Olasz segítséget kaphat Románia a Fekete-tengerben sodródó aknák felderítésében

Fotó: AgerpresOlaszország két aknászhajót és egy parancsnoki hajót küldhet a Fekete-tengerben sodródó aknák felderítésére - közölte kedden Vasile Dîncu védelmi miniszter.

A tárcavezető a parlamentben a sajtónak elmondta, hogy nemzetközi akció indult a Fekete-tengerben sodródó aknák azonosítására és eltávolítására. Romániának három aknászhajója járőrözik a tengerben, és helikopterek is végeznek felderítő repüléseket. Erre azért van szükség, mert bizonyos források szerint a nyílt tengeren aknák sodródhatnak, amelyek előbb a román, majd a bolgár felségvizekre kerülhetnek, és eljuthatnak a Boszporuszig. „Beszéltem tegnap az olasz védelmi miniszterrel is, aki felvetette, hogy két aknászhajót küldjön a Fekete-tengerbe, valószínűleg egy parancsnoki hajóval együtt. Tehát fel vagyunk készülve” – mondta Dîncu. Hozzátette, mivel nagy kiterjedésű vízfelületről van szó, a Románia rendelkezésére álló aknászhajók nem elegendőek, ezért valószínűleg Törökország és Bulgária is útnak fogja indítani hasonló vízi járműveit. Közölte azt is: a romániai kikötőkben tartózkodó kereskedelmi hajók személyzetét is kiképzik arra, hogyan mikénrt járjanak el, ha aknát észlelnek a vízben. Dîncu úgy vélekedett, a helyzet „kezelhető”.

A védelmi miniszter  szerint Románia két-három éven belül drónokat és törpe tengeralattjárókat fog gyártani. Vasile Dîncut arról faggatták az újságírók a parlamentben, hogy lehet-e újabb fegyvergyárak megnyitására számítani a közeljövőben Romániában. A miniszter azt mondta, két-három éven belül, „vagy még korábban”, drónokat és törpe tengeralattjárókat is gyártanak majd az országban. Részleteket nem közölt a tárcavezető, de azt mondta, elkezdődött több vegyes vállalat létrehozása olyan jelentős országokkal, mint Németország, Olaszország, az Egyesült Államok vagy Izrael.

A miniszter reményét fejezte ki, hogy emellett az F-16-os harci repülőgépek karbantartását ellátó bákói központhoz hasonló egységeket fognak üzembe helyzeni az országban, például páncélosok karbantartására. Hozzátette, jövőre a parlament jóváhagyja a védelmi kiadások növelését, és ha lesznek források, előre hozzák bizonyos, eredetileg későbbre tervezett haderőfejlesztési projektek megvalósítását. „A lényeg az lenne, hogy ne vásároljunk mindent külföldről, próbáljunk meg minél több fegyvert Romániában gyártani” – magyarázta.

Legtöbb két héten belül közvitára bocsátja a kormány a nemzetbiztonsági törvénycsomagot - jelentette ki kedden a védelmi miniszter. Vasile Dîncu elmondta, hogy a tervezet voltaképpen már közel egy éve elkészült, de még csiszolnak rajta. Hozzátette, a törvénycsomagot várhatóan legtöbb két hét múlva közvitára bocsátják, majd a parlamentbe kerül. „Nem tudom, hogy sikerül-e az ülésszak végéig elfogadni, ez a vitáktól függ, mert ez Románia számára fontos tervezet, de a kormány igyekszik mielőbb a parlament elé terjeszteni” – jelentette ki.

Kapcsolódók

Kimaradt?