Nukleáris területen való együttműködésről írt alá megállapodásokat Románia és Belgium

A nukleáris területen való együttműködésről írt alá kétoldalú megállapodásokat Románia és a Belga Királyság képviselője; az ünnepélyes eseményen Nicolae Ciucă román és Alexander De Croo belga miniszterelnök is részt vett.

A brüsszeli eseményen aláírták az Atomenergiai Technológiai Vállalat (RATEN) és a Belga Nukleáris Kutatóközpont közötti, valamint a Belga Nukleáris Kutatóközpont és a Horia Hulubei Országos Fizikai és Atomtechnológiai Kutatási és Fejlesztési Intézet (IFIN-HH) közötti kétoldalú együttműködési megállapodásokat.

A belga kormányfővel közösen tartott sajtótájékoztatón Ciucă elismeréssel nyilatkozott arról az elhivatottságról, amellyel Belgium részt vesz a Romániában állomásozó NATO-harccsoport munkájában. „Megragadom az alkalmat, hogy kifejezzem Románia és a magam személyes háláját Franciaország, Belgium és Hollandia azon döntéséért, mely szerint csapatokat küldenek ide, hogy a NATO elrettentő és védelmi képességét növeljék a keleti szárnyon” – mondta a román miniszterelnök.

Kifejtette, a nukleáris területen való együttműködésről szóló kétoldalú megállapodás az új energiaforrások keresésére és az orosz energiaforrásokról való teljes leválásra vonatkozó uniós vállalást szolgálja. Beszélt arról is, hogy Románia együttműködésben érdekelt a félvezetők területén; ezt bizonyítja az is, hogy az országos helyreállítási terv révén 500 millió eurót különítettek el a félvezetők kutatására és fejlesztésére. Ismertette továbbá a bukaresti hatóságok arra irányuló erőfeszítéseit, hogy támogassák az Európába és a világ más országaiba irányuló ukrán gabonaexportot. Ennek kapcsán elmondta, a konstancai kikötő fejlesztése érdekében Románia szeretne tanulni az antwerpeni kikötő tapasztalataiból.

Képek forrása: gov.ro

A román miniszterelnök végül köszönetet mondott azért, mert a belga fél támogatja Románia schengeni csatlakozását és az Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmus (MCV) feloldását, kihangsúlyozva, Románia mindent megtett a csatlakozáshoz szükséges technikai feltételek teljesítésére, és kész további kérdések tisztázására minden egyes tagországgal, amely többet akar megtudni, mint ami az Európai Bizottság jelentésében szerepel.

Románia előrelépést ért el a schengeni csatlakozásért tett erőfeszítéseiben – jelentette ki Alexander De Croo belga miniszterelnök, hozzátéve, reméli, hogy az utolsó lépésre is sor kerülhet.

„Beszéltünk a schengeni perspektíváról, arról, hogy a román kormány és a romániai intézmények nagy előrelépést tettek, és ezek alapján remélem, hogy az utolsó lépésre is sor kerül” – fogalmazott De Croo a Nicolae Ciucă román kormányfővel lezajlott megbeszélése után. Hozzátette, ez a lépés a román nép számára is fontos. Megköszönte ugyanakkor a román kormánynak és a lakosságnak az ukrajnai menekülteknek nyújtott segítséget.

De Croo hangsúlyozta továbbá a Románia és Belgium által a nukleáris területen való együttműködésről aláírt, az energiabiztonság szempontjából rendkívül fontos kétoldalú megállapodások jelentőségét, és említést tett a szélenergia és a félvezetők fejlesztése területén kilátásban levő együttműködésekről is.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?