Grindeanu megismételte: a PSD nem lép koalícióra az AUR-ral

Sorin Grindeanu szociáldemokrata elnök hétfő este kijelentette, a cotroceni-i konzultáción azt mondta Nicuşor Dan államfőnek, hogy pártja végül is össze tud gyűjteni egy többséget a parlamentben, de ez a többség nem felelne meg az államfő által támasztott követelményeknek.

A România TV-nek nyilatkozó Grindeanutól azt kérdezték, hogy az államelnök felkérte-e a szociáldemokratákat parlamenti többség kialakítására. „Azt mondtuk neki, hogy végül is össze tudunk gyűjteni egy többséget a parlamentben, hogy kormányt tudjunk alakítani - ezt bizonyítja, hogy 281 szavazatot gyűjtöttünk össze Ilie Bolojan leváltásához, miközben a szükséges szavazatszám 233 volt -, csakhogy ez a többség nem felelne meg az általa támasztott követelményeknek” – válaszolta a Szociáldemokrata Párt elnöke. Véleménye szerint a kormányalakítási lehetőségük száma nagyon lecsökkent, tekintve, hogy a PSD nem lép koalícióra a Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR), és ez utóbbi is kijelentette, hogy nem fog megszavazni egy olyan kormányt, amelynek nem része.

Sorin Grindeanu: A PSD nem hajlandó többé támogatni egy Ilie Bolojan által vezetett kormányt Fotó: Sprin Grindeanu Facebook oldala

Egy másik, az Antena1-nek adott hétfő esti interjúban Grindeanu azt mondta, a Cotroceni-palotában folytatott hétfői megbeszéléseken Nicuşor Dan államfő elsősorban azt szerette volna megtudni, hogy milyen korlátokat szabnak meg egyes pártok, melyek azok a határok, „vörös vonalak”, amelyeket nem lépnének át. A PSD-elnök elmondta: a szociáldemokraták elismételték az államfőnek, hogy a PSD nem hajlandó többé támogatni egy Ilie Bolojan által vezetett kormányt, ez lévén az első vörös vonal a szociáldemokraták részéről.

A második a nem Nyugat-barát pártokkal kialakított többségre vonatkozik, valamint arra, hogy nem támogatunk egy PNL-USR kisebbségi kormányt. Ezeket a szempontokat közöltük. Minden egyéb kérdés még tárgyalás tárgyát képezi” – idézte az Agerpres a szociáldemokrata elnököt. Grindeanu szerint ugyanakkor a PSD a politikai válság gyors megoldását szeretné.

Nicuşor Dan államfő hétfőn konzultált a parlamenti pártokkal az új kormány megalakításáról. A konzultációk utáni sajtónyilatkozatában az államfő közölte, a megbeszélések célja annak feltérképezése volt, hogy milyen feltételek mellett oldható fel a jelenlegi politikai válság, és milyen politikai konstrukció biztosíthatná a lehető legstabilabb kormányzást. Beszámolója szerint valamennyi pártküldöttség ismertette álláspontját és azokat a feltételeket, amelyek mellett venne részt a kormányzásban vagy támogatna egy új kabinetet. Az elnök hangsúlyozta továbbá, hogy addig fog egyeztetni a parlamenti pártokkal, amíg kirajzolódik egy szilárd, Nyugat-barát kormánytöbbség. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Nicuşor Dan államfő hétfőn konzultált a parlamenti pártokkal az új kormány megalakításáról. 

Kapcsolódók

Kimaradt?