Görögországgal bővült a Három Tenger Kezdeményezés
Románia elérte a Három Tenger Kezdeményezés csúcstalálkozójára kitűzött céljait – jelentette be Klaus Iohannis államfő szerdán.
A román államfő a Három Tenger Kezdeményezés csúcstalálkozójának végén sajtótájékoztatót tartott Andrzej Duda lengyel elnökkel, Gitanas Nauseda litván elnökkel és Andrej Plenkovic horvát miniszterelnökkel, amelynek a Cotroceni-palota adott otthont.
Az államfő bejelentette, hogy Görögország felvételt nyert a Három Tenger Kezdeményezés tagállamainak sorába, míg Ukrajna és a Moldovai Köztársaság társult tag státust kapott.
Hozzátette, Románia biztosítja az ukrán gabona fő kiviteli útvonalát, és a háború kezdete óta közel 25 millió tonna gabonát exportáltak Ukrajnából Románián keresztül. Rámutatott, hogy Románia „messze a legfontosabb exportútvonal" az ukrán gabona számára.
Kifejtette, Romániának sok kihívással kellett szembenéznie, mert nem volt felkészülve ilyen méretű forgalomra, de nagyon gyorsan alkalmazkodott az új helyzethez, és sikerült nagyon jó feltételeket biztosítania az ukrán gabonaexport számára. Ezt folytatja a továbbiakban - tette hozzá az államfő. Mint elmondta, az ukrán kikötők elleni támadások „hatalmas problémát" jelentenek.
„Javítani fogjuk a többi útvonalat; átengedtük az ukrán tengeri szállítmányokat Románia felségvizein, a Fekete-tengeren keresztül, tovább fogjuk javítani a vasúti és közúti exportot, hogy megakadályozzuk az éhínség kialakulását, mert Ukrajna a világ egyik legfontosabb gabonatermelője" - mondta Klaus Iohannis.
Gitanas Nauseda litván elnök arról beszélt, hogy új szállítási útvonalakat lehetne létrehozni az ukrán gabona számára. „Becsléseink szerint bizonyos feltételek teljesülése esetén az ukrán gabona tranzitja a balti-tengeri és lengyel kikötőkön keresztül elérheti az évi 10 millió tonnát, és ez jelentős támogatást jelentene" - mondta Nauseda. Hozzátette, hogy az élelmiszerválság által fenyegetett, nem uniós országokba szállított ukrán gabona tranzitjának kérdését külön kell választani az EU versenyképes piacán maradó gabona tranzitjának kérdésétől.
Ugyanakkor Novák Katalin Magyarország köztársasági elnöke szerdán Bukarestben bejelentette, Magyarország ad otthont 2025-ben a Három Tenger Kezdeményezés csúcstalálkozónak és üzleti fórumnak.
A magyar államfő üdvözölte Görögország csatlakozását a 3SI-hez, de ugyanilyen fontosnak tartja a nyugat-balkáni országok felkarolását a kezdeményezésen keresztül. A köztársasági elnök a hat nyugat-balkáni ország felé történő fokozatos nyitást részesítené előnyben.
A Három Tenger Kezdeményezés az Adriai-, a Balti- és a Fekete-tenger között fekvő 12 ország, az Európai Unió tagállamainak közös kezdeményezése a régió kereskedelmi kapcsolatainak a kiterjesztése érdekében. Az együttműködésben Ausztria, Bulgária, Csehország, Észtország, Horvátország, Magyarország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Románia, Szlovákia és Szlovénia vesz részt. A találkozón elfogadott megállapodás szerint a 3SI Görögországgal bővül.
Litvánia 2024-ben lesz a Három Tenger Kezdeményezés házigazdája.
CSAK SAJÁT