FRISSÍTVE – Roberta Metsola Bukarestben: Romániának a schengeni övezetben a helye

Az Európai Parlament (EP) elnökét, Roberta Metsolát fogadta hétfőn a Cotroceni-palotában Klaus Iohannis államfő. Románia helye a schengeni övezetben van – jelentette ki Bukarestben Roberta Metsola.

A romániai látogatáson tartózkodó EP-elnök hétfőn Nicolae Ciucă miniszterelnökkel, valamint a képviselőház és a szenátus elnökével, Marcel Ciolacuval és Alina Gorghiuval is tárgyalni fog. Kedden Roberta Metsola fiatalokkal találkozik az „Együtt alkotjuk Európát” című rendezvényen, amelyet az EP romániai irodája szervez a Bukaresti Egyetem jogi karával partnerségben.

Fotó: presidency.ro

A Klaus Iohannis államfővel közös sajtótájékoztatóján az Európai Parlament elnöke leszögezte: semmi sem indokolja Románia és Bulgária kizárását a belső határellenőrzés nélküli európai térségből. Hozzátette, hogy az uniós döntéshozók erőfeszítéseket tesznek a helyzet mielőbbi megoldására.

Emlékeztetett: az Európai Tanács múlt heti ülésén is felszólította az európai állam- és kormányfőket a Romániának 11 évvel ezelőtt tett ígéretek betartására. Hangsúlyozta, hogy az ország a schengeni csatlakozás összes feltételét teljesítette, az EP pedig ragaszkodni fog ahhoz, hogy 2023-ben megoldódjon ez az ügy.

Metsola derűlátóan nyilatkozott arról, hogy 2023. január elsejétől Svédország veszi át az EU soros elnökségét.

Arról, hogy Ausztria az illegális bevándorlásra hivatkozva vétózta meg Románia és Bulgária csatlakozását, az EP elnöke kijelentette: „Ez egy olyan téma, amely általában uralja az európai választásokat, illetve országtól függően időszakosan visszatérő kérdés is lehet”.

Metsola hangsúlyozta, az EU-nak humánus bevándorlási politikára van szüksége, ugyanakkor határozottan fel kell lépnie azokkal szemben, akik indokolatlanul érkeznek. Hozzátette, hogy”a schengeni térség bővítése elengedhetetlen ehhez, mert a schengeni csatlakozás de jure megerősíti azt, ami jelenleg de facto történik”.

Az EP elnöke nyomatékosította, hogy az EU külső határait meg kell védeni. „Úgy látjuk, hogy az összes tagállam, beleértve Romániát is, a schengeni vívmányok valamennyi elemét alkalmazza, ami eloszlatja az e tekintetben esetlegesen felmerülő aggályokat” – jelentette ki.

Románia rövidesen csatlakozni fog a schengeni térséghez

Az Európai Parlament elnöke a bukaresti látogatása alkalmával szólalt fel a törvényhozó testület két házának együttes plénuma előtt.

Metsola beszédében leszögezte: Románia felvétele a belső határellenőrzés nélküli térségbe nem „ajándék” az ország számára, hanem megérdemelt jussa. „Ne mondjanak le Európáról, ne hagyjanak magunkra minket” – mondta az EP elnöke a bukaresti parlamentben.

Beszédében Metsola ugyanakkor méltányolta a romániai lakosságnak az ukrajnai menekültekkel szemben tanúsított segítőkészségét, ami szerinte az európai értékek felvállalásának bizonyítéka.

Az Európai Parlament küzdeni fog az alapértékeit megsértő rosszakarók ellen

Az EP elnöke arra utalt, hogy Eva Kaili szocialista európai parlamenti képviselőt, valamint három társát letartóztatták a belga hatóságok egy Katarral kapcsolatos korrupció vádjával indított nyomozás részeként.

Metsola az ügy kapcsán megjegyezte: a bizalom kiépítése évekig tart, és egy másodperc alatt elveszhet.

„Újjá kell építenünk, amit most kell újjáépíteni, helyre kell hoznunk a hibákat, meg kell reformálnunk az EP-t. Továbbra is zéró tolerancia lesz érvényben a korrupcióval szemben. Nem lehetséges a büntetlenség. Biztosíthatok mindenkit, hogy az Európai Parlament küzdeni fog a rosszakarók ellen, akik megsértik azokat az elveket, amelyeket kollégáim és jómagam egész pályafutásunk során védelmeztünk: a jogállamiságot, az igazságszolgáltatást és a tisztességes eljárást” – fogalmazott az EP elnöke.

Fotó: Agerpres

Metsola hangsúlyozta, hogy „az Európai Parlament támogatja az emberi jogokat és azok értékeit az egész világon, nemcsak az Európai Unión belül, hanem harmadik országokban is”, és elítélte „az illegális, átláthatatlan és szükségtelen magatartást, amely beárnyékolja a szakbizottságokban tett hatalmas erőfeszítéseket”.

Klaus Iohannis hétfőn komplikált ügynek nevezte az Európai Parlamentet megrengető korrupciós botrányt, és kifejtette, ilyen esetben „az ügyészeket kell hagyni, hogy végezzék a munkájukat”.

Iohannis a támogatásáról biztosította az EP elnökét ebben az ügyben. „Az az egyenes, tisztességes, nyílt és határozott mód, ahogyan ezeket a kérdéseket kezelte, minden bizonnyal a helyes út, az Európai Parlament egésze ugyanis nagyon jól végzi a munkáját. Az Európai Unió egészében véve megoldja a problémákat, de amikor bizonyos emberek nem azt teszik, amit a választók elvárnak tőlük, akkor ezeket előírásszerűen ki kell vizsgálni, túl sok politikai köntörfalazás nélkül. Az ügyészeket pedig kell hagyni, hogy végezzék a munkájukat” – mondta az államfő.

Klaus Iohannis és Roberta Metsola tárgyalt Románia schengeni csatlakozásáról is. Az államfő beszámolója szerint egyetértettek abban, hogy egységre van szükség az Unión belül, mert ez az EU „legerősebb fegyvere”, függetlenül attól, hogy háborúval, energiaválsággal vagy más krízishelyzettel kell éppen szembenéznie.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?