„Ellenőrizhetetlenek” a román titkosszolgálatok - állítja a brit történész 

A titkosszolgálatokat és a politikai korrupciót tartja Románia legnagyobb problémájának Dennis Deletant. A brit történész - aki több könyvet is írt a kommunista Romániáról - állítja: a hírszerzés fölött semmilyen civil ellenőrzés nincs Bukarestben. 

„Románia van tengeri kijárata, de nincs flottája. Ez az amerikaiak számára is problémát jelent, hiszen az kérdezik: biztosítani akarjuk a Fekete-tenger biztonságát, de mit ennek érdekében Románia” – nyilatkozta Dennis Deletant az Info Sud-Est és a G4Media számára adott interjúban. Az amerikai kongresszus által alapított Woodrow Wilson Központ munkatársaként tevékenykedő történész arra hívja fel a figyelmet, hogy Washington a szorosokra vonatkozó nemzetközi egyezmény miatt nem tud több hajót küldeni. „Romániának és Bulgáriának többet kell tennie” – mondta Deletant. 

A brit történész állíja, a román titkosszolgálatok „ellenőrizhetetlenekké” váltak, nincs már felettük semmilyen civil, parlamenti hatalom. Szerinte az ország legkomolyabb problémái: a politikai korrupció és a hírszerző szolgálatok. Megemlítette még a katonák és más szakmai kategóriák „szellemi csalásait”, a doktori disszertációk plagizálására utalva. Kifogásolta az oknyomozó újságírók zaklatását is. 

A történész szerint nincs civil vagy parlamenti ellenőrzés a hírszerzés felett Fotó: a SRI Facebook oldala

Deletant szerint Románia nagy balszerencséje az volt, hogy a kommunisták kerültek hatalomra 1989 után, és miattuk az országban nem történt valódi reform és rendszerváltás. Mint fogalmazott, a „mai gazdagok” megszerezték az egykori Securitate vagyonát. Elmondta: szeretne könyvet írni erről, de nem tud, mert a Román Nemzeti Bank még mindig megtagadja az archívumokhoz való hozzáférést. 

A brit történész kitért a szélsőségekre, az antiszemitizmusra és a háborús bűnösök dicsőítésére is. Példaként említette Ion Antonescut, akit szerinte a román társadalom nagy része hősnek tekint, mivel szembeszállt a kommunistákkal és az oroszokkal.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?