Így szabályos a körforgalomban haladni – Pontosított a rendőrség

A régi gyakorlat már nem érvényes a körforgalmakra vonatkozó közlekedési szabályokban – pontosít sokadjára a rendőrség. Bár az új szabályozás már február végén életbe lépett, a rendőrség újra meg újra figyelmeztet, ezúttal a közösségi oldalán. A Maszol által megszólaltatott szakértő szerint tulajdonképpen az történt, hogy ezúttal pontosan leírták a szabályokat.

A jogszabály-módosításban meghatározták a körforgalmú csomópontot, és az arra vonatkozó közlekedési szabályokat. Ez szerint a körforgalmú csomópont egy vagy több forgalmi sávval rendelkező, jelzett, irányított kereszteződés, ahol a forgalom egy irányban halad egy központi terület körül.

A jogalkotó szerint a körforgalmú csomópontok esetében a járművezetőknek be kell tartaniuk a sávváltásra vonatkozó szabályokat, kötelességük előre jelezni a kereszteződés (körforgalom) elhagyásakor, és meg kell bizonyosodjanak, hogy ezt a forgalom megzavarása vagy a közlekedés többi résztvevőjének veszélyeztetése nélkül tehetik meg.

A román rendőrség a hivatalos Facebook-oldalán figyelmeztette a járművezetőket a változásokra. „Tudja, hogyan kell a körforgalomban közlekedni? A körforgalom 2. vagy 3. sávjából többé nem lehet közvetlenül kilépni, kivágni a többi sávban haladók elé. A manőver előtt jelezni kell a szándékot, és meg kell győződni, hogy a sávváltás nem veszélyezteti a többiek biztonságát. A régi gyakorlat a legújabb változások értelmében már nem érvényes! Vezessenek óvatosan!" – közölte a Román Rendőrség.

A bejegyzéshez Marian Godină brassói „sztárrendőr” is hozzászólt: mint írta, 11 évig dolgozott a közlekedés-rendészetnél, rengeteg körforgalomban történt koccanással találkozott, és mindig azt a gépjárművezetőt bírságolta, aki anélkül hajtott ki a második, vagy a harmadik sávból, hogy meggyőződött volna arról, hogy „szabad a pálya”. Sok esetben még a rendőrök is kétségbe vonták a döntését – írta. „A régi gyakorlat csak azoknak volt helyes, akik semmiképp nem akarták megérteni, hogy nincs igazuk, remélem, mostanra már észhez tértek” – szögezte le a brassói rendőr.

Eddig mindenki a saját feje után ment a körforgalomban

Eddig is ezek a szabályok voltak érvényesek a körforgalomban, az uniós jogrenddel harmonizáltan – mutatott rá megkeresésünkre Dobra Csaba, a sepsiszentgyörgyi Doma Drive autósiskola tulajdonosa. Hangsúlyozta, a gond az alkalmazással volt, mindenki „a saját feje szerint” közlekedett, most viszont egyértelmű a szabályozás.

Sok esetben a gépkocsivezetőkben csak annyi fogalmazódott meg a körforgalomról, hogy „körbe-körbe forgunk benne, mint a mosógépben a ruha”. A vezérlőelv az, hogy a körforgalomban nem kell várakozni, mint a jelzőlámpával irányított útkereszteződésekben, hanem, amint arra alkalom van, mindenki besorol, és folytatja az útját. A körforgalomnak két előnye is van: a jelzőlámpához képest gyorsítja az útkereszteződésben az áthaladást, hiszen nem kell vesztegelni a pirosnál akkor is, ha nem jön senki a másik irányból; ugyanakkor valamennyi járművet lassítja, közben a haladás folytonos.

Ha túl kicsi a körforgalom, nehezebb alkalmazni a szabályt

Romániában sok helyen a körforgalmak kialakításával van gond, mert ezek túl kis méretűek, így szinte lehetetlen a balról érkező jármű előtt beférni – hívta fel a figyelmet Dobra Csaba. A körforgalom esetében akkor érvényesül zavartalanul az alapszabály, ha annak átmérője elég nagy, legalább 30-50 méter. Ilyen esetben, mire a balról érkező odaér a másik behajtó járműhöz, több tíz métert kell haladnia, az alatt a másik járművezető be tud lépni, így folyamatos a közlekedés. Mindig annak van elsőbbsége, aki már bent van a körforgalomban, és nem annak, aki balról érkezik.

Dobra Csaba arra is kitért, a behajtónak balra nem kell bejeleznie, viszont kötelező módon indexelni kell, amikor elhagyjuk a körforgalmat. Befelé azért nem kell jelezni, mert egyértelmű, hogy bemegyünk, viszont ha a másodperc töredéke alatt jelezzük, hogy behajtunk, majd rögtön, hogy a másik irányba kilépünk, azzal zavarjuk a közlekedés többi résztvevőjét. Több sávos körforgalom esetén a párhuzamos közlekedés szabályai érvényesek, vagyis ugyanúgy kell sávot váltani, mint más útszakaszon: jelzünk, biztosítunk, és csak akkor váltunk, ha a másik sávon nem érkezik senki.

Erre a legegyszerűbb megoldás az lenne, ha már a behajtó előtt útburkolatra festett jelzés mutatná, melyik sáv merre vezet, akkor e szerint sorolhatnának be a járművezetők – jelentette ki Dobra Csaba.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?