Példamutató életút és közösségépítés: Gábor Rezső az idei kézdivásárhelyi Pro Urbe díjas

A céhes város egyik legnagyobb elismerésével tüntették ki péntek délután Gábor Rezső nyugalmazott pedagógust, a Gábor Áron Szakképző Líceum egykori igazgatóját. A Vigadó Művelődési Központ dísztermében szervezett ünnepségen elhangzott: a kitüntetett több mint négy évtizedes pályafutása alatt nemcsak a matematika logikáját, hanem munkafegyelmet, kitartást és emberséget is tanított generációknak.

A Pro Urbe díjátadó ünnepség a Gábor Áron Szaklíceum 11. osztályos tanulója, Szabó Aliz szavalatával vette kezdetét , majd Fábián Helén moderátor köszöntötte a jelenlévőket. Emlékeztetett: az eddigi tizennégy díjazotthoz idén egy olyan ikonikus személyiség csatlakozik, akinek tevékenysége maradandó nyomot hagyott a közösség életében.

Gratulálunk! |Fotók: Dénes Botond

Oroszlánként küzdött az iskoláért a nehéz időkben

A laudációt Finna István, a Gábor Áron Szakképző Líceum jelenlegi igazgatója mutatta be. Beszédében kiemelte, hogy Gábor Rezső neve összeforrt a város oktatástörténetével és közösségi életével. Több mint negyvenéves pedagógusi pályájából 29 évet töltött intézményvezetőként , és munkássága során mintegy 10500 diák részesült a tudásából és útmutatásából.

„Pályáját a kommunizmus ipari korszakában kezdte, amikor az intézmény még 2-es számú ipari líceumként működött” – idézte fel Finna István, hozzátéve, hogy a rendszerváltást követő időszakban, Gábor Rezső következetes és emberséges vezetése alatt az iskola az aranykorát élte.

Az igazgató hangsúlyozta: a gazdasági recesszió és a csökkenő diáklétszám éveiben a pedagógus oroszlánként küzdött az iskola megmaradásáért és jó hírnevéért. Olyan vezető volt, aki „egyik kezét a miniszternek nyújtotta, amikor tárgyalni kellett az iskola jövőjéről, a másik kezével pedig az egyszerű, elesett embert emelte fel”.

Cél a közösségi értékteremtés

Bokor Tibor, Kézdivásárhely polgármestere beszédében személyes hangot is megütött, hiszen egykori tanárkollégáját, helyi tanácsostársát és barátját köszönthette a díjazottban.

A céhes város egyik legnagyobb elismerése

„Rezső azóta is ilyen: kitartó, előrelátó, gondoskodó, igazi, nagybetűs közösségi ember. Éppen ezért életműve messze túlmutat a tanterem falain” – fogalmazott az elöljáró.

A polgármester Kézdivásárhely Városi Tanácsának 2026/69-es határozata alapján nyújtotta át a Pro Urbe díjjal járó oklevelet, érmet és serleget a kitüntetettnek.

Gábor Rezső meghatottan mondott köszönetet az elismerésért, hangsúlyozva, hogy a mindennapi munkában sosem a díjak elérése, hanem a közösségi értékteremtés hajtotta. Mint mondta, büszke arra, hogy csapatával megmutatták: egy műszaki szakközépiskolából is lehet értékes embereket kinevelni, nemzetközi kapcsolatokat építeni és erdei iskolát alapítani.

Az ünneplők

„Nem Kézdivásárhelyen születtem, de egy percig sem bánom, hogy kézdivásárhelyi vagyok, itt dolgozhattam és itt sikerült valami maradandót alkotni” – fogalmazott a nyugalmazott igazgató , aki külön köszönetet mondott a családjának, a kollégáknak, a volt diákoknak, valamint az RMDSZ helyi szervezetének és a szaklíceum közösségének az ajánlásért. A díjat a családjának és az őt felterjesztőknek ajánlotta fel.

Az ünnepi esemény a Gábor Áron Szakképző Líceum Kisvirág néptáncegyüttesének előadásával, majd kötetlen koccintással zárult.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?