Hetven hektárnyi tengerparttal gyarapodott Románia, de nem tudják „lepapírozni”

Az európai uniós alapokból finanszírozott partépítési munkálatok befejeztével 70 hektárral bővült az ország területe, ám a kibővített tengerparti szakasz nem szerepel a telekkönyvi hivatal nyilvántartásában, így nem világos, hogy ki kezelheti az érintett területeket. Bérbe sem adhatják a vendéglátósoknak, de az sem világos, hogy ki felel a tisztán tartásukért – számolt be helyszíni riportjában a Digi24.ro.

Octavian Berceanu, a környezetvédelmi felügyelőség igazgatója szerint a fenti okok miatt a parttól a Fekete-tengerig „megtoldott” partszakaszok szabadstrandként használhatók, azaz jelenleg nem zsúfolhatják tele – drágán bérelhető – napozóágyakkal, és (sokak örömére) bárki leterítheti a törölközőjét, vagy leszúrhatja a napernyőjét.

A Dobrogea-Tengerpart Vízügyi Igazgatóság szerint az újjáépített partszakaszból mintegy ötven hektár a legfelkapottabb üdülőhely, Mamaia közigazgatási területén található. Viszont a tengertől „elfoglalt” terület nem szerepel a telekkönyvekben, és a környezetvédelmi szakember szerint nem is egyszerű nyilvántartásba venni. „Ezt tanulmányoknak kell megelőznie, figyelembe kell venni a természetes eróziót, felbecsülni, hogy néhány éven belül mennyi morzsolódik le a partból. Elképzelhető, hogy most egy ötven méteres szakaszt telekkönyveznek, de ugyanott néhány év múlva már csak harminc méter marad belőle” – mondta Berceanu.

Stațiunea Mamaia mai bogată cu 70 de ha de plaje noi Nu a fost usor, dar a fost frumos si dacă ne uităm pe aceste...

Közzétette: Apele Romane Dobrogea-Litoral – 2021. április 28., szerda

A telekkönyvezés hiánya olyan problémákat szült, hogy a tengerparti önkormányzatok nem hirdethettek licitet az új területek koncesszióba vételére szállodák és más vendéglátóhelyek által, de az is kérdés, hogy a papíron nem létező partszakaszok tisztán tartását ki végzi majd el. A köztisztasági vállalatok előre meghatározott szerződések és tarifák alapján dolgoznak, az önkormányzatok pedig nem pumpálhatják fel az árat a közpénzek kárára, miközben jogilag nem létező „közterületről” van szó. Viszont a turisták által hátrahagyott szeméthegyek vagy a partra sodort algák rothadó szaga is roppant kellemetlen lehet.  

Nem mindenkinek tetszik a kibővített part – veszélyesebb lett a tenger

A partépítés sokéves problémára jelentett (remélhetőleg hosszú távú) megoldást. A vízügyi szakemberek szerint a Fekete-tenger hullámai méterről méterre „lopták el” a partot, és ha most nem tették volna meg ezt a lépést, elképzelhető, hogy húsz év múlva már a tengerparti szállodák bejáratait nyaldosták volna a hullámok.

Ugyanakkor nem mindenkinek tetszik a kibővített part. Szintén a Digi24.ro-nak nyilatkozó turisták egyike arra panaszkodott, hogy túl messze kerültek napozóágyak a víztől, míg egy másik nyaraló amiatt sajnálkozott, hogy a sétányról már nem látszanak a hullámok, hanem csak egy hatalmas „homoktenger” látható. Ráadásul ez már nem olyan finom homok, amit megszokhattunk, hanem sokkal durvább, kavicsos. A vízügyiek szerint ezt kevésbé könnyen hordja szét a szél.

A vízimentők arra figyelmeztettek – különösen a kisgyerekes szülőket intették –, hogy a partbővítés következtében alaposan megváltoztak a viszonyok: a parttól akár már négy-ötméternyire hirtelen mélyül a Fekete-tenger, erősebbek az áramlatok, emiatt elővigyázatosabbnak kell lenni. Elsősegélynyújtás esetén a mentősök is lassabban érnek a sétányról a vízpartra, de az életmentők lánctalpas homokjáróval szállítják majd az orvosokat szükség esetén.

A vízügyiek szerint ezek csak átmeneti kellemetlensége, a part két-három éven belül „elhelyezkedik” majd, és olyan lesz, mint amit már megszoktunk.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?