Két ráfutásos karambol a Nap-autópályán: tizenhárom autó érintett

Az A2-es autópályán, Bukarest – Konstanca irányban, Cernavodă és Medgidia között a forgalmat a DN 22C jelzésű útra terelték, miután nyolc autó ütközött a Fetești-híd közelében, tájékoztatott csütörtök reggel a Román Rendőrség közlekedési információs központja (Infotrafic).

Az autópályán egy másik baleset is történt, 5 autó szaladt egymásba.
„Huszonöt személy volt érintett, köztük 5 kiskorú. Két felnőtt áldozat megsérült, de megtagadták a kórházba szállítást” – jelentette be Anamaria Stoica, a Konstanca megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
Illusztráció: PexelsA ct100.ro portál a karambolok kapcsán Robert Otoman defenzív vezetés oktatóval listázta a négy legfontosabb szabályt, amit be kell tartani az autópályán:

1. A két másodperces szabály

„A két másodperces szabály azt jelenti, hogy az elöl haladó autótól legalább két másodperces távolságot kell tartani, amit menet közben számolunk ki. Fogunk egy fix pontot az úton, és fejben számolunk: egy-kettő. Miért két másodperc? Vizsgálatokat végeztek, amelyek szerint egy átlagos korú, 100 százalékban kipihent és vezetésre alkalmas személynek 0,75 másodpercbe telik, amíg észreveszi, hogy az előtte haladó autó bekapcsolta a féklámpáját. További 0,75 másodpercbe telik, amíg az agy elküldi a fékezésre vonatkozó parancsot a lábnak. Ezt két másodpercre kerekítjük” – mondja Robert Otoman, raliversenyző, defenzív vezetés oktató.
A két másodperc az útviszonyoktól, a gumiabroncsok tapadásától függően növekedhet. Továbbá, ahogy az autó mérete nő, a távolságnak is növekednie kell. Ha egy tengerpartra utazó családról van szó, két gyerekkel és egy csomagokkal teli autóval, akkor számolnunk kell azzal, hogy az autó nehezebben fékez, és 3-4 másodperces távolságot kell tartanunk az előttünk haladó autótól.

2. Ne használjuk a mobiltelefont!

A másik súlyos dolog, amit az autósok elkövetnek, a figyelmetlen vezetés. „ Statisztikailag, ha telefonon beszélünk, kilencszeresére nő a baleset kockázata, ha pedig SMS-t küldünk 22-szeresére” – mondja Robert Otoman. Egy autó 36 kilométer/órás sebességgel 10 métert tesz meg másodpercenként, 130 km/h sebességgel, ami a törvényes sebességhatár az autópályán, pedig 36,11 métert. Ilyen helyzetben minden másodperc számít.

3. Fékezéskor ne lépjünk a kuplungra!

„Az autósiskolában nem tanítanak olyan dolgokat, mint a defenzív vezetési iskolában. A legtöbb oktató például azt tanácsolja, hogy fékezéskor a kuplungra is lépjenek rá. Ez azonban helytelen, mert a féktávolság 40 százalékkalmegnő” – mondja Robert Otoman.

4. Figyeljünk a gumiabroncsokra és a lengéscsillapítókra!

A féktávolságot számos tényező befolyásolja, többek között az autó állapota. Elengedhetetlen nyáron nyári gumiabroncs, télen a téli. A lengéscsillapítók sokat számítanak, és Romániában gyakran sérülnek a kátyúk miatt. A törött lengéscsillapítók vagy a nem úgy működő felfüggesztés akár 300 százalékkal is megnövelheti a féktávolságot.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?