Háromszéki önkormányzat: az RMDSZ kormányra lépésével megsokszorozódtak a lehetőségek

Háromszéken hosszú távú fejlesztési programokat és terveket készítenek és azokhoz keresnek pénzforrásokat, nem a rendelkezésre álló pénzhez rendelnek programokat, vázolta fel az irányvonalat Tamás Sándor, Kovászna megye tanácsának elnöke, aki az új összetételű önkormányzat első száz napjának mérlegét vonta meg.

Kifejtette: az elmúlt időszakban átalakították az önkormányzat szakapparátusát és a munkaszervezést, hiszen a következő időszakban nagy hangsúlyt fektetnek az infrastrukturális pályázatokra és fejlesztésekre. Ezeket egyrészt európai uniós forrásokból valósítják meg, másrészt kormánypénzből, ugyanis az RMDSZ kormányra lépésének köszönhetően megsokszorozódtak a lehetőségek, vélekedett Tamás Sándor.

Az elmúlt száz napban megerősítették a háromszéki önkormányzat közbeszerzési, urbanisztikai és pályázati osztályait, magyarázta a tanácselnök, aki szerint továbbra is várják a tapasztalattal rendelkező mérnökök jelentkezését.A szerző felvétele

Tamás Sándor szerint élővé és kétoldalúvá szeretnék tenni a kommunikációt a megyei tanács, a települési önkormányzatok és a lakosság között, azt szeretnék, hogy olyan erős legyen a kommunikáció, mint a választási kampány idején. „Írjuk együtt Háromszék jövőjét”, hiszen nem könyvelői, hanem alakítói akarunk lenni Kovászna megye életének, fogalmazta meg Tamás Sándor, aki hozzátette, online és papírformában is zajló konzultációt indítanak, bejárják Kovászna megye településeit, ismertetik a fejlesztési terveket, és ezekről kikérik a lakosság véleményét.

Együttműködést szorgalmaznak a háromszéki egészségügyi rendszer szereplői között

A koronavírus-járvány ráirányította a figyelmet az egészségügyre, ám míg korábban a háromszéki önkormányzat alárendeltségébe tartozó sepsiszentgyörgyi sürgősségi kórház fejlesztésére összpontosítottak, most inkább a megyében lévő egészségügyi intézmények, az önkormányzati fennhatóság alá tartozó kézdivásárhelyi és baróti kórházak, illetve az egészségügyi minisztérium alárendeltségében lévő kovásznai és bodzafordulói kórházak együttműködését, és a rendszerszintű fejlesztését szorgalmazzák, hogy válság esetén a kórházak egymást tudják segíteni és egymástól átvenni feladatokat.

Háromszéken meg szeretnék erősíteni az egészségügyi alapellátást is, hiszen az elmúlt öt évben megduplázódott a sepsiszentgyörgyi kórház sürgősségi osztályán ellátott betegek száma, holott a páciensek fele a családorvosok hatáskörébe tartozó panaszokkal fordult a sürgősséghez. Jelenleg gondot jelent, hogy 103 családorvosi rendelőben mindössze száz háziorvos dolgozik és 60 százalékuk hamarosan eléri a nyugdíjkorhatárt.

A Kovászna megyei tanács alelnöke, Henning László elmondta, tavaly novemberben aláírták a háromszéki kórházak közti együttműködési szerződést és arra törekednek, hogy hasonló protokollt kössenek a szomszédos Brassó megyével is, hiszen több háromszéki beteget utalnak a brassói sürgősségi kórházba, de a szomszédos megyéből is érkeznek betegek a Covid-háttérkórházként működő sepsiszentgyörgyi kórházba.

Henning László elmondta, európai uniós és kormányzati forrásokból bővítik a sepsiszentgyörgyi kórház sürgősségi osztályát, felújítják a belgyógyászatot, helikopter-leszállópályát és új tüdőkórházat építenek. Az új uniós költségvetési ciklusban egy multifunkcionális épületre pályáznak a pszichiátria, a rehabilitációs központ és egy krónikus betegek számára szánt elfekvő kap helyet. 

Felkészülnek a brassói nemzetközi repülőtér beindítására

Tamás Sándor elmondta, úgy szeretnék alakítani Kovászna megye közúti infrastruktúráját, hogy a térség rá legyen készülve arra az időszakra, amikor beindul a Brassó-Vidombáki Nemzetközi Repülőtér, illetve megépül a Háromszéken is átvezető autópálya. Ennek érdekében a háromszéki városok köré körgyűrűket terveznek, arra számítva, hogy a repülőtér 60 kilométeres körzetében fellendül a gazdasági tevékenység.

Ebbe tartozik az Erdővidék úthálózatának felújítása is. A 150 millió lejes korszerűsítést Brassó és Hargita megyék önkormányzataival egyeztetve tervezték meg és az úthálózat korszerűsítése révén kinyitják Erdővidék térséget a brassói repülőtér, Székelyudvarhely és Kolozsvár irányába.

Jakab István Barna, a háromszéki önkormányzat alelnöke hozzátette: pályáznak a Kézdiszentlélek és Lemhény közötti út teljes felújítására. Magyarázata szerint ez az útszakasz a vallási turizmus szempontjából fontos, hiszen ezen az útvonalon fekszik a Perkői búcsú helyszíne, a lemhényi Szent-Mihály templom barokk épületegyüttese, az esztelneki ferences kolostor. A „Háromszék 2030” fejlesztési program keretében szeretnék elérni többek között, hogy 2030-ig a Kovászna megyei háztartások 95 százalékában legyen vezetékes víz. Ez az arány jelenleg 50 százalékos, ám a fejlesztéseket európai uniós pénzforrásokból kívánják megvalósítani.

Kilenc finanszírozási program a vidéki élet vonzóbbá tételéhez

Kilenc finanszírozási programot hirdetnek meg idén a Háromszéki Települések Modernizációs Programja keretében. „Határozott célunk, hogy a népességet, különösen a fiatalokat helyben maradásra vagy hazatelepedésre ösztönözzük” – nyilatkozta Tamás Sándor, aki szerint a támogatási programok hozzájárulnak a vidéki életet vonzóbbá tételéhez. A programok keretében 10-25 ezer lej közötti összeget lehet megpályázni és a helyi önkormányzat legalább ugyanakkora összeggel kell ehhez hozzájáruljon.

A legsikeresebb program a kultúrotthonok felújítása volt, tíz év alatt 124 projektet támogattak 1,6 millió lej értékben. Kilenc éve indult a sportbázisok modernizálását célzó program, eddig 42 pályázatot támogattak félmillió lej értékben. Hét éve lehet támogatást igényelni a vidéki orvosi rendelők felújítására, de támogatták a baróti és kézdivásárhelyi kórházat is, összesen 33 pályázatot finanszíroztak 600 ezer lej értékben. Vidéki iskolák és óvodák modernizálására az elmúlt öt évben 1,8 millió lejt fordítottak. Vidéki könyvtárak, múzeumok, emlékszobák felszerelése nemrég került be, négy pályázatot támogattak közel 100 ezer lej értékben. Elindították az önkéntes tűzoltói alakulatok szertárainak felújítását célzó programot is. Ugyanakkor működik az Iskolatáska program és a tanórák utáni oktatás, az after-school program támogatása. 

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?