Hétfőn több mint 400 kórházban két órára leáll a munka

Az elmúlt 20 év legnagyobb egészségügyi tiltakozó akciója készülődik Romániában. Július 20-án, hétfőn délelőtt országszerte több száz kórházban tartanak figyelmeztető sztrájkot, amely a tervezett műtéteket és a betegfelvételeket is érinti. Ezekben az órákban csak a sürgősségi eseteket látják el.

Figyelmeztető sztrájkot hirdettek az egészségügyben: az ország összes megyéjéből több mint 400 kórház csatlakozik a munkabeszüntetéshez július 20-án, hétfőn 09:00 és 11:00 óra között. Ebben a kétórás időintervallumban az érintett intézményekben szünetelnek a tervezett műtétek, a szakrendelések és a betegfelvételek – a kórházi dolgozók kizárólag a sürgősségi eseteket fogják ellátni – tájékoztat az ObservatorNews.
Két órás figyelmeztető sztrájkot hirdetnek | Fotó: Pexels
A megmozdulást a Sanitas Szakszervezeti Szövetség hirdette meg a kormány gazdaság- és szociálpolitikája elleni tiltakozásul. Amennyiben nem történik előrelépés, a tervek szerint július 28-án általános sztrájk béníthatja meg a teljes romániai egészségügyi szektort.

A szakszervezetek szerint az elmúlt évben bevezetett kormányzati intézkedések jelentősen csökkentették az egészségügyi és szociális ágazatban dolgozók bevételeit és szerzett jogait.

A legfőbb követelések és felháborodást kiváltó pontok a következők:

  • A veszélyességi pótlékok megnyirbálása: Csökkentették a veszélyes vagy egészségre káros munkakörülményekért járó bérpótlékokat.

  • Megvont juttatások: Korlátozták az étkezési utalványok és az üdülési utalványok odaítélését.

  • Igazságtalan bértörvény: Éles kritikával illetik az új közalkalmazotti bértörvény tervezetét, amelyet a szakszervezetek mélyen igazságtalannak tartanak.

Küszöbön az általános sztrájk

A július 28-ára bejelentett általános sztrájkhoz való csatlakozás nem kötelező érvényű. Azokon az osztályokon, ahol a dolgozók nem vesznek részt a tiltakozásban, a munka a megszokott mederben zajlik majd, beleértve az előre ütemezett műtéteket és kezeléseket is.


A Sanitas vezetése ugyanakkor határozott fellépést ígér. Követelik a kollektív munkaszerződésben rögzített bérjogosultságok visszaállítását, a pótlékok és a pótszabadságok csökkentésének eltörlését, az étkezési és üdülési támogatások diszkriminációmentes folyósítását, valamint az új bértörvényről szóló tárgyalások azonnali újranyitását.

A szövetség közölte, hogy a tiltakozások koordinálására már felállítottak egy Országos Sztrájkbizottságot, amely központi, megyei és helyi szintű alstruktúrákkal irányítja majd az akciókat.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?