Rekord: 2023 volt Románia történelmének legmelegebb éve
A történelem legmelegebb éve volt 2023 Romániában, az átlaghőmérséklet 12,5 fok volt, és 2,3 fokos eltérést mutatott az 1981-2010-es normálértéktől – közölte a környezetvédelmi minisztérium.
Ugyanakkor a 2012-2023-as időszak a meteorológiai mérések történetének legmelegebb 12 egymást követő éve az Országos Meteorológiai Igazgatóság szerint. Az eddigi legmelegebb évben egyben a legmelegebb karácsony is volt: a calafati meteorológiai állomáson karácsonykor csaknem 21 fokot mértek, ami az elmúlt hat év rekordhőmérséklete.
„A Koperniusz Éghajlatváltozási Szolgálat szerint 2023 volt egyben a valaha mért legmelegebb év európai szinten, és a tudósok arra figyelmeztetnek, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátásának további növekedésével folytatódni fog a globális felmelegedés és a súlyos aszályos időszakok” - olvasható a környezetvédelmi minisztérium sajtóközleményében. A minisztérium idézi a Meteorológiai Világszervezet (WMO) az ENSZ dubaji klímacsúcsán elhangzott állásfoglalását, miszerint a 2023-as szélsőséges körülmények „a pusztítás és a kétségbeesés nyomát hagyják maguk után", hozzátéve, hogy az éghajlatváltozás üteme „riasztóan felgyorsult", a 2011-2020 közötti időszak a legmelegebb évtized, amelyet valaha jegyeztek.
A globális felszíni átlaghőmérséklet az év első 11 hónapjában rekordot döntött a Kopernikusz európai megfigyelőközpont adatai szerint: januártól novemberig átlagosan 1,46 Celsius-fokkal volt magasabb, mint 1850-1900 között. Minden hónapban rekordhőmérsékletet mértek, a november pedig a modern idők legmelegebb északi féltekei boreális őszeként zárult - olvasható az intézmény közleményében. A folytatódó felmelegedés azt jelenti, hogy a szélsőséges időjárási események - amelyek már most is súlyosbodtak - még gyakoribbá és intenzívebbé válnak, súlyosbítva az aszályok, áradások, hurrikánok és tűzvészek okozta károkat és emberéleteket követelő veszteségeket.
CSAK SAJÁT