Kevés a bicikli szállítására alkalmas busz Kolozsváron, de nem is lehet tudni, mikor közlekednek

A napokban hívta fel a figyelmet arra a Mobilitate Cluj Napoca Facebook-oldal működtetője, hogy 2020-ban a Kolozsvári Közszállítási Vállalat (CTP) tíz autóbuszát szerelték fel kerékpártartókkal, ám azóta kettőt eltávolítottak, így már csak nyolc autóbuszon van lehetőség biciklit szállítani. Az oldal működtetője szerint ez nagyon kevés, hiszen a városban közlekedő 310 busznak csupán a 2,5 százalékát teszik ki, ugyanakkor nincsen átlátható menetrend, így szinte senki nem tudja használni a biciklitartókat.

Oláh Emese alpolgármester az ügy kapcsán elmondta, a vállalattól kikért adatai szerint 14 buszon van jelenleg kerékpártartó, és nem terveznek többet felszerelni, hiszen „a piaci felmérés szerint nincs értelme”, ám azt megígérte, hogy a menetrendről egyeztetni fognak, hogy átláthatóbbá tegyék azt.

Július 18-án posztolt a Mobilitate Cluj Napoca kolozsvári közszállítással kapcsolatos Facebook-oldal, és bejegyzésében leírta, hogy bár „dicséretes kezdeményezés”, hogy 2020-ban tíz autóbuszra szereltek biciklitartót, ám ezek használata lehetetlen a közlekedési eszközök „kaotikus tervezése” miatt. Mint írja, a biciklitartók közül azóta kettőt leszereltek, így a Kolozsvári Közszállítási Vállalat 310 buszának mindössze 2,5 százalékát teszik kik ki azok a buszok, amelyek rendelkeznek tárolóval.

Fotók: Mobilitate Cluj Napoca Facebook-oldal

Az oldal működtetője szerint a rotációval működő buszjáratok jelenlegi menetrendje sok útvonalon nem praktikus, sőt „a rendszer használhatatlan”, mivel az emberek nem tudják, hogy mikor érkezik az útvonalra egy olyan busz, amely rendelkezik biciklitartóval, így sokszor rengeteget kell várniuk, ha a buszon szeretnék szállítani biciklijüket. „Ha azt akarjuk, hogy az emberek tényleg használják ezeket a buszokat, újra kellene tervezni a menetrendet, és csak bizonyos útvonalakon, dombon felfele kellene felszerelni minden egyes buszt kerékpártartóval” – hívja fel a figyelmet a Mobilitate Cluj Napoca.

A Facebook-bejegyzés alá sok komment érkezett, egyesek azt írják, hogy a menetrendben sincsenek sehol feltüntetve azok a buszok, amelyek rendelkeznek biciklitartóval, így ki kell menni a buszmegállóba, és várni, hátha jön egy, ám az is baj, hogy nehéz azonosítani a megállóból, hogy melyik buszon van tartó és melyiken nincs. „Ha jön egy busz, elölről nem tudod azonosítani, hogy van-e rajta biciklitartó, meg kell várnod, hogy beérjen a megállóba, mögéje szaladnod, megnézned, de amíg ezt megteszed, lehet, hogy a busz már el is megy. Sokkal praktikusabbak voltak ezek a buszok, amikor elől voltak a biciklitartók” – írta egy kolozsvári.

A CTP oldalán tíz biciklitartóval rendelkező busz van feltüntetve

A Kolozsvári Közszállítási Vállalat oldalán találhatunk némi információt arra vonatkozóan, hogy mely buszok vannak biciklitartóval felszerelve, és milyen úton közlekednek, de az nem derül ki, hogy mikor. Mint írják, minden állványra három kerékpár rögzíthető, az állványok nem jelentenek biztonsági kockázatot a kerékpárok számára, ugyanakkor „az alternatív közlekedés ösztönzése” érdekében tájékoztatnak, hogy a szolgáltatás ingyenes, és a sofőrt kell kérni, hogy rögzítése a kerékpárt.

A vállalat oldalán leírtak szerint a kerékpár szállítására alkalmas buszok a Hajnal és Állomás negyed között (35-ös busz), a Dónát és a Hajnal negyed között (43), a Dónát negyed és a Tordai út között (43B), a Hajnal negyed és a Szamosfalvi út között (46B) valamint a Hajnal negyed és a Munka út között (50) közlekednek.

Segítségképpen közlik, hogy milyen rendszámú autóbuszt kell keresni, ha biciklitartót akarunk igénybe venni. Ezek a következők: 906 (CJ 19JTZ), 907 (CJ 19 JUA), 909 (CJ 19 JUF), 910 (CJ 19 JUG), 939 (CJ 20 EGL), 942 (CJ 20 EGF), 967 (CJ 20 GCO), 969 (CJ 20 GCL), 973 (CJ 20 GCG), 974 (CJ 20 GCF).

Nem tudják biztosítani az összes útvonalon a biciklitartót, de a felmérések szerint igény sincs erre

Kolozsvár alpolgármesterét arról kérdeztük, hogy terveznek-e a jövőben több biciklitartót beszerelni a városi buszokra, illetve, hogy lesz-e menetrend, amely segítene eligazodni a bringázóknak. Mint elmondta, először pontosítani szeretne, hiszen a Mobilitate Cluj Napoca oldal adatai nem fedik a valóságot. „14 darab buszra van felszerelve biciklitartó, tehát nem 8 buszról beszélünk, ezek tegnapi adatok, amelyet a közszállítási vállalat közölt velünk. Ezek főként a 43-as, 35-ös és 21-es járatokon közlekednek. Megjelentek olyan információk is, amelyek szerint azokon a járatokon vannak kerékpártartós buszok, amelyeknek nem kell felmenniük különböző dombos helyekre, ez sem igaz. Ezen kívül bármikor be lehet tenni ezeket az autóbuszokat rotáció alapján más útvonalra is” – magyarázta.

Hozzátette, nagyon kevesen használják ezeket a tárolókat, és mivel a piaci felmérés szerint nincs értelme annak, hogy több ilyen buszt működtessen a közszállítási vállalat, nem terveznek egyelőre több biciklitartót vásárolni. Hogyha lesz igény, egyértelműen élni fognak a lehetőséggel, mondta. Hozzátette, az eljárás az ugyanaz, mint bármely egyéb esetben: meg kell kérni a buszsofőrt, hogy segítsen feltenni a biciklit a tartóra.

Oláh Emese kérdésünkre úgy válaszolt: meg fogják beszélni a kollégákkal, hogyan lehetne átláthatóbbá tenni a menetrendet, hogy azok, akik biciklivel járnak, igénybe tudják venni a biciklitartót. Ugyanakkor rámutatott, nem tudják biztosítani az összes útvonalon a biciklitartót, de a felmérések azt mutatják, hogy igény sincs erre. Mint mondja, a felméréseket annak függvényében végezték, hogy hányan vették eddig igénybe a tárolókat, és ebből az látszik, hogy amikor megjelentek a biciklitartók, a kolozsváriak használták azokat, de a következő hetekben, hónapokban csökkent az igény a tárolók használata iránt.

A kolozsváriak kommentjeiből úgy tűnik, pontosan amiatt csökkent a biciklitartók használata, mert nincsen működőképes menetrend, nem a megfelelő helyen közlekednek a biciklitartóval ellátott buszok, kevés busz van, így rengeteget kell várni, amíg érkezik egy busz, amely alkalmas bicikliszállításra. Nem pedig azért, mert nincsen igény rá.

Ha a polgármesteri hivatal hosszútávú célja az autós közlekedés visszaszorítsa és az alternatív közlekedési eszközök használatának ösztönzése, több biciklitartóval rendelkező buszt kellene felszerelniük, és gyakrabban kellene javítaniuk a bicikliutakat, hiszen amíg egy autós egy kisebb gödröt meg sem érez, egy vékonykerekű, városi biciklis akár el is eshet.  

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?