Módosítás: az országban bárhol letehető az elméleti vizsga a járművezetői engedélyért
Az autóvezetői engedély megszerzéséhez szükséges elméleti tudásra vonatkozó vizsgát az ország bármely pontján le lehet tenni, nem csak a lakóhelyen – ezt a képviselőház kedden egyhangúlag elfogadta. A szakbizottsági jelentés szerint a módosítás lehetővé teszi, hogy így csökkenjen a várakozási idő azok számára, akik járművezetői engedélyért jelentkeznek.
Nemcsak a személyi igazolványban szereplő lakóhelyen, hanem az országban bárhol letehető az autóvezetői engedély megszerzéséhez az elméleti vizsga – az erről szóló törvényjavaslatot kedden fogadta el a képviselőház, írja az Agerpres. A törvényjavaslat módosítja és kiegészíti a közutakon való közlekedésről szóló 2002/195-es sürgősségi rendeletet. A jogszabály célja, hogy az elméleti vizsgától a gyakorlati vizsgáig tartó várakozási idő csökkenjen, és hogy a vezetői engedélyre pályázók az ország bármely pontján letehessék az elméleti vizsgát – olvasható az indoklásban.
„A vezetői engedély megszerzéséhez szükséges elméleti tudásvizsgát Románia bármely illetékes hatóságánál le lehet tenni, a törvényben meghatározott életkori követelmények betartásával” – áll még a szövegben. Ugyanakkor a vezetői engedély megszerzéséhez szükséges gyakorlati vizsgát a kérelmező a lakóhelye vagy tartózkodási helye szerinti illetékes hatóságnál teheti le, illetve a legalább hat hónapja Romániában tanuló személyek esetében annál az illetékes hatóságnál, amelynek a körzetébe a lakcímük tartozik, írja elő a törvény. A vezetői engedély megszerzéséhez szükséges gyakorlati vizsga továbbra is a jelenlegi feltételek mellett zajlik, mivel a területileg illetékes hatóságok jelenleg nem rendelkeznek a technikai lehetőségekkel ahhoz, hogy ezt a vizsgát az ország bármely pontján meg lehessen tenni – teszi hozzá a jelentés.
„A vezetői engedély vagy a további engedélytípusok megszerzéséhez szükséges gyakorlati vizsgára jelentkező személyeknek a törvény szerint orvosilag alkalmasnak kell lenniük, igazolniuk kell az engedélyezett intézmények által szervezett tanfolyamokon való gyakorlati képzést”, valamint átmenőt kell kapniuk az elméleti vizsgán – áll a törvényjavaslatban. A tervezet azt is megállapítja, hogy „a vezetői engedély megszerzéséhez szükséges elméleti és gyakorlati képzést modulokba szervezik, és azt a felhatalmazott egységeknek kölcsönösen el kell ismerniük”. A bizottság indoklása szerint ez a módosítás lehetővé teszi, hogy az engedélyezett autóvezető-oktató egységek hatékonyabban szervezhessék meg az igénylők képzését.
CSAK SAJÁT