Megszűnik Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége
Hétfői ülésén 1,25 millió lej támogatást hagyott jóvá Hargita Megye Tanácsának testülete települések fejlesztésére. Arról is döntöttek, hogy megszűnik Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
Július 1-jétől megszűnik Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége, feladatait és munkatársait a Hargita Megye Vidékfejlesztési Egyesülete és a Pro Siculi Egyesület veszi át – közölte Hargita Megye Tanácsának sajtószolgálata a megyei képviselőtestület hétfői ülését követően.
„A ciklus elején igyekeztünk elérni, hogy az ügynökség kivételt képezzen és tovább működhessen. Decemberben azonban megkaptuk a minisztériumi választ: a jelenlegi formában nem működhet tovább. Ezért döntöttünk úgy, hogy feladatait átcsoportosítjuk. Feladatunk, hogy amit hasznosnak és jónak tartunk a megye lakói számára, annak biztosítsuk a folytonosságát. Köszönet illeti Cilip Árpád igazgatót és csapatát a munkájukért, amelyre büszkék lehetünk. Bízom benne, hogy az új struktúrában is lendületesen viszik tovább a megkezdett munkát. A megyei tanács minden támogatást biztosít számukra” – osztotta meg Hargita Megye Tanácsának elnöke, Bíró Barna Botond.
Cilip Árpád, az ügynökség vezetője beszámolt az eddigi tevékenységükről. Mint elmondta: az ügynökség 670 vállalkozóval van kapcsolatban, akik részt vettek a szervezet által indított képzéseken, több mint száz osztályfőnöki órán tartottak pályaorientációs előadásokat, és 2,5 millió euró értékben sikerült forrásokat behozniuk a megyei költségvetésbe.
Módosították a szociális stratégiát
Az ülésen a testület megszavazta a megye szociális stratégiájának módosítását, hogy az megfeleljen a jogszabályi változásoknak, és elősegítse a közösségi szolgáltatásokhoz való hozzáférést azáltal, hogy csökkenti az ellátó intézményekben gondozott személyek számát. Ezen a területen a tanács jóváhagyta, hogy a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság (DGASPC) pályázatot nyújtson be a 2021–2027-es időszakra szóló Társadalmi Befogadás és Méltóság Program (PIDS) keretében egy úgynevezett Respiro Központ létrehozására Szépvízen.
Elekes Zoltán igazgató elmondta, ez egy új típusú, a megyében eddig nem létező szolgáltatás, amelyre nagy igény mutatkozik. A szolgáltatás 9 fő számára nyújt majd ideiglenes ellátást azzal a céllal, hogy tehermentesítse azokat a családokat, akik 24 órás felügyeletet igénylő fogyatékkal élő felnőtt családtagjaikat otthon gondozzák.
Az ülésen a tanácsosok jóváhagyták a járdaprogram 2025-ös módosítását is. A munkálatok listáján szerepel Székelyderzsen, a megyei út mentén már elkészült járda, valamint új járdák építése is Gyergyóújfalu és Szentábrahám községben. Bíró Barna Botond rámutatott, hogy egy többéves programról van szó, amely növeli a településeken a közlekedés biztonságát, ott, ahol megyei besorolású út halad át, és arra biztatta az önkormányzatokat, hogy csatlakozzanak a programhoz.
A tanács határozatot hozott Hargita megye képviselőinek kijelöléséről is a Hargita Megyei Integrált Hulladékgazdálodási Társulás (S.I.M.D Harghita) vezető tanácsába. Ezzel kapcsolatban a megyei tanács elnöke elmondta, szakértőkkel történt egyeztetést követően újraszabályozták a hulladékgyűjtési és szállítási közbeszerzési dokumentációt, és reméli, hogy a közbeszerzési folyamat minél hamarabb elindul, mivel a jelenlegi szerződés 2025 december végéig érvényes.
Összesen 1,25 millió lej támogatásról döntöttek is a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Szentegyháza városa 650 ezer lejt kap a Hófehérke óvoda energetikai felújítására, egy játszótér kialakítására a városi parkban, valamint a termálstrand felújítására és korszerűsítésére. Szentábrahám község 100 ezer lejt használhat fel a Benedek Elek Általános Iskola melléképületének belső javítására, míg Felsőboldogfalva község 500 ezer lejt Hodgya és Patakfalva kultúrotthonainak energetikai korszerűsítésére.
CSAK SAJÁT