Homályos válaszok az Alkotmánybíróságtól: az államelnök-választás második fordulója után döntenek annak érvényesítéséről

Csak a második elnökválasztási forduló után vitathatja meg az alkotmánybíróság (CCR) az első forduló eredményeinek érvénytelenítését kérő beadványokat.

Iktatták az első forduló eredményeinek érvénytelenítését kérő beadványokat, ezeket azonban az alaptörvény és a vonatkozó jogszabályok értelmében csak a második forduló eredményeinek érvényesítési eljárása során vitathatják meg, idézi az alkotmánybírák csütörtök késő esti közleményét az Agerpres hírügynökség. A választási folyamat jelenlegi szakaszában csak olyan beadványokat vitathat meg a testület, amelyeket a második fordulóba bejutott jelöltek nyújtottak be – nyomatékosították.

Az alkotmánybírósághoz négy beadvány érkezett csütörtökön, amelyek aláírói az államelnök-választás első fordulója eredményének érvénytelenítését kérik. Iktatták az első forduló eredményeinek érvénytelenítését kérő beadványokat | Fotó: Maros Megyei RMDSZA testület tájékoztatása szerint ilyen jellegű beadvány érkezett a bukaresti Politikatudományi és Közigazgatási Egyetem (SNSPA), a Totalitarizmust Tanulmányozó Országos Intézet, a Calea Europeană kiadvány és Cristian Terheş független elnökjelölt részéről.

A SNSPA arra hivatkozva kérte az első elnökválasztási forduló eredményének érvénytelenítését, hogy a legtöbb szavazatot begyűjtő jelölt, Călin Georgescu megsértette az alkotmány 81. cikkelyét.

Az alkotmány 81. cikke kimondja, hogy Románia elnökét „általános, egyenlő, közvetlen, titkos és szabadon kifejezett szavazással választják meg".

„A Călin Georgescura adott szavazatok azonban nem tekinthetők szabadon kifejezett voksoknak, mert «áttekinthetetlen és felforgató» módon manipulálták azokat, ami szembemegy a demokrácia alapelveivel. Hivatalosan a Georgescu kampánya «nulla lejbe» került, így gyanússá váltak a finanszírozási források, és felmerült a külső hatás gyanúja. A Legfelsőbb Védelmi Tanács november 28-i ülésén bemutatott dokumentumok titkosításának feloldása után kiderült, hogy a lakosság jelentős része folyamatos félretájékoztató kampánynak volt kitéve, azzal a céllal, hogy torzuljon a választási folyamat megítélése, és olyan szavazási eredmények szülessenek, amelyek nem tükrözik a választók valós akaratát – írta a SNSPA.A lakosság jelentős része folyamatos félretájékoztató kampánynak volt kitéve | Fotó: Pixabay

A SNSPA szerint a külföldi érdekcsoportok, nevezetesen Oroszország beavatkozására utaló bizonyítékok „komoly veszélyt jelentenek a román demokráciára”; az ilyen akciók aláássák a szabad választást, sértik az alkotmányos alapelveket – írják.

A Calea Europeană című kiadvány a CSAT által feltárt törvénytelenségekre hivatkozva kérte az első elnökválasztási forduló megismétlését. Álláspontjuk szerint egy demokratikus, EU- és NATO-tagállam működése nem alapulhat elcsalt választásokon. Ezért a kiadvány kéri az alkotmánybíróságot, hogy hatáskörével élve tegyen meg mindent a romániai választások maradéktalan törvényességének biztosításáért.

Toni Greblă az Állandó Választási Hatóság elnöke a Digi24 hírtelevízióban elmondta, hogy a vasárnapi választások a menetrend szerint zajlanak. „A következőket tudom elmondani: a választások első fordulóját az alkotmánybíróság érvényesítette, a választásokat vasárnap reggel 7 órától tartják, és minden szavazóhelyiség készen áll arra, hogy december 8-án megnyissák, pénteken hajnali 1 órakor kezdődött a szavazás a diaszpórában, és ezt a második fordulót az alkotmánybíróságnak kell majd érvényesítenie” – mondta.

A véglegessé vált jelöléseket csak a végén lehet újra megvizsgálni, amikor a két jelölt közül az egyiket elnökként fogják érvényesíteni. Toni Greblă azt is elmondta, hogy az ÁllandóVálasztási Hatóság nem jelezheti az alkotmánybíróságnak, ha szabálytalanságok történtek egy jelölt finanszírozásában. Greblă szerint azonban minden jelölt a végén köteles benyújtani a választási kampányban tett bevételek és kiadások mérlegét. Ezt a mérleget a jelölteket hitelesítő hatóságoknak, azaz a Központi Választási Irodának és az Alkotmánybíróságnak nyújtják be.

Mint megírtuk, a Legfelsőbb Védelmi Tanács csütörtökön feloldotta a Călin Georgescu államelnök-választási kampányával kapcsolatos, a SRI-től, a SIE-től és a belügyminisztériumtól kapott dokumentumok titkosítását. A CSAT november 28-i ülésén ismertetett információkból kiderül, hogy Călin Georgescu független jelölt TikTok-kampánya egymillió euróba került, egy külföldi állami kiberszereplő beavatkozott a választások lebonyolítását szolgáló távközlési és informatikai rendszerekbe, Románia pedig az agresszív orosz hibrid hadviselés célpontja.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT




Kapcsolódók

Kimaradt?