Kiberprovokációra gyanakodnak: a pilóták nem látták a radarok által Románia légterében jelzett drónt
Kiberprovokáció lehetőségét is vizsgálják a védelmi minisztérium szakemberei a Románia légterében csütörtökön történtekkel összefüggésben – nyilatkozta pénteken Marcel Ciolacu.
A miniszterelnököt arról faggatták az újságírók, milyen intézkedéseket mérlegelnek, tekintve, hogy „másodszorra hatoltak be orosz drónok Románia légterébe".
Ciolacu válaszában rámutatott, meg kell várni a védelmi minisztérium szakembereinek elemzését a történtekkel kapcsolatban. Azt a lehetőséget sem zárják ki, hogy „kiberprovokáció" történt, mivel a román légteret védő vadászgépek egyikének sem sikerült vizuális kontaktust teremtenie a radarok által jelzett drónnal, számol be az Agerpres hírügynökség.
Mint megírtuk, a kormányfő egy csütörtök esti televíziós műsorban azt mondta a Konstanca megyei légiriadó kapcsán, hogy nem állt fenn veszély, de az előírások megkövetelik ilyen esetekben a riasztást.
Arra a kérdésre, hogy létezik-e vagy sem törvény a román légtérbe behatoló drónok lelövésére, Ciolacu azt válaszolta, követni lehet a drón útvonalát, és ha civil vagy katonai célpont felé közelít, lelövik.
A román védelmi minisztérium csütörtök este közölte, hogy kisméretű légi célpontot észleltek a hadsereg radarjai a Fekete-tenger felett, a Konstanca megyei Mihail Kogălniceanu településtől mintegy 150 kilométerre.
A tárca tájékoztatása szerint 17 óra körül észlelték a radarok az államhatár felé közeledő célpontot. A riasztás nyomán felszállt a Romániában légi járőrszolgálatot teljesítő spanyol légierő két F–18-as, illetve a román légierő két F–16-os vadászgépe. A radarjelzések szerint a célpont 19 óra körül ért a román szárazföld fölé Eforie település térségében, aztán Topraisar irányába haladt, míg 19 óra 20 perc körül Amzacea településtől keletre eltűnt a radarról.
A védelmi minisztérium szerint a légi eszköz legtöbb 14 kilométeres mélységben hatolt be az ország területére, és a radarok folyamatosan követték az útját. A vadászgépeknek nem sikerült vizuális kontaktust teremteniük vele, és csütörtök késő estig lehetséges becsapódási zónát sem azonosítottak.
A környék lakosságát RO-Alert üzenetben figyelmeztették, hogy veszélyes tárgyak csapódhatnak be román területre, ezért vonuljanak óvóhelyekre, vagy ha nincs a közelükben ilyen, maradjanak az épületek fedezékében, távol az ablakoktól.
CSAK SAJÁT