FRISSÍTVE – Lemondott Vasile Dîncu védelmi miniszter, a kormányfő lehet a megbízott tárcavezető

FRISSÍTVE: Hétfőn benyújtotta lemondását Vasile Dîncu védelmi miniszter, aki állítása szerint nem tud együttműködni Klaus Iohannis államfővel. FRISSÍTÉS: Nicolae Ciucă miniszterelnök lehet az ideiglenes védelmi tárcavezető. FRISSÍTÉS: Marcel Ciolacu nem tartja kizártnak, hogy a PSD átengedje a védelmi miniszteri tisztséget a koalíciós partner Nemzeti Liberális Pártnak.

Távozik a miniszter | Fotó: AgerprersA szociáldemokrata párti (PSD) tárcavezető a Facebookon hozta nyilvánosságra elhatározását, s mint írta, azért döntött így, mert „lehetetlen” számára az együttműködés – az egyébként a Nemzeti Liberális Párt (PNL) éléről elnöknek választott – Klaus Iohannis államfővel, a román hadsereg legfőbb parancsnokával.

A Nicolae Ciucă miniszterelnökhöz eljuttatott – és a közösségi oldalon is nyilvánosságra hozott – lemondó levélben Dîncu egyebek mellett azt írta, hogy ezt a lépést látta a legjobbnak annak érdekében, hogy ne akadályoztassa a hadsereg vezetését, és hogy biztosított legyen a folytonosság a döntéshozatalban és a futó projektek megvalósításában.

Bejelentésére elsőként pártjának elnöke, Marcel Ciolacu szociáldemokrata házelnök reagált, aki szintén közösségi oldalán jelentette be: tiszteletben tartja Dîncu visszalépését, ugyanakkor azt kérte a – védelmi tárcát tartalékos tábornagyként korábban is vezető, volt vezérkari főnök – Nicolae Ciucă kormányfőtől, hogy maga vegye át a védelmi minisztérium ideiglenes irányítását, mert „Romániának kötelessége biztosítani a stabilitást a NATO keleti szárnyán”.

A Digi24.ro szerint eldöntött tény, hogy Klaus Iohannis Ciucát nevezi ki megbízott védelmi miniszterként, aki egyébként a Ludovic Orban-féle kormányban már betöltötte ezt a posztot. A hírportál szerint Mihai Tudose exkormányfő és Mihai Fifor korábbi védelmi miniszter neve is szóba került a PSD vezetőségében, de források szerint a szociáldemokraták inkább átadnák a koalíciós partnernek a védelmi tárcát, hogy cserébe megkapják a PNL-től az energiaügyi minisztériumot – ez esetben Virgil Popescu tárcavezetőnek is mennie kell majd.

Vasile Dîncu leváltásáról már nyár elején találgatások jelentek meg a bukaresti médiában, de – mivel Klaus Iohannis államfő a válságra hivatkozva azt érte a koalíciós pártoktól, hogy ne tetézzék a bajt belpolitikai vitákkal – a kormányfő a félévi mérleg megvonásakor egyetlen minisztercserét sem kezdeményezett. A védelmi miniszter azonban október elején azzal került a figyelem középpontjába, hogy egy nyilatkozatával megkérdőjelezte az Ukrajna területi épsége mellett következetesen kiálló, Ukrajna mellett elkötelezett román hivatalos álláspontot.

Dîncu egy televíziós interjúban arról beszélt: az orosz–ukrán háborúnak csak béketárgyalások vethetnek véget, amelyeket Ukrajna helyett a „világ országainak, az Egyesült Államoknak, a NATO-nak” kell lefolytatniuk Oroszországgal.  Szerinte azért kell a békefeltételeket és biztonsági garanciákat a Nyugatnak kialkudnia Oroszországgal Ukrajna számára, mert az ukrán politikusok nem engedhetik meg maguknak, hogy hozzájáruljanak „egy igazságtalan területvesztéshez, ez számukra túl nagy politikai vereség lenne”. Kifejtette: a béketárgyalás mindenképpen jobb lenne, mint a jelenlegi – emberéleteket és anyagi javakat megsemmisítő – pusztítás, még akkor is, ha csupán egy befagyott konfliktust eredményezne.

A kormány, de még a PSD s elhatárolódott tőle emiatt, s hangoztatták, hogy ez Dîncu magánvéleménye volt. Klaus Iohannis államfő a georgiai elnökkel közösen tartott sajtótájékoztatóján bírálta Dîncut. „Az ukránok a vérüket adják ebben a háborúban, és el kell fogadnunk, hogy Ukrajna dönti el, hogy mikor, hogyan és miről kezd tárgyalásokat. Ez a mi hivatalos álláspontunk, és ez az EU álláspontja. Valószínű, hogy egyes tisztségviselőinknek többet kell olvasniuk a lapszemléket, hogy megismerjék ezt az álláspontot” – jelentette ki az államfő.

Dîncu akkor jelentette be lemondását, amikor már elülni látszott a vitatott állásfoglalása körüli botrány. A kormányfő múlt héten „tisztázó” megbeszélést folytatott a külföldi tárgyalásairól hazatért tárcavezetővel, amiről a kormányszóvivő csak annyit árult el: Ciucă „mértéktartást” kért a kormányzatot érintő nyilatkozatok szintjén a védelmi minisztertől.

Nicolae Ciucă miniszterelnök tudomásul vette Vasile Dîncu lemondását a védelmi miniszteri tisztségből – közölte Dan Cărbunaru kormányszóvivő az Agerpres szerint.

Dîncu: Iohannis semmit sem rótt fel konkrétan

Vasile Dîncu kijelentette, hogy Klaus Iohannis államelnök semmit nem rótt fel neki konkrétan, és senki nem követelte a lemondását – holott a lemondás indoklásában azt írta, hogy lehetetlennek tartja az együttműködést Klaus Iohannis államfővel.

A parlamentben adott nyilatkozatában Vasile Dîncu nyomatékosította, hogy már megindokolta lemondását. „Nagyon világosan megindokoltam lemondásomat, nem akarok további részleteket adni” – szögezte le. Arra a kérdésre, hogy mikor keletkezett a szakadás az államelnökkel való kapcsolatában, Dîncu így válaszolt: „Nem tudom. Amióta azt hallom különböző forrásokból, immár hat hónapja, hogy le kell mondanom, és ehhez hasonlók”.

Hozzátette, Klaus Iohannis „semmit nem rótt fel neki konkrétan”, és nem beszéltek sem hétfőn, sem vasárnap. „Senki nem követelte eddig a lemondásomat” – ismételte meg a leköszönő miniszter.

Kedden ülésezik a Legfelsőbb Védelmi Tanács

Az Államelnöki Hivatal közleménye szerint Klaus Iohannis államfő október 25-re, keddre összehívta a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülését. A testület napirendjén az ukrajnai háború következményeivel kapcsolatos témák és a Románia energiabiztonságát szavatoló intézkedések szerepelnek.

A napirenden szerepel továbbá egy jelentés az Oroszországra 2021 októbere és 2022 szeptembere között kiszabott nemzetközi szankciók romániai vonzatáról. A CSAT ezek mellett tárgyal a román hadsereg korszerűsítéséről is.

Iohannis kedden részt vesz és beszédet tart a román hadsereg napja alkalmával a bukaresti Károly-parkban tartott ünnepségen is.

A PSD átengedheti a védelmi miniszteri tisztésget 

Marcel Ciolacu nem tartja kizártnak, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) átengedje a védelmi miniszteri tisztséget a koalíciós partner Nemzeti Liberális Pártnak (PNL).

Az újságírók többek között arról faggatták hétfőn a parlamentben nyilatkozó szociáldemokrata pártelnököt, fennáll-e annak a lehetősége, hogy a PSD átengedje a védelmi miniszteri tisztséget a liberálisoknak.

„A politikában minden lehetséges. Ne bocsátkozzunk most találgatásokba. Én azt mondtam, hogy minden lehetséges, lehet tárgyalni. A koalícióban párbeszédet lehet folytatni”.

Ciolacu nem akart a PSD lehetséges jelöltjeiről beszélni, akik átvehetnék a védelmi tárcát, de azt mondta, hogy mindenképpen katonaviselt személyt kell keresni.

„Néhány évig még találunk olyan embereket, akik elvégezték a katonai szolgálatot” – tette hozzá.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?