Nicuşor Dan: a parlament jóváhagyása szükséges az ukrajnai biztonsági kötelezettségvállaláshoz

Románia Ukrajna biztonságával kapcsolatos kötelezettségvállalásait a parlament hagyja jóvá, hogy ezek ne puszta politikai szándéknyilatkozatok maradjanak – jelentette ki kedd este Nicuşor Dan.

Az államfő a tettre készek koalíciójának párizsi találkozója után nyilatkozott a sajtónak a román nagykövetségen. Kifejtette, hogy Románia álláspontja nem változott: nem küld csapatokat Ukrajnába, ugyanakkor logisztikai támogatást, katonai kiképzést – Romániában vagy más európai országokban – vállal, valamint közös fegyverkezési programokban vesz részt.Az államfő elmondása szerint a keretdoumentum tételesen rögzíti, hogy miként működnének Ukrajna biztonsági garanciái | Fotó: Nicușor Dan/Facebook

Elmondta, hogy katonai műveletekről lévén szó, Ukrajna támogatásának részleteit nem fogják nyilvánosságra hozni. „Ezért nem voltak nyilvánosak Románia és más országok Ukrajnát támogató eddigi intézkedései sem” – magyarázta, hozzátéve, hogy a parlament elé csak általános jellegű vállalások kerülnek majd, például az ukrán katonák kiképzésére vonatkozóan, de létszámok, helyszínek vagy technikai részletek ismertetetése nélkül – részletezte az Agerpres.

Nicuşor Dan megerősítette, hogy a tettre kész országok koalíciójának párizsi találkozóján két dokumentumot fogadtak el: egy nyilvános politikai nyilatkozatot, valamint egy nem nyilvános, katonai jellegű keretdokumentumot, amelyik tételesen rögzíti, hogy miként működnének Ukrajna biztonsági garanciái, hogyan oszlanának meg a feladatok a részt vevő országok között, és ki felel majd az egyes elemek koordinációjáért. Kiemelte, hogy az Egyesült Államok is része ezeknek a garanciáknak, ami szerinte a transzatlanti partnerség fennmaradását jelzi, ugyanakkor elrettentő üzenet Oroszországnak.

Az Emmanuel Macron francia elnök által összehívott párizsi találkozó célja az volt, hogy a Kijevet támogató országok kidolgozzák a biztonsági garanciák katonai válaszlépéseinek tervét egy esetleges újabb orosz támadás megállítására. A találkozón részt vett Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?