Negyedikek lettek az enyedi diákok az MTA élő közvetítéses versenyén

Remekül szerepeltek a Magyar Tudományos Akadémia középiskolai tanulmányi verseny döntőjében az Erdélyt képviselő, a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium diákjai, akik – bár többször vezették a mezőnyt – utolsó pillanatban csúsztak le a negyedik helyre, így sajnos nem jutottak be a fináléba. A tíz kiváló csapat háromórás versengése online volt követhető március 4-én élőben, az MTA Youtube-csatornáján.

A fenntarthatóság és klímaváltozás témájú, több hónapon át, több szakaszban megrendezett versenyben összesen 686 magyarországi és határon túli csapat mérte össze a tudását. A döntő tétje az volt, hogy a legjobb 10 csapat közül, az élő verseny során, ki nyeri meg a fődíjat, a franciaországi utazást.  A tanulmányi kirándulás a világ első  kísérleti fúziós erőművének, az ITER-nek a meglátogatására kínál lehetőséget, amely a dél-franciaországi Cadarache-ban található, és amelyre sokan a nemzetközi űrállomáshoz fogható vállalkozásként tekintenek.

A nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium diákjai | Fotók: Gudor Eszter

A döntő helyszínéül a Magyar Tudományos Akadémia pompás, 1865-ben átadott központi székházának díszterme, a magyar tudományos kutatás jelképes szentélye szolgált. A zsűri tagjai olyan neves szakemberek voltak, mint Bartholy Judit meteorológus, egyetemi tanár, az MTA doktora, Boda Zsolt, az MTA Politikatudományi Intézetének és a Budapesti Corvinus Egyetem munkatársa, Dúll Andrea környezetpszichológus, az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar Gazdaság- és Környezetpszichológia Tanszékének vezetője, valamint Bozó László meteorológus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, utóbbi töltötte be a verseny elnöki tisztségét.  A döntő műsorvezetői Döbrösi Laura színésznő, klímaaktivista és Lévai Balázs rendező, producer, korábban újságíró, televíziós szerkesztő-műsorvezető voltak.

A Magyar Tudományos Akadémia Alumni Programja által meghirdetett középiskolás tanulmányi versenyen egyetlen határon túli csapatként, a legjobbak közé jutott a nagyenyedi  Bethlen Gábor Kollégium Rozmárok csapata, amelynek tagjai Gábor Farkas-Ferenc, Gudor Eszter és Kerekes Noémi tizedik osztályos diákok, felkészítő tanáruk pedig dr. László Enikő.

A budapesti döntőbe való jutás korántsem volt egyszerű. A közel 700 csapatból csupán 152 jutott a második fordulóba, ahol a tesztkérdések mellett egy esszét és egy videót is be kellett küldeniük a diákoknak. A csapatok az esszében egy projekttervet dolgoztak részletes indoklással és költségvetéssel, hogyan költenének el 20 millió forintot annak érdekében, hogy iskolájuk működése környezetbarátabb, fenntarthatóbb legyen. A maximum 2 perces videóban egy, a verseny témájához kapcsolódó fogalmat kellett közérthetően elmagyarázni. Ezeket a feladatokat végül 117 csapat teljesítette a rendelkezésre álló egy hónap alatt, a verseny szervezői szerint rengeteg kiváló tartalom született, ezek közül válogatták ki a tíz döntős csapatot.

Az élő közvetítés nagy izgalmat jelentett minden csapat számára. A résztvevőket Freund Tamás, az MTA elnöke köszöntötte, aki a 2020-ban útjára indult Alumni Program kezdeményezője és elnöke is. A nemzetközi hírű neurobiológus elmondta: az általa kezdeményezett verseny célja közelebb hozni a diákokhoz a tudományos kutatást, fejleszteni a kritikus gondolkodást, hiszen ezáltal lehetővé válik „a tudománybarát társadalom építése és megerősítése”is. A versenytéma kijelölésekor azért esett a választás a klímaváltozásra, mert „a jövőnk a tét, amelynek alakításához a fiatal generáció, a mai diákok nagyban hozzájárulnak, a versennyel pedig népszerűsíthetik a bizonyítékokon alapuló tudomány erejét”.

A versenyen a csapatoknak blokkokba sűrített kérdésekre kellett válaszolniuk, ahol nem csak a helyesség, hanem a gyorsaság is számított, 20 másodperc állt rendelkezésre. Voltak tipp- és mutogatós játékok is, sőt a résztvevőknek be kellett mutatniuk a „házi feladatot” is, ami egy olyan környezetbarát tárgy elkészítéséből állt, amelyet a jövőben fognak használni az emberek.

A verseny elődöntőjében mindvégig bravúrosan szerepelt a Rozmárok csapata, azonban a legutolsó kérdésblokkban váratlanul lecsúszott a negyedik helyre. A dicséretreméltó eredmény azért volt mégis kissé meglepő a diákok és főként az otthon szurkoló szülők és pedagógusok számára, mert a legnehezebb kérdésekre kiválóan feleltek az enyediek, vezették is a mezőnyt, legtöbbször a dobogó második helyén álltak és nagy esélyük volt arra, hogy harcba szálljanak a fődíjért.

A  nyertesek listája végül a következőképp alakult: első helyen a Gödöllői Református Líceum Trifolium, másodikon a Szeged és Térsége Eötvös József Gimnázium ELF, harmadikon pedig a kecskeméti Bányai Júlia Gimnázium Membrain nevű csapata végzett. A díjakat az MTA elnöke, Freund Tamás és a zsűri elnöke, Bozó László adták át. Minden döntőbe jutott diákot oklevéllel tüntettek ki és egy-egy tabletet és smart-kiegészítőket kaptak ajándékba. A felkészítő pedagógusok önzetlen munkáját értékes vásárlási utalványokkal jutalmazták és kiosztották a tanári különdíjat is, amelynek nyertese a szigetszentmiklósi Batthyány Kázmér Gimnázium oktatója, Sete Krisztina Beáta lett, aki tizenhárom csapatot készített fel erre a versenyre.

A díjkiosztó ünnepséget követően a nagyenyedi csapat tagjai közül Gudor Eszterrel és Kerekes Noémivel sikerült felvennünk a kapcsolatot. Mindketten nagyon boldogak voltak, egyértelműen sikerként élték meg a versenyt. Eszter szerint leírhatatlan élmény volt számára egy ilyen rangos megmérettetés. „Az elején nem is izgultunk annyira, mert láttuk, milyen jól válaszolunk a kérdésekre, amikor pedig az otthon elkészített anyagot kellett bemutatni, akkor nem féltem egyáltalán, mert azt már sokszor begyakoroltuk és tudtam, hogy ott van mellettem Noémi és Ferike, és számíthatok rájuk. A tippelős versenynél kezdtünk egy kicsit bepánikolni, ez hozott hátrányba bennünket” – mondta Gudor Eszter, aki szerint a Trifolium méltán megérdemelte az első helyet, ez volt az a csapat, akivel a legszorosabb barátságba kerültek és a fináléban is nekik szurkoltak. Kerekes Noémi is remekül érezte magát, mint elmondta, teljesen nyugodtan állt ki, nem volt számára megterhelő a verseny. „A legnagyobb és legszebb élményem az volt, hogy a díjazás után többen is odajöttek hozzánk, gratuláltak és azt mondták, hogy mi voltunk a kedvenceik, mert bennünk nem csak tudás van, hanem lélek is. És ezek az elismerő szavak többet jelentettek, mintha csak megnyertük volna az első díjat és annyi” – vallotta a Maszolnak a nagyenyedi diáklány.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?