Rangsorolták az erdélyi magyar iskolákat négy év képességvizsga-eredményeik alapján

A 2019–2022-es időszak egyesített képességvizsga-eredmények arra kínálnak lehetőséget, hogy megbízhatóbb képet kapjunk a magyar nyelven tanuló diákok teljesítményéről az által, hogy tompítják az egyes évfolyamok osztályzataiban előforduló hullámzásokat – áll az Erdélystat közleményében.

Az összevont adatok szerint a magyarul tanulók eredményei enyhén elmaradnak az országos átlagtól: míg a vizsgákon részt vevő romániai nyolcadikosok 77,2 százaléka zárta legalább 5-ös médiával az egységes felmérést az elmúlt négy évben, addig a magyarul tanulók körében 75 százalékos az így mért sikerességi arány.

Illusztráció: AdobeStock

A magyar tagozaton tanulók minden évben román nyelv és irodalomból teljesítettek leggyengébben, a négy évre számolt médiájuk 5,25, az országos 7,04-hez képest. Ebben az sem hozott egyelőre áttörést, hogy a 2021-es és 2022-es végzősök már új, differenciált tanterv szerint tanultak és vizsgáztak románból.

Országos viszonylatban a matematikavizsga bizonyult a legnehezebbnek, a négyéves romániai vizsgaátlag 6,15. A magyar nyelven tanulók eredménye minden évben elmaradt az amúgy is alacsony országos teljesítménytől, a négyéves átlag 5,79. A magyar tagozaton tanulók az elmúlt négy évben stabilan jobb eredménnyel vizsgáztak magyar nyelv és irodalomból, mint a román tannyelven tanulók románból.

Az elemzés egy érdekes megfigyelése, hogy miközben az év végi tanulmányi átlagok és a képességvizsga-médiák között jelentős különbségek vannak, addig szinte egyáltalán nincs eltérés a magyar nyelven tanulók és a többi diák V–VIII. osztályos általános médiái között.

Forrás: Erdélystat

Az elemzéssel párhuzamosan az Erdélystat elkészítette a magyar tannyelvű iskolák/tagozatok rangsorát is, mind a 2022-es vizsgaeredmények alapján, mind pedig a 2019–2022-es időszakra összevonva is. A négyéves rangsor elkészítésében összesen 444 iskola/tagozat 31 341 diákjának a képességvizsga-eredményeit vették figyelembe.

Az összevont eredmények szerinti rangsor élén a következő tíz iskola áll:

1. János Zsigmond Unitárius Kollégium, Kolozsvár;
2. Bolyai Farkas Elméleti Líceum, Marosvásárhely;
3. Báthory István Elméleti Líceum, Kolozsvár;
4. Tamási Áron Gimnázium, Székelyudvarhely;
5. Európa Általános Iskola, Marosvásárhely;
6. Ady Endre Elméleti Líceum, Nagyvárad;
7. Apáczai Csere János Elméleti Líceum, Kolozsvár;
8. Kölcsey Ferenc Főgimnázium, Szatmárnémeti;
9. Aranyosegerbegyi Általános Iskola, Kolozs megye;
10. Tálentum Református Iskola, Kolozsvár.

Az általános, az összes magyar tannyelvű iskola vagy tagozat rangsorolása mellett az Erdélystat idén készített pár különleges részrangsort is, amelyek a nehezítő körülmények között működő iskolák toplistáit ismertetik. A falvakon működő magyar oktatási helyszínek között az Aranyosegerbegyi Általános Iskola teljesített a legjobban az elmúlt négy évben, ezt követi a körösfői Kós Károly Általános Iskola és a tusnádi Imets Fülöp Jákó Általános Iskola.

Fotó: AdobeStock

Kis létszámú iskolák kategóriájában csak azokat az iskolákat vizsgálták, amelyekben az elmúlt négy év egyikében sem haladta meg a 25 főt a képességvizsgára beiratkozó magyar tannyelvű diákok száma. Ebben a kategóriában ismét az Aranyosegerbegyi Általános Iskola, valamint a kolozsvári Tálentum Református Iskola bizonyultak a legsikeresebbnek.

Vannak a románvizsgán is jól teljesítő iskolák

Az Erdélystat listázta a legjobban teljesítő olyan magyar tagozatokat is, amelyek vegyes tannyelvű oktatási helyszínen működnek. Itt a marosvásárhelyi Európa Általános Iskola szerepel az élen, a második helyen ismét a kiemelkedő eredményekkel bíró falusi kisiskola, az Aranyosegerbegyi Általános Iskola van. A sort kizárólag megyeközpontbeli vegyes tannyelvű iskolák folytatják: Zilahról a Simion Bărnuţiu Általános Iskola, Kolozsvárról a Sigismund Toduță Zenei Főgimnázium, valamint Nagybányáról a Nicolae Iorga Általános Iskola.

Külön részrangsor készült azokkal a magyar iskolákkal, amelyek jól teljesítettek a románvizsgán, annak ellenére, hogy a román mint környezeti nyelv, a legkevésbé van jelen. Ehhez olyan iskolákat listáztak, ahol minden évben csak magyar osztályok (vizsgázók) voltak és a településen a magyarok aránya meghaladja a 80 százalékot. A kategóriában a legjobb románeredményeket alapvetően Hargita és Kovászna megyei iskolák érték el, az első három a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium, a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium, illetve a körösfői Kós Károly Általános Iskola (Kolozs megye). Más magyar tömbterületek, például Maros, Bihar, Szatmár vagy Szilágy megyei települések iskolái háttrébb helyezkednek el ebben a rangsorban.

Utolsó szempontként az országosan legnehezebbnek bizonyuló vizsgatantárgy, a matematikavizsga eredményeit vette górcső alá az Erdélystat. Mint kiderült, 8-as átlag felett a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceum, illetve a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium teljesített az elmúlt négy év képességvizsgáinak átlagában.

Az Erdélystat teljes elemzése itt, a képességvizsga-rangsorok pedig itt érthetők el.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?