Összedőlt a 156 éves fedeles Urmánczy-híd Maroshévízen – Gondatlanság vagy történelemrombolás? (VIDEÓ)
Összedőlt a Hargita megyei Maroshévíz ikonikus építménye, az Urmánczy-híd, amely Erdély egyik legrégebbi, 1869-ben épült fedeles hídja. Az építmény tulajdonosa, a helyi önkormányzat ígéretet tett az újjáépítésre.
A közel két évtizedes hanyag kezelés és a folyamatos rongálások miatt annyira megromlott Erdély egyik legrégebbi fedeles fahídjának az állapota, hogy szerdán reggel összeomlott – közölte elsőként a Hargita Népe napilap. Az Urmánczy családról elnevezett építmény sorsa az utóbbi két évtizedben vált mostohává és bizonytalanná, miután a tulajdonos maroshévízi önkormányzat nem tudta a jelentőségének megfelelően gondját viselni.
Mint a Maszol érdeklődésére a helyi Urmánczy Nándor Egyesület vezetője, Czirják Károly elmondta, az építményt 1869-ben az Urmánczy család építette gazdasági okokból. „A Marosnak mind a két fele az Urmánczy családé volt. A hídnak azért volt oldala és teteje, hogy akik a földeken, az uradalomban dolgoztak, be tudjanak húzódni alá az eső és havazás elől. Érdekes az is, hogy bálokat is szerveztek a hídon. Éppen most készültünk egy kiállítást berendezni ott régi maroshévízi képeslapokból”– osztotta meg az egyesület elnöke.
Czirják Károly kiemelte: a hidat 2008-ig karban tartották, ezt követően kezdődött a hanyatlása. A helyi önkormányzat 2017-ben le akarta bontani a megrongálódott hidat. Az Urmánczy Nándor Egyesület ekkor sikerrel megakadályozta ezt, aláírásokat gyűjtöttek és a szélesebb nyilvánossággal is igyekeztek megismertetni a híd sorsát. Sikerült elérniük, hogy az építmény 2020-ban átesett egy felújításon, a megrongálódott zsindelytetőt palára cserélték, megerősítették az oldalát. A hídra kamerát és világítást szereltek.
Ezt követően azonban a híd folyamatos rongálásoknak volt kitéve, elhordták például az oldalát borító deszkák egy részét. A híd egyébként nemcsak azért különleges, mert fedett, hanem azért is, mert nincs a vízben tartópillére, vagyis függőhíd – osztotta meg interjúalanyunk. Négy évvel ezelőtt ismeretlenek láncfűrésszel estek neki a híd tartógerendáinak, ennek következtében a szerkezete megroppant. Ráadásul folytatódott a fa alkotórészek széthordása is.
Idén februárra olyan rossz állapotba került, hogy a bal oldala mintegy negyven centiméterrel lejjebb ereszkedett, majd következett a szerdai nap, amikor az építmény a folyómederbe omlott. Czirják Károly elmondta: a sajnálatos esetről közösségi oldalán beszámoló Sebastian Buzilă polgármester ígéretet tett arra, hogy a hidat eredeti állapotába állítják vissza. A leomlott híd mellett egy ideiglenes átkelőt alakítanak ki, majd szétbontják a megrongálódott szerkezetet.
Az építményt egyébként 2017-ben ideiglenes műemléki védelem alá helyezték. Az Urmánczy Egyesület támogatásért folyamodott a magyar kormányhoz a felújításának érdekében, azonban a helyi önkormányzat nem volt együttműködő, így az nem valósult meg.
CSAK SAJÁT