Soós Zoltán: nem állnak le a fejlesztések Marosvásárhelyen
Az uniós támogatású projektek mellett idén 160 millió lejt költ a megyeszékhely saját forrásokból beruházásokra és javítási munkálatokra. Kisebb ugyan a város költségvetése a tavalyihoz képest, de a fejlesztések nem állnak le. Az önkormányzatnak sikerült növelnie saját bevételét – mondta el a Maszolnak Soós Zoltán polgármester.
Az idei költségvetés nem tartalmaz minden olyan tételt, amit az EU-s támogatások jelentenek, mert több olyan folyamatban lévő pályázat is van, ami annak odaítélése után kerül be a büdzsébe. Ez várhatóan több mint 100 millió lejjel növeli meg idén a költségvetést – pontosított a városvezető.
Egy székelyföldi városokra (Marosvásárhely, Sepsiszentgyörgy, Csíkszereda, Székelyudvarhely, Gyergyószentmiklós és Kézdivásárhely) vetített elemzés szerint a 2023-ban kivitelezett EU-s projektek tényleges értéke terén Marosvásárhely az abszolút győztes. Tavaly 264 573 ezer lej értékben valósított meg uniós támogatású beruházásokat. Ezeknek az értékével kisebb az idei költségvetés, viszont a város saját bevételei és a város saját költségvetése folyamatosan nőtt az elmúlt években, és ez a legfontosabb, mert ez mutatja a reálgazdasági növekedést – véli Soós Zoltán.
A városvezető hangsúlyozta, EU-s pályázatokból sok mindent meg lehet valósítani, de fontos maga a város gazdasági ereje is, hiszen vannak olyan befektetések, amelyekre sem uniós, sem kormánytámogatást nem lehet lehívni, ilyen például a mélygarázs. Mint arról beszámoltunk, annak a megépítésére március elején adták ki a parancsot.
Saját bevételként 2020-ban a város 297 millió lejjel rendelkezett, 2024-re ez az összeg 450 millió lejre nőtt. Ez azt jelenti, hogy a négy év alatt 150 millió leljes növekedést sikerült elérni. Csak a növekedés akkora, mint amennyi például Sepsiszentgyörgynek az éves bevétele – mondta Soós Zoltán.
A marosvásárhelyi polgármester rámutat, rendszerezték az adóviszonyokat, nőttek a személyi jövedelemadó visszaosztásból származó bevételek, de növekedett a gazdaság is.
Közölte, a nagyberuházások folyamatban vannak, közülük néhánynak (mint például a mélygarázs) hosszú távon meglesznek a pozitív hozadékai. Az ilyen építmények bevételi forrást jelentenek majd a városnak.
A mélygarázs kivitelezési munkálatainak határidejét 2025 végére teszik, de vannak olyan beruházások, amelyek már az idén befejeződnek. Ilyen a Belvedere lakónegyedben építendő bölcsőde, az orvosi egyetem térségében kialakított kerékpárút – itt a munkálatokat 97 százalékban befejezték –, a Cseralja park, a hőszigetelt tömbházak és a felújított iskolaépületek. A fejlesztési munkálatok közé tartozik az „okos” forgalomirányítási rendszer, a buszmegállók cseréje és a online jegyvásárlás bevezetése is. Az uniós támogatású projektek esetében nagyon szigorúan be kell tartani a határidőket, különben elesnek a kifizetéstől – hangsúlyozta a marosvásárhelyi polgármester.
Kérdésünkre elmondta, az idei költségvetésből 160 millió lejt különítettek el beruházásokra és javítási munkálatokra.
CSAK SAJÁT