Hargita megye 26 településén ingyenesen ivartalanítják a kutyákat

Idén januárban a megyei tanács kezdeményezésére felmérést végeztek Hargita megye településeinek önkormányzatai körében, hogy megállapítsák egy ingyenes, a háziállatként tartott kutyákra kiterjedő sterilizációs kampány szükségességét. A felmérés eredményeként 26 település jelezte igényét.

A kampány megvalósítására a megyei költségvetésből 140 ezer lej állt rendelkezésre, amely fedezte a kutyák sterilizációját, mikrochippel történő azonosítását és a RECS-rendszerben történő regisztrálását, legfeljebb 280 közönséges vagy keverék kutya esetében – közölte Hargita Megye Tanácsának sajtószolgálata, hozzátéve, hogy eddig körülbelül 170 kutya számára biztosították ezeket a szolgáltatásokat.

A háznál tartott kutyák sterilizációjától azt várják, hogy csökken a kóbor ebek száma is | Illusztráció: Pexels

Mint kifejtették, azon ebek sterilizálása, amelyeknek van gazdájuk, megakadályozza a kontrollálatlan szaporodást, hozzájárul az elhagyott állatok számának csökkentéséhez, és biztonságosabb környezetet teremt a közösség számára. Emellett csökkenti az állatmenhelyekre nehezedő nyomást.

Fontos, hogy minden állattartó ismerje a sterilizációval és az állatok elhagyásával kapcsolatos jogszabályi kötelezettségeket. Ebben a folyamatban elengedhetetlen az önkormányzatok, az állatorvosok és az illetékes intézmények szoros együttműködése. Hargita Megye Tanácsa az állatok jólétének biztosítása érdekében dolgozik az elhagyott, bántalmazott vagy veszélyeztetett állatok elhelyezésén és gondozásán.

Mint a közleményben kifejtették, jelenleg azokkal az esetekkel foglalkoznak, amelyek a Hargita Megyei Rendőrség Állatvédelmi Irodája által kiadott elhelyezési határozat alapján kerülnek a felügyelete alá. Az érintett állatokat a Homoródszentpáli menhelyen helyezik el, amellyel az intézménynek szerződése van.

A 175/2020 számú sürgősségi kormányrendelet és a 205/2004-es számú törvény értelmében Harghita Megye Tanácsa többször elindította az állatmenhelyek szolgáltatására vonatkozó közbeszerzési eljárást, amely a macskákat, madarakat, házikedvenceket, sertéseket, juhokat, kecskéket, szarvasmarhákat és lovakat érintené, de erre nem érkezett még ajánlat. Az új ajánlattételi határidő 2025. október 7., 12.00 óra. A közbeszerzési eljárás részletei IDE kattintva érhetők el.

Az Állatok Világnapja, amelyet minden évben október 4-én ünneplünk, jó alkalom arra, hogy felhívjuk a figyelmet az állatokkal kapcsolatos kötelezettségekre, és növeljük a tudatosságot az állatok jólétének biztosításával kapcsolatban. A sterilizáció és a megfelelő gondozás nemcsak jogi kötelezettség, hanem tisztelet is az állatok iránt – zárult a közlemény.

Az éreintett települések a következők: Korond, Galócás, Újszékely, Csíkszentkirály, Csíkszentmárton, Csíkszépvíz, Varság, Fenyéd, Vasláb, Tölgyes, Borszék, Csíkszereda, Tusnádfürdő, Csíkszentsimon, Madéfalva, Csíkszentimre, Szentegyháza, Rákos, Székelyudvarhely, Oklánd, Oroszhegy, Gyergyószentmiklós, Csíkszentgyörgy, Gyergyóditró, Csíkszenttamás és Karcfalva.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?