Kevésbé „röptetik el” a kolozsváriak álmát – csökkent a város felett repülő éjszakai járatok száma
Sikerrel járt a „Ne röptessétek el az álmunk” kolozsvári akciócsoport – csökkentették a Kolozsvár fölött közlekedő éjszakai repülőjáratok számát. Ezzel együtt a zajt.
A kezdeményezők több mint hat hónapos küzdelem után értek el eredményt. A Facebook oldalukon közzétett bejelentésben az akciócsoport tagjai úgy fogalmaznak: „Rengeteg kemény munka és több mint 6 hónapos intenzív vita, bejelentések és ügyvédeken keresztül a román hatóságokhoz és környezetvédelmi tisztviselőkhöz intézett jogi megkeresések után, figyelemre méltó mérföldkőhöz érkeztünk: a Kolozsvár feletti éjszakai légi forgalom összességében 45 százalékról 15 százalékra csökkent, az éjszakai felszállások esetében pedig az értékek 90 százalékról 27 százalékra estek vissza”. Közzétettek egy grafikont, amely a kolozsvári repülőtéren a fel- és leszállások százalékos alakulását tükrözi a 23-07 órák közötti időszakban, a teljes mozgáshoz viszonyítva.
Emlékeztetnek, a kolozsvári légi kikötő repülési útvonala alatt 40 ezer személy él, az éjszakai gépek zaja ennyi ember életminőségére gyakoroltak negatív hatást.
Az akciót folytatják, egyik céljuk egy olyan terv kidolgozása, amely csökkenti a repülőtér működéséből származó zajt. „Célunk, hogy 2024-ben a romániai és az európai környezetvédelmi hatóságok napirendjén maradjon ez a kérdés. Stratégiai célkitűzéseink közé tartozik, hogy aktívan részt vegyünk a repülőtéri működésből származó zaj csökkentésére vonatkozó terv kidolgozásában, a környezetvédelmi jogszabályokkal összhangban lévő célok meghatározásával, és hogy megtaláljuk a finanszírozási forrást egy fejlett, folyamatosan működő zajfigyelő rendszer telepítéséhez a kolozsvári repülési útvonal alatt, hiszen ilyen rendszer az minden repülőtérrel rendelkező civilizált városban létezik” – írják a bejegyzésben.
Kérik azokat, akik javítani akarják a kolozsváriak életminőségét, különösen azokat, akik ismerik vagy nyomon tudják követni az európai finanszírozást, beleértve az országos helyreállítási tervet (PNRR) hogy segítsenek ennek a projektfinanszírozási lehetőségeinek felkutatásában.
„Együtt jelentős változást érhetünk el, és folytathatjuk a küzdelmet egy tisztább, egészségesebb és csendesebb városért” – összegeznek.
CSAK SAJÁT