Smaranda Enache: Ismerjük meg a jelöltet, mielőtt szavazunk!

Facebook bejegyzésben szólítja meg Smaranda Enache marosvásárhelyi emberjogi aktivista azt a több mint 2 millió választót akik éltek alkotmányos jogukkal és az államelnökválasztások első fordulójában Călin Georgescura szavaztak. Pro Europa Liga társalapítója, irodalomtörténész néhány konkrét példával szolgál azokról az eszmékről, amelyeket a második fordulóba bejutott jelölt vall. 

Smaranda Enache emlékezteti az állapolgárokat néhány olyan tettre amit a legionárius és vasgárdista mozgalom végrehajtott a történelem során, hozzátéve, hogy a választott személy ezeket az eszméket vallja „jó és kevésbé jó cselekedetnek” nevezve egyes történéseket. 

A legionárius és vasgárdista mozgalom tetteiről nem szabad elfeledkezni. |Fotó: Smaranda Enache Facebook oldala

„Engedjék meg, hogy emlékeztessem Önöket néhány „jó és kevésbé jó cselekedetre”, amelyek valójában politikai gyilkosságok, mészárlások voltak, ezek mind fekete foltok történelmünkben:

  1. december 29., Sinaia: Ion G. Duca liberális miniszterelnök meggyilkolása.
  2. szeptember 21., Bukarest: Armand Călinescu parasztpárti miniszterelnök meggyilkolása.
  3. november 26., Jilava: 64 politikai fogoly, köztük királyi diktatúra idején szolgált tisztviselők meggyilkolása.
  4. november 27., Snagovi erdő: Virgil Madgearu parasztpárti politikus meggyilkolása.
  5. november 27., Strejnicu Prahova: Nicolae Iorga történész és volt miniszterelnök meggyilkolása.
  6. január 21–23., Bukarest: A román történelem legnagyobb antiszemita pogromja, zsinagógák kifosztása, üzletek tönkretétele, több mint 120 zsidó lemészárlása. Néhány élettelen test egy vágóhíd akasztóján lógva...

Mindezek az emberek és még sok más áldozat, akik szintén román állampolgárok voltak, életüket vesztették csak azért, mert más politikai vagy vallási meggyőződésük volt, mint a legionáriusoknak” – írja bejegyzésében Smaranda Enache.

A Pro Europa Liga társalapítója arra is felhívja a figyelmet, hogy a nagyszámú szavazótáborra szert tett jelölt és politikai szövetségesei ezeket a szörnyű eseményeket „jó vagy kevésbé jó dolgoknak” nevezik. Néhányuk kijelentette, hogy megválasztásuk esetén alkotmánymódosítással visszaállítanák a halálbüntetést. Éveken át listákat tettek közzé azokról, akiket kivégeznének – teszi hozzá.

„Biztos vagyok benne, hogy önök nem ezt szeretnék!”

Arra kéri tehát a választókat, hogy gondolják át alaposan! Ne szavazzanak anélkül, hogy megismernék a jelöltet, mert egy elhibázott döntés egy perc alatt évtizedekre visszavethet minket a sötétségbe és a félelembe.

Smaranda Enache egy ismert román emberi jogi aktivista, politikai szereplő és kulturális vezető. 1950-ben született Marosvásárhelyen. Az 1990-es évek elején a Liga Pro Europa nevű civil szervezet társalapítója lett, amely a tolerancia, az etnikai együttélés és az emberi jogok védelme mellett állt ki. Főként a magyar-román kapcsolatok előmozdításában játszott kulcsszerepet

Kapcsolódó tartalom: Novák Csaba Zoltán történész, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet vezetője beszélget Smaranda Enache emberjogi aktivistával. 

Kapcsolódók

Kimaradt?