Lábra állítottak egy koronavírus szövődményeként lebénult gyimesi kislányt

Koronavírus-fertőzés szövődményeként lebénult egy kiskorú lány, akit a sepsiszentgyörgyi kórházban alkalmazott, a térségben újszerű vérszűréses eljárás révén lábra állítottak.

Dr. Dumitra Ioana, a sepsiszentgyörgyi kórház gyermekneurológia osztályának szakorvosa arról számolt be, hogy újra járni tud az a 16 éves gyimesi lány, aki végtagbénulással a csíkszeredai kórházból került át a sepsiszentgyörgyi sürgősségi kórházba.

A 16 éves kiskorút január 30-án utalták be paraplágiával (a végtagok lebénulásával). Az orvosi vizsgálatok kimutatták, hogy a páciensnél myelitis transversa, azaz gerincvelő gyulladás okozta bénulás lépett fel. Dr. Dumitra Ioana szerint ez a fajta idegrendszeri zavar a COVID-19 vírus szövődményeként jelentkezett a fiatal lánynál.

Dr. Costache Cătălin, az intenzív osztály szakorvosa szerint a pácienst plazmaferézissel kezelték. A plazmaferézis olyan orvosi eljárás, melynek során a beteg vérét egy speciális eszköz segítségével szűrőberendezésen engedik át, majd visszajuttatják a testébe. A kezelés négy fázisban zajlott, hat óránkét, több szakorvos felügyelete mellett.

A plazmaferézis elvégzéséhez szükséges berendezést még 2016-ban vásárolta a sepsiszentgyörgyi kórház számára Kovászna Megye Tanácsa. Dr. Dumitra Ioana hozzátette: a kezelés alatt nem léptek fel komplikációk, már az első kör szűrés után javult a beteg állapota. Felnőtteknél korábban sikeresen alkalmazták a plazmaferézist, azonban kiskorúaknál ez volt az első alkalom a Megyei Sürgősségi Kórházban. Dr. Buzsi Janka hozzátette, fontos időben lépni, hiszen az ehhez hasonló esetek életveszélyesek, kezeletlenül pedig hosszú távon károsíthatják az izom- és légzőrendszert egyaránt.

„A plazmaferézist úgy kell elképzelni, mint egy dialízishez hasonló eljárást. A páciens vérét szűrőn vezetik át, majd további oldatokkal és vérkészítményekkel együtt visszajuttatják a testbe. Ez az eljárás minden káros anyagot kiszűr a vérből. Valószínűsítjük, hogy a gyulladásos bénulás vírusos, a COVID-19 szövődményeként lépett fel. A művelet nem igényel altatást, a fiatal lány mindvégig eszméleténél volt, evett, aludt, beszélt. A páciens a beutalás pillanatában képtelen volt mozogni, tolószékben hozták be. Örvendünk, hogy a kezelés hatékony és sikeres volt”, foglalta össze az eredményeket dr. Costache Cătălin.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

András Nagy Róbert, a sepsiszentgyörgyi kórház igazgatója kiemelte a kislány hozzátartozóinak támogató hozzáállását, hiszen amikor értesültek, hogy a beteget vérszűréses eljárással kezelik, 4-5 autóval érkeztek Sepsiszentgyörgyre és vért adtak, hogy ezzel is hozzájáruljanak az egészségügyi ellátáshoz.

Oltás után átmenetileg lebénult egy egészségügyi dolgozó szemhéja

A sepsiszentgyörgyi kórházban jelenleg 23 koronavírus-fertőzött beteget kezelnek, közülük 5-en vannak kritikus állapotban az intenzív terápián, ketten intubálva vannak. Az elmúlt egy hét alatt 18 koronavírusból kigyógyult pácienst engedtek haza, illetve 3-an haltak meg a koronavírushoz köthetően, számolt be Rosu Mátyás. A kórház orvos-igazgatója kiemelte, hogy az elmúlt héten egy másfél éves kisgyereket is kórházba utaltak koronavírus-fertőzéssel és kiszáradt állapotban, állapotát négy nap alatt sikerült stabilizálni, és hazaengedték.

Rosu Mátyás szerint a háromszéki koronavírus-fertőzések számának csökkenése még nem magyarázható az oltás hatásával, hiszen a lakosság körében egyelőre nem jelentős a beoltottak száma.

A sepsiszentgyörgyi egészségügyi dolgozók körében viszont jelentősen csökkent a fertőzés terjedése, ami már indokolható az oltással. A kórház oltóközpontjában eddig 540 egészségügyi alkalmazott kapta meg a védőoltást, közülük 490-en már a második vakcinát is megkapták. A kórházban március elején szerveznek egy újabb oltási akciót, amelyre 150 olyan egészségügyi alkalmazott iratkozott fel, akik korábban nem igényelték a vakcinát, de időközben meggondolták magukat.

Rosu Mátyás szerint a sepsiszentgyörgyi kórházban eddig beoltottak körében egyetlen alkalommal jegyeztek súlyosabb mellékhatást. Egy egészségügyi alkalmazottnak a koronavírus elleni oltás után átmenetileg lebénult a szemhéja. Emellett jegyeztek még néhány enyhébb mellékhatást.  

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?