Lezárult az RMDSZ kormányzati konzultációja Maros megyében

A konzultáció február 27-én indult és április 25-én végződött. Az országos RMDSZ felkérésére Maros megyében két szinten igyekeztek megszervezi a kampányt, egyrészt tematikus rétegtalálkozókat szerveztek, másrészt pedig helyi jellegű lakossági fórumokat tartottak.

Ezzel kapcsolatosan összegző sajtótájékoztatót tartottak csütörtökön Maros megye RMDSZ-es politikusai Ákosfalván, többek között Császár Károly és Novák Levente, Maros megye szenátorai, Kolcsár Károly parlamenti képviselő, Péter Ferenc, az RMDSZ Maros megyei szervezetének elnöke, Kovács Mihály Levente, az RMDSZ marosvásárhelyi szervezetének elnöke, Csibi Attila az RMDSZ Maros Megyei szervezetének ügyvezető elnöke, valamint házigazdaként Osváth Csaba, Ákosfalva polgármestere.

A szerző fotója

„A helyszín kiválasztása szimbolikus, hiszen a községben már zajlanak a munkálatok a víz- és szennyvízhálózat kiépítésére, amely a közösség talán legrégebbi igénye, problémája "- jelentette ki Osváth Csaba.

Hozzátette, a munkák zajlanak, a beruházások elindultak ugyanakkor az elöljárók is teszik a dolgukat, aminek köszönhetően a helyi közösségek komoly fejlődésnek lehetnek tanúi. Ezeknek a közösségépítő fejlesztéseknek köszönhetően a jövőt és a jelent meg lehet alapozni- húzta alá Osváth Csaba.

Minden településen fejlesztenek

Péter Ferenc, a Maros megyei RMDSZ szervezetének elnöke kijelentette, nem véletlen, hogy Ákosfalva a tájékoztató helyszíne, hiszen a település követendő példaként említhető a megyében. Hozzátette, a megye egész területén számtalan – látható és kevésbé látható – projekt fut, vagy előkészítés, végrehajtás előtt áll. Hangsúlyozta a sikerhez azonban szükség volt és van az RMDSZ kormányzati szerepére.

„Az elmúlt két hónapban Maros megye több mint 40 községében találkoztunk közösségünkkel, önkormányzati vezetőinkkel. Az említett időszakban csaknem 3000 emberrel találkoztunk személyesen, akikkel közvetlenül konzultáltunk különböző témakörökben. Rétegtalálkozók keretében nyugdíjasokkal, családosokkal, egyházi vezetőkkel, pedagógusokkal, valamint vállalkozókkal is konzultáltunk, azaz mindenkivel, aki közösségeinket aktívan, meghatározó módon alakítja "- részletezte Péter Ferenc.

Az elmúlt két év eredményeit tekintve kijelentette, Maros megye RMDSZ vezette önkormányzatai és ezáltal közösségei a fejlődés útjára álltak. Mint fogalmazott, jelenleg nincs olyan település Maros megyében, ahol ne zajlanának fejlesztési munkálatok, illetve több olyan település is van a megyében, ahol több megnyert pályázat, projekt is párhuzamosan zajlik. Ez abban segítheti a közösségeket, hogy felzárkózzanak, a lemaradásokat tudják lefaragni.

A közösség alapja a család, ezért támogatása elengedhetetlen a jövőt illetően. A meglévő lehetőségek tárházát felhasználva, Maros megyében a Fejlesztési Minisztérium finanszírozásából és Európai Uniós forrásokból 20 bölcsőde építése van folyamatban. Ezentúl a legkisebbeknek is lehetőségük biztonságos, megfelelő körülmények között tanulni Ákosfalván, lesz Nyárádkarácsonban, Marossárpatakon, Sóváradon, Mezőzáhon, Mezőpanitban, Nagysármáson, Kibéden, Gyulakután, Mezőmadarason, Nyárádmagyaróson, Csíkfalván, Balavásáron, Dédán, Gyulakután, Jedden, Marosszentannán, Szovátán, Nyárádszeredában és Marosvásárhelyen is.

„Igyekszünk segíteni a kistelepüléseket is, hogy a családok ott is megkapják a megfelelő körülményeket, a megélhetés biztosítva legyen számukra is”- közölte Péter Ferenc.

A Maros Megyei Tanács elnöke az eredmények mellett a jövő tekintetében kiemelte, hogy a következő időszak is a fejlődésről, az építkezésről fog szólni.

„Nekünk ki kell használnunk minden lehetőséget, ahhoz, hogy településeinket fejleszteni tudjuk. Soha nem látott pénzmennyiség áll most az ország rendelkezésére, ebből az RMDSZ kormányzati szerepvállalásának köszönhetően a magyar közösségek is részesülnek. Maros megyének számtalan terve van, több területen is készítettünk elő pályázatot vagy elbírálásra várnak projektjeink. Ilyen az Országos Beruházási Társasághoz leadott három projektünk, amelyek kórházak építését, egészségügyi intézményrendszerünk bővítését célozzák meg. A Marosvásárhelyi Nemzetközi repülőtér további fejlesztése is prioritás marad, a Szállításügyi minisztériumhoz három pályázatot iktattunk ennek érdekében. Az oktatás és nevelés terén pedig az Országos Helyreállítási Terv keretéből pályázunk három inkluzív oktatási központ, illetve a Nevelési Erőforrás és Tanácsadó Központ speciális diagnosztikai és fejlesztő eszközökkel való felszerelésére "- sorolta a megyei tanács elnöke.

Javul az infrastruktúra

„Mind a közösségünk megtartó oktatási intézményei, iskolák, óvodák, bölcsődék, mind pedig egészségügyi központok, szociális intézmények megújultak, megújulnak "- számolt be a fejlesztésekről Novák Levente szenátor.

Mint mondta, a helyi közösségekben az elmúlt két évben megújultak, épülnek, felújítás alatt állnak az iskolák és kulturális intézmények, valamint a kultúrotthonok. Hozzátette, Maros megye 35 községében újítottak, építettek, bővítettek és szereltek fel iskolákat.

„Sok helyen a munkálatok még folyamatban vannak, vagy a következőkben kezdenek neki, de a források már megvannak. Az RMDSZ célja, hogy legyen jó iskolába járni és a mai kornak megfelelő környezetben tanulhassanak gyermekeink "- foglalta össze üzenetét a szenátor.

Az RMDSZ célja, hogy minél többen hozzáférhessenek a megye községeiben, településein az ivóvízhez, a szennyvízrendszer, a gáz, valamint a települések aszfaltozása legyen megoldva- hangsúlyozta Császár Károly szenátor.

„A települések felzárkóztatása érdekében nagymértékű infrastruktúra-fejlesztés kezdődött el településeinken. Ma már szinte nem találunk olyan Maros megyei községet, ahol ne dolgoznának a víz- és szennyvízhálózat kiépítésén, ne bővítenék a gázhálózatot, és ott, ahol mindez megvan, ne javítanák, aszfaltoznák az utakat "- húzta alá a szenátor. Hangsúlyozta, 34, RMDSZ által vezetett Maros Megyei önkormányzat dolgozik a víz- és csatornarendszer kialakításán, bővítésén.

Fontosak a visszajelzések

A konzultáció során, a lakosság által megfogalmazott véleményekről Kovács Levente a Maros Megyei Tanács alelnöke számolt be.

Kifejtette, a problémákat összesítve, ismételten bebizonyosodott, hogy számtalan településen gondot okoz a medvék jelenléte, illetve igény van a biztonságos környezet érdekében a gyors fellépési lehetőségre.

„Több helyen, a közlekedési infrastruktúra fejlesztésének igénye, településeink közszállításának összekötése is megfogalmazódott, illetve a családok nagyobb mértékű támogatása is az elvárások között volt. Ezek megoldására azonban a legtöbb esetben országos szintű, kormányzati intézkedés szükséges. Ma a parlamentben, képviselőink és szenátoraink, a kormányban pedig az RMDSZ csapata azon dolgozik, hogy ezen élethelyzetekre is legyen válasz "- mondta Kovács Levente.

Kolcsár Károly képviselő kiemelte, a közösség visszajelzései, ügyei az RMDSZ számára rendkívül fontosak, hiszen irányt mutatnak arra, hogy a szövetség mire próbáljon megoldásokat találni, illetve mire összpontosítson.

„Ha okosan gazdálkodunk a kormányzati és európai uniós pénzekkel, pár év leforgása alatt több évtizedes lemaradást tudunk behozni "- tette hozzá.

Csibi Attila, az RMDSZ Maros Megyei szervezetének ügyvezető elnöke zárta a tájékoztatót.

„Minden egyes településen ahol jártunk pozitívan fogadták a jelenlétünket, illetve érdeklődve várták a kormányzati munka bemutatását. Több mint 2500 emberrel konzultáltunk megyeszerte. Maros megyében közel 500 finanszírozási szerződés íródott alá. Ezt a munkát folytatni kell, az önkormányzatainkban, a közösségünkben és politikai érdekképviselet terén is, hogy a fejlődésünk és megmaradásunk alapeszközei meglegyenek, a rendelkezésünkre álljanak. A szövetségünk célja az erős és életképes közösségek megtartása "- hangsúlyozta Csibi Attila.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?