Modern mézcsomagoló Csíkpálfalván – A Mézözön töltőállomásán járt Vincze Loránt

A csíkpálfalvi Mézözön modern csomagolóberendezését – amely Lajos Ferenc bioméhész gazdaságában van üzembe helyezve – tekintette meg szerdán Vincze Loránt, Európai Parlamenti képviselő és Becze István, az RMDSZ Csík Területi Szervezetének, valamint a Székely Gazdaszervezetek Egyesületének elnöke. Az elöljárók hangsúlyozták, hogy az uniós pénzek jó helyre kerülnek, a nyersanyag helyi feldolgozása segíti a profit helyben maradását, ami a térség fellendüléséhez járul hozzá.

A jelenlévőknek Miklós Szende, a Székely Gazdaszervezetek Egyesületének pályázati tanácsadója ismertette a projektet, amit az Országos Vidékfejlesztési Program (PNDR) keretében vissza nem térítendő európai forrásokból finanszíroztak. Megtudtuk, az állami támogatás 207 645 euró, amiből a reális önrész 40 756 euró. A Székely Gazdaszervezetek Egyesületének segítségével megnyert sikeres pályázatnak köszönhetően több gépet, eszközt sikerült beszerezniük, egy elektromos raklapemelőt, utánfutót, érlelő-, krémméz-homogenizáló, melegítőberendezést, valamint egy fertőtlenítő-, töltő-, dugaszoló-, címkézőgépet. Az utóbbi működését be is mutatták, így látni lehetett, miként kerül a méz az üvegbe, ami a dugaszolást és címkézést követően készen áll az eladásra. A gépezet kezelése egyszerű, mondhatni egy két gombnyomással minden vezérelhető. A legfontosabb, hogy precíz és rendkívül higiénikus – jegyezte meg Lajos Ferenc bioméhész. A pályázatban részt vevő partnerek, méhészek között van Lajos Ferenc, Bara Csilla Mária, Zöldi István, Lázár Tibor, Bio Méz Egyesület, Csíkszéki Mézlovagrend Egyesület.

A szerző felvételeiA szerző felvételei

„Jó látni, hogy a vidékfejlesztési program kereténben jó helyre kerülnek az Európai Uniós pénzek, ami hozzájárul a helyi méhészetek technológia fejlődéséhez. A megvásárolt modern csomagolóberendezés is a növekedést szolgálja, mert a termelők több mézet tudnak értékesíteni” – értékelte a látottakat Vincze Loránt. Az újrázni készülő EP-képviselő kifejtette: „a méhész számára fontos, hogy minél több fogyasztója legyen, amihez elengedhetetlenek a népszerűsítést célzó programok. Ebben nagyon eredményes munkát végez a Székely Gazdaszervezetek Egyesülete, és jó, hogy felkarolja ezeket a vállalkozókat, gazdákat. Hosszútávú cél, hogy ne a nagy felvásárlók vigyék el a nyersanyagot, hanem azt helyben feldolgozva, termeljen nagyobb profitot. Képviselőként Brüsszelben továbbra is az lesz a dolgunk, hogy a vidéki gazdálkodást elősegítő támogatási formák, lehetőségek megmaradjanak.”

Becze István, az RMDSZ Csík Területi Szervezetének, valamint a Székely Gazdaszervezetek Egyesületének elnöke hangsúlyozta: „egy jó lehetőség kihasználásával sikerült több pályázatot megnyerni, ami a rövid ellátási láncok létrehozását célozza termelő és fogyasztó között. Egy ilyen sikeres pályázat a csíkpálfalvi Mézözön is, mely által Lajos Ferenc méhészetében egy automata csomagolóállomást sikerült létrehozni partnerségben több termelővel és egyesülettel. A méztöltő berendezés nagy segítség a méhészeknek, hisz óránként akár ezer üveget is csomagolni képes. Fontos, hogy a székelyföldiek bízzanak a helyi méhészekben, mert a méz egy különleges beltartalmi értékekkel rendelkező termék, főleg a mi havasi mézünk, ezért cukor helyett is inkább mézet fogyasszunk, mert nem csak egészségesebb, hanem számos család megélhetése is biztosított ezáltal. Székelyföldön több mint ezer család foglalkozik méhszettel és a bizonytalan külföldi mézek helyett, nekünk a székelyföldi méz a legegészségesebb.” Bezce István felhívta a figyelmet, hogy az idén Csíkszeredában szervezik meg a Nektária Székelyföldi Mézversenyt, ahol a legjobb mézeket értékelik.

(A nyitókép illusztráció: Pexels)

Kapcsolódók

Kimaradt?