Kolozsvár: az elmúlt négy év megvalósításairól és a jövőbeli tervekről beszélt Oláh Emese
Kolozsvár alpolgármestere a keddi sajtótájékoztatón elmondta, az elmúlt években olyan negyedrendszert próbáltak kialakítani, ahol a kisváros biztonságát érezhetik a kolozsváriak, és minden negyedben járótávolságon belül elérhetőek a szükséges intézmények. Mint ismertette, az elmúlt 4 évben egyre tartalmasabb rendezvényeket sikerült megszervezni, és a kulturális és egyházi finanszírozások száma is növekedett. Az alpolgármester kiemelte, idén nagyobb költségvetésből gazdálkodik az önkormányzat, több mint 4 milliárd lej áll rendelkezésükre.
A kedden tartott sajtótájékoztatón Oláh Emese, RMDSZ-es alpolgármester az elmúlt négy év munkájáról, és az idei városi költségvetésről, tervekről mesélt, illetve Fugel Edina tanácsos a város negyedfejlesztési programjáról beszélt. Mint az alpolgármester elmondta, nehéz 4 év áll mögöttük a koronavírus, háborúk, gazdasági válság miatt, de ennek ellenére „próbáltak helyt állni”. Kiemelte, az elmúlt években hangsúlyt fektettek a kisváros a nagyvárosban elmélet gyakorlatba ültetésére, vagyis olyan negyedrendszert próbáltak kialakítani, ahol bejárható távolságon belül vannak az óvodák, iskolák, a sportolási lehetőségek, hogy ne kelljen a szülőknek több órát gyerekeik szállításával eltölteniük. „Fontosnak tartom, hogy ezt az elképzelést folytassuk, és nagyobb hangsúlyt fektessünk az egyes negyedekben lévő intézményekre, főleg az oktatás fejlesztésére” – nyilatkozta. Hozzátette, ez a forgalom csökkentését is célozza, mert ha jók a tanintézmények a negyedekben, nem kell a városközpontba utazni a családnak.
Fugel Edina hozzátette, a 2020-ban kezdődő közös munka csapásvonala az otthonos Kolozsvár volt, és a kollégákkal közösen mindent megtettek ezért, hogy ezt minél közelebb hozzák az emberekhez. Kiemelte, a negyedfelelősség programjuknak köszönhetően a kommunikáció, a párbeszéd, az észrevételek, megjegyzések útját segítettek rövidíteni, és elérni, hogy a lakosok mindennapjai könnyebbek legyenek, és otthonosabban érezzék magukat a negyedben, a városban.
Láthatóbb magyar kommunikáció, tartalmasabb rendezvények
Oláh Emese kiemelte, az elmúlt négy év megvalósítása az is, hogy egyre láthatóbb a magyar kommunikáció az önkormányzat tevékenységében, az önkormányzat által szervezett események, fesztiválok magyar nyelven is kommunikálnak, és magyar nyelvű feliratokat is kitettek a kulturális központokra. Ugyanakkor az egyes applikációk, amelyeket az önkormányzat, vagy az általa finanszírozott kereskedelmi társaságok működtetnek, magyar nyelven is elérhetők. „A kolozsvári karácsonyi vásár és téli vásárnap esetében is többnyelvűen kommunikáltunk, a városnapokon és a múzeumok éjszakáján is. Ezek apróságnak tűnnek, de fontos lépések, hogy mi itthon érezzük magunkat, és éreztethessük, hogy jelen vagyunk” – emelte ki.
Hozzátette, az elmúlt négy év eredménye, hogy lekerült a magyarellenes felirat a kolozsvári Baba Novac-szobor talapzatáról, és elkészült azoknak a tábláknak a listája, amelyek esetében sértő feliratokat észleltek, és amelyek esetében a következő években intézkedni fognak. Kolozsvár alpolgármestere ismertette, az elmúlt négy évben a járvány és háború ellenére is tartalmasabb rendezvényeket sikerült megszervezni, a március 15-i rendezvény a Főtéren került megszervezésre, ahol méltó módon ünnepelhettek, és Mátyás király születésnapja alkalmából a polgármesteri hivatal tornyából idén is elhangzik majd háromóránként a reneszánsz La primavera dallam.
Kifejtette, a Kolozsvári Magyar Napokat kiemelt rendezvényként kezelte és kezeli az önkormányzat, és ő különösen büszke arra, hogy már második alakalommal szervezték meg a Kolozsvári Magyar Rajzfilmünnepet, ahol egész hétvégén magyar családok nézhettek rajzfilmeket a mozikban.
Zöldebb város, környezetbarátabb közszállítás
Oláh Emese kifejtette, a civil szervezetek finanszírozása esetében az elmúlt 4 évben növekedett a kulturális és egyházi rendezvények finanszírozása, és sok zöld projekt is megvalósult. Befejezték a Szamos-part felújítását, az Armatura parkot, a Horia Demian Sportcsarnok előtti tér kialakítását, de megújult a Rózsák parkja is, és hamarosan a Vasutas park felújítása is teljesen befejeződik. Emellett 20 játszóteret is felújítottak, és ahol lehetett, fitnesz részt is kialakítottak a felnőtteknek. A Donát negyedben új kutyáknak való játszótér épült, és hangsúlyt fektettek a szelektív hulladékgyűjtésre is, hiszen ingyenesen két útra biztosított buszjegy igényelhető újrahasznosítható hulladékért cserébe.
„Azért dolgoztunk, hogy otthonosabb várost biztosítsunk mindenki számára, és ehhez elengedhetetlenek a zöld projektek, amelyekre büszkék vagyunk. Ugyanakkor a helyi termelőket is támogatja az önkormányzat, hiszen heti több alkalommal működnek a mozgópiacok a Györgyfalvi negyedben és az arénánál” – közölte.
A városi mobilitás kapcsán elmondta, az önkormányzat célja, hogy a teljes közszállítási flottáját megújítsa, és környezetbarát megoldásokat vezessen be. Az alpolgármester felhívta a figyelmet arra is, hogy az iskolabusz programot fokozatosan bővítették az elmúlt években, odafigyelve arra, hogy a magyar iskolákat is érintsék a buszok, de a közszállítási vállalat hálózatának, útrendszerének bővítése is folyamatban van.
A költségvetés kapcsán elmondta, nagyobb költségvetésből gazdálkodhatnak idén, több mint 4 milliárd lej a keret, amely azért is fontos, hogy a megkezdett nagy pályázatokat finanszírozni tudják. Oláh Emese újságírói kérdésre elmondta, vállalna alpolgármesteri mandátumot a következő évtől is.
CSAK SAJÁT