Másodpercenként 1300 köbméterre csökkenhet a Duna vízhozama Báziásnál

A Duna vízhozama a romániai belépési pontnál, Báziásnál pénteken és szombaton várhatóan másodpercenként 1400 köbméter körül stagnál, majd enyhén csökken, és augusztus 21-re másodpercenként 1300 köbméterre apad – közölte pénteken az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet.

Az Agerpres beszámolója szerint ez a vízhozam továbbra is jelentősen elmarad az augusztusi, másodpercenkénti 3900 köbméteres sokéves átlagtól – figyelmeztetnek.

Másodpercenként 1300 köbméterre csökkenhet a Duna vízhozama Báziásnál. | Fotó: AI

A Duna vízhozamának történelmi mélypont közelébe süllyedése miatt leállították a cernavodăi atomerőmű mindkét reaktorát. Ezek Románia villamosenergia-termelésének mintegy 20 százalékát biztosították.

Az energiaügyi minisztérium többször közölte, hogy az országos villamosenergia-rendszernek több forrása is van a cernavodăi 2-es reaktor leállítása miatt kieső termelés pótlására, köztük a szélerőművek, a rovinari-i széntüzelésű hőerőmű és a vízerőművek.

A minisztérium emlékeztetett: ha szükség van rá, Románia vezetékrendszere 4000 megawattnyi villamos energia importálását teszi lehetővé. Az európai hálózatirányítók pontosan ismerik a regionális energiaválságot, és folyamatosan egyeztetnek, hogy az extrém időjárás ellenére is garantálják az érintett országok áramellátását.

Az energiaügyi tárca továbbra is felelős fogyasztásra kéri a lakosságot és a vállalatokat, különösen a 19 és 23 óra közötti csúcsidőszakban, hogy csökkenjen a rendszerre nehezedő nyomás.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?