Szejkefürdőn elhalasztották a kapunyitást

Csúszik a szejkefürdői Borvízmúzeum eredetileg április elsejére tervezett nyitása, az intézmény – a Mini Erdély Parkkal együtt – várhatóan április második felében fogadja majd a látogatókat. Tervezik továbbá az Orbán Balázs sírjához vezető útvonalon található székelykapuk teljes felújítását, illetve az Orbán Balázs sírja körüli terület rendezését is.

Nem is annyira a járvány, mint inkább az időjárási körülmények miatt kel később életre a Székelyudvarhely melletti Szejkefürdő. Eredetileg április elsejére tervezték a Mini Erdély Park és vele együtt a Borvízmúzeum kapunyitását, előbbi nyitásának halasztása miatt a múzeum is csak később, várhatóan április második felében fogad majd látogatókat.Fotók: Haáz Rezső Múzeum

„Az elmúlt évben igazi, nagy turistalátogató-központtá vált a Szejke, ez persze nem a mi érdemünk, hanem a Mini Erdély Parké. Ráadásul megnyílt az Orbán Balázs Látogatóközpont is, így mi is igyekszünk a lehetőségeinkhez mérten kulturáltabbá tenni a környezetet” – nyilatkozta a Maszolnak Miklós Zoltán, a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum igazgatója, megjegyezve, hogy a szejkefürdői borvízmúzeum jelentős fejlesztésen esett át.

„A Mini Erdély Parknak köszönhetően remek évünk volt. A múzeum megnyítása óta egyik évben sem volt ennyi látogatónk, mint a tavaly. A Legendáriummal való együttműködés által mi is arra vagyunk kötelezve, hogy éljünk a lehetőséggel, felüljünk mi is a vonatra, vagyis az odaérkező vendégből minél többet be tudjunk csalogatni a borvízmúzeumba, és ezt a korszerűsítés által tudjuk megvalósítani” – közölte az intézményvezető.

Csúcson a látogatók száma

A 2008-ban megnyílt Borvízmúzeum a borvíz évszázados felhasználását, szállítását, az ehhez használatos edényeket, járműveket, a székelyföldi fürdőélet fénykoráról pedig nagyszámú korabeli képeslapok révén értesülhet a látogató. Megtekinthető a Szejke-vizes korsók és a vizet szállító bivalyos szekerek egyik példánya, ezek időközben Székelyudvarhely jelképévé váltak.

A múzeum közelében található egy kiépített kút, amelynek vize kissé petróleum ízű, ezt a vizet már az 1800-as években használták, szekerekkel vitték be a székely anyavárosba. Tavalyi bezárását követően a múzeum jelentős korszerűsítésen esett át.

„A 2008-as nyitást követően nem igazán volt korszerűsítve a múzeum. Bár a régi kiállításanyag megmaradt, teljesen átszabtuk a belső kínálatot, multimédiás eszközökkel, háromnyelvű információs táblákkal bővítettük a tárlatunkat” – tájékoztatott Miklós Zoltán. Megjegyezte, kifejezetten a bivalyokra építenek, ugyanis a szejkei borvíznek bivalyos szekérrel való hordása udvarhelyi sajátossággá vált, így animáción tekinthető meg, hogy jut el a borvíz a Szejkéről az udvarhelyiek házába. De megelevenedik a Székelyföldön egykoron működő Monarchia korabeli fürdők fénykora is. „A magyar kultúrának a fürdőkultúrája is olyan része, amelyre büszkék lehetünk. Igaz, nekünk csak a büszkeség maradt, mert a nagy része mára már szétrohadt” – jegyezte meg a múzeumigazgató.

Sétány vezet Orbán Balázs sírjához

A legnagyobbnak nevezett székely Szejkefürdőn található sírja Székelyföld egyik leghíresebb kulturális zarándokhelye. A síremléket az teszi egyedivé egész Erdélyben, hogy székelykapuk hosszú sora jelöli az oda vezető utat, amelyek közül az utolsó a legkülönlegesebb. Ezt ugyanis maga Orbán Balázs állíttatta még életében és arany-kék színekkel volt egykor díszítve. Az időközben megkopott kapuk egy részét mára már sikerült felújítani.

Hargita Megye Tanácsával közösen tavaly és tavalyelőtt sikerült nyolc székelykaput restaurálni, idén folytatjuk a munkát, felújítjuk az összes székelykaput – tájékoztatott Miklós Zoltán, a Haáz Rezső Múzeum igazgatója. A kapuk alatt tájba illő sétány vezet el egészen Orbán Balázs sírjáig.

„A sírhoz vezető sétány rendbetétele a tavaly kezdődött. A munkálatok koordinálása és szakmai felügyelete a múzeum feladata volt, a város állta a költségeket. Tavaly 130 ezer lejt különítettünk el erre a célra. A sétány és a kapuk felújítása megtörtént, idén a munkálatok a területrendezéssel folytatódnak, amelyre az idei költségvetés tervezetében közel 100 ezer lejt különítettünk el erre a célra” – közölte a Maszollal Zörgő Noémi, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal sajtófelelőse.

A székelyudvarhelyi városvezetés egy gyógyfürdőkomplexum építését tervezi a Szejkére, a megvalósításra azonban még várni kell. A terület víz- és szennyvízhálózata már kiépült, használni viszont nem lehet. Egy feltételezett közbeszerzési eljárás miatt ugyanis Gálfi Árpád polgármester kivizsgálást kért, majd az ügyet jogi útra terelte, a pereskedés jelenleg is zajlik. A beruházás használatba adására csak a bírósági ügy lejárta után kerülhet sor.

Kapcsolódók

Kimaradt?