Használtautó-vásárláshoz ad tippeket a fogyasztóvédelem
Több ajánlást fogalmazott meg az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) a használt autók vásárlásával kapcsolatban.
Többek között azt tanácsolják a vásárlóknak, hogy győződjenek meg arról, hogy az eladó gazdasági szereplő jogszerűen működik-e, online vásárláskor nézzék meg a többi ügyfél értékeléseit, vizsgálják meg az autót kívül és belül egyaránt, hasonlítsanak össze több ajánlatot ugyanarra a modellre és gyártási évre vonatkozóan, hogy megértsék a piacot és elkerüljék a túlárazást.
Azt is javasolják, hogy amikor a gépkocsit megvizsgáljuk, ellenőrizzük a kapcsológombok, a kormánykerék állapotát, a gumiabroncsok kopását és egyéb olyan jeleket (rozsda), amelyek durva kihasználtságra utalhatnak.
Ajánlják továbbá, hogy vásárlás előtt forduljunk egy jó hírű szerelőhöz, aki szakszerűen átvizsgálhatja a kiszemelt gépkocsit. Meg kell győződni arról is, hogy az autó alvázára vagy karosszériájára rábélyegzett szám megegyezik-e az okmányokban szereplővel, a Román Gépjármű-nyilvántartó Hivatal (RAR) honlapján pedig ellenőrizni lehet az autó előéletét és a futásteljesítményt. A RAR-tól Auto-Pass tanúsítványt lehet kérni, díj ellenében hivatalos adatokat közölnek a javításokról és műszaki vizsgákról.
Érdemes meggyőződni arról, hogy az ár lejben van feltüntetve, és tartalmazza az összes adót, és nincsenek rejtett költségek. Figyelni kell, hogy a törvény által előírt garanciát megkapjuk, a használt autó esetében ez minimum egy év. Ellenőrizni kell, hogy a garancia az egész autóra vonatkozik-e, vagy csak bizonyos részekre (motor, sebességváltó stb.).
Azt tanácsolják a vásárlóknak, hogy győződjenek meg arról, hogy minden szükséges dokumentumot megkaptak:
- import esetén a származási dokumentumokat (megfelelőségi tanúsítványok);
- a jármű személyazonosító igazolványát;
- forgalmi engedélyt; adásvételi szerződést és/vagy számlát;
- adóigazolást;
- jótállási igazolást; időszakos műszaki vizsga (ITP) igazolását.
CSAK SAJÁT