Hőségriadó: összehívja a prefektusokat az egészségügyi miniszter
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter csütörtökön közölte, hogy videókonferenciát hívott össze a helyi hatóságok képviselőivel a vörös kódú hőséghullámmal kapcsolatos intézkedésekről, valamint az egészségügyi intézményeknek a nagyobb számú páciens fogadására való felkészítéséről.
Az Agerpres beszámolója alapján a miniszter sajtótájékoztatón közölte, hogy a távértekezletet a belügyminisztériummal közösen szervezik, és minden prefektus, illetve a közegészségügyi igazgatóságok vezetői is részt fognak venni a tanácskozáson. Rámutatott, nem csupán a lakosság számára megfogalmazandó javaslatokról van szó, hanem fel kell készíteni az egészségügyi intézményeket, sürgősségi egységeket a kánikula okozta egészségügyi problémákkal jelentkező páciensek fogadására.
Marcel Ciolacu miniszterelnök a csütörtöki kormányülés elején utasította az egészségügyi és a belügyminisztérium képviselőit, hogy hívjanak össze távértekezletet a prefektusokkal és a helyi önkormányzatok képviselőivel a kánikulában foganatosítandó intézkedésekről.
A meteorológusok előrejelzései szerint csütörtökön és pénteken sárga és narancssárga riasztás lesz érvényben a hőség miatt, szombatra és vasárnapra pedig vörös jelzésű riasztást is kiadtak. Ez a Körösvidéken, a Bánságban, Olténiában, Munténiában, Moldvában és Bukarestben érvényes, ezekben a térségekben fokozódik a hőség, a hőmérsékleti csúcsértékek 37 és 41 Celsius-fok között alakulnak, a hőmérséklet-páratartalom mutató meghaladja a kritikus 80-as szintet.
Az éjszakák trópusiak maradnak, 20 fok körüli minimumokkal. Az ország többi részén narancssárga figyelmeztetés lesz érvényben a hétvégén.
Kapcsolódó
Ajánlások a lakosság számára
Mint írtuk, a hatóságok azt tanácsolják az embereknek, hogy 11 és 18 óra között kerüljék a napsütötte helyeket, a zsúfoltságot és tartózkodjanak a fizikai megerőltetéstől. A klímaberendezéseket ne állítsák 5 Celsius-fokkal hidegebbre a kinti hőmérsékleti értéknél, a ventilátorok használata 32 fokot meghaladó hőségben nem ajánlott. A kánikula óráiban térjenek be néha légkondicionált helyiségekbe, viseljenek szellős, világos színű öltözetet, kalapot, napszemüveget és naponta többször vegyenek langyos vizes zuhanyt, Igyanak sok vízalapú folyadékot (vizet, gyümölcslevet, langyos teát), fogyasszanak joghurtot, gyümölcsöt és zöldséget, és kerüljék a nehéz, zsíros ételeket, az alkoholt, a túlzott mennyiségű koffeint és cukrot tartalmazó élelmiszereket.
Ugyanakkor gondoskodjunk a tőlünk függő személyekről (gyermekek, idősek, fogyatékkal élők), és rendszeresen adjunk nekik folyadékot, még akkor is, ha nem kérik. Tartsuk folyamatosan a kapcsolatot idős vagy fogyatékkal élő szomszédokkal, rokonokkal, ismerősökkel, érdeklődjünk egészségük iránt - tanácsolja még az egészségügyi minisztérium.
A lakásban a hőmérséklet emelkedésének korlátozása érdekében ajánlott a napsütésnek kitett ablakokat nap közben bezárni, a redőnyöket és/vagy függönyöket behúzni. Az ablakokat késő este, éjszaka és kora reggel érdemes kinyitni és hagyni, hogy a léghuzat átjárja a lakást. Ajánlott ugyanakkor lekapcsolni vagy csökkenteni a mesterséges fény intenzitását, és kikapcsolni minden olyan elektromos készüléket, amelyre nincs szükség.
CSAK SAJÁT