Ki fizesse az üzemanyagválság árát, és milyen megoldásokat vár a lakosság a kormánytól? (SZAVAZZ!)

A román állampolgárok többsége azt szeretné, ha az állam beavatkozna az üzemanyagválság hatásainak csökkentése érdekében, például az adók mérséklésével vagy az árak plafonálásával. Mindössze 6% véli úgy, hogy a piacot szabadon kellene hagyni, hogy önmagát szabályozza – derül ki az Adevărul megbízásából, a Political Rating Agency által készített közvélemény-kutatásból.

Az üzemanyagárak emelkedése miatt a válaszadók egyharmada közvetlen adócsökkentést sürget. Pontosabban 33,7% úgy véli, hogy a román államnak csökkentenie kellene az üzemanyagokra kivetett adókat és jövedéki adót, még akkor is, ha ez a költségvetési bevételek csökkenésével jár.
Egy másik jelentős csoport, a megkérdezettek 29,4%-a az üzemanyagárak hatósági korlátozását támogatja.

Ki fizessen? | Fotó: Pexels
A célzott intézkedések kevésbé népszerűek: 9,7% támogatná a kulcsfontosságú ágazatok – például a közlekedés vagy a mezőgazdaság – támogatását; 5,6% a kis jövedelmű fogyasztók közvetlen támogatását tartja megoldásnak; 6,1% szerint az államnak egyáltalán nem kellene beavatkoznia, mert a piac önmagát is képes szabályozni; 15,5% pedig nem tudott választ adni.

Arra a kérdésre, hogy kinek kellene viselnie az üzemanyagválság költségeit, a legtöbben az államot jelölték meg felelősként. A válaszadók 42,3%-a szerint az államnak kellene fedeznie a terheket, például adócsökkentések révén.

Szavazó

Szerinted ki fizesse meg az üzemanyag-válság árát?

Szavazás eredménye
Szavazás eredménye

A második helyen a „közös teherviselés” áll: 19,2% szerint minden állampolgárnak egyformán kellene viselnie a költségeket, egyfajta szolidaritási mechanizmus keretében; 19,1% úgy véli, hogy az olajipari vállalatoknak kellene állniuk a költségeket, például profitkorlátozás révén; mindössze 4,9% szerint a fogyasztók felelősek, mint a globális piac realitásának részei; 14,5% nem tudott választ adni.

Jelentős különbségek politikai preferenciák szerint

A válaszok jelentős eltéréseket mutatnak politikai szimpátiák alapján.
A PSD és SOS szavazói, valamint a bizonytalanok elsősorban az állami beavatkozást támogatják. Ez a nézet különösen erős az AUR szavazói körében, ahol 61,2% vallja ezt.

Ezzel szemben a PNL és USR támogatói inkább úgy vélik, hogy a pénzügyi terheket a vállalatoknak és a társadalom egészének kell viselnie. Például a szolidaritási mechanizmust az USR szimpatizánsainak 40,3%-a, a PNL támogatók 34,8%-a támogatja.
Az olajcégek profitjának korlátozását leginkább az RMDSZ szavazói támogatják, 36,1%-os arányban.

A szociológiai elemzés 1187, 18 év feletti személy megkérdezésén alapul, és reprezentatív a romániai lakosságra nézve. A kutatást 2026. április 1. és 10. között végezték online kérdőíves (CAWI) módszerrel. A statisztikai hibahatár 2,8%.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?