Elkezdődött a munka a Barátság hídján, új átkelő építését kérik a fuvarozók

Építsenek egy új hidat a Duna felett, a Barátság hidjának javítási munkálatait pedig gyorsítsák fel – követelik a fuvarozók, miután szerdától elkezdték javítani a Giurgiu-Rusze hidat a bolgár oldalon.

Mint korábban már írtuk, a munkálatok során a járművek váltakozva haladnak azon a sávon, ahol épp nem dolgoznak. A forgalmat jelzőlámpákkal irányítják, a teljes hídfelújítás pedig előreláthatóan két évig is eltart majd.

A Román Közúti Fuvarozók Országos Szövetsége (UNTRR) szerdai, portálunkhoz eljutatott közleményében meg is jegyezte, hogy ennyi időbe tellett hetven évvel ezelőtt, hogy megépítsék a teljes átkelőt.

Figyelmeztetnek, hogy a munkálatoknak jelentős hatása lesz a fuvarozókra és az ország gazdaságára is, hiszen amellett, hogy a nyaralási időszakban többezer személyautó közlekedik ott, naponta összesen 2800 kamion is ott halad át. Szerintük az alternatív határátkelők nem fogják megoldani a problémát, már csak azért sem, mert a rendelkezésre álló kompok kapacitása rendkívül korlátozott. Továbbá a Calafat-Vidin út Bulgáriában Szófia felé nehéz, magyarázzák. Közleményükben megjegyezték azt is, hogy bár a román kormány 2024. június 28-án elfogadott egy határozatot a Giurgiu–Rusze II nemzetközi határátkelőhely megnyitásáról, állandó üzemmódban motoros járművek és utasok szállítására, ez az intézkedés nem fogja megoldani a Barátság hídon bevezetett forgalomkorlátozások okozta torlódást.

Fotó: UNTRR

Kiemelték, hogy a kamionok számára még forgalomkorlátozások nélkül is rendkívül hosszú a várakozási idő a román-bolgár határ átlépésekor. Mindez amiatt, mert Romániát még mindig nem fogadták be a schengeni térségbe szárazföldi határaival – bár 2011 óta teljesíti az összes követelményeket. A közúti fuvarozási ágazat több mint 19,1 milliárd eurót veszített 2012 és 2023 között csak a hosszú várakozási idők miatt a Románia és Bulgária, valamint Románia és Magyarország közötti EU-belső határokon. „A veszteségek hatása óriási, különösen mivel a közúti szállítások jelentik Románia legnagyobb szolgáltatás-exportját, amelynek összértéke tavaly 7,81 milliárd euró volt” – fogalmaznak a közleményben.

Panaszkodtak arra is, hogy bár többször felhívták a figyelmet arra, hogy szerintük a bolgár hatóságok akadályoztatják és diszkriminálják a román sofőröket, a kormány mégsem tett semmit ez ellen. Közleményükben azt is megjegyezték, hogy talán azért dolgoznak épp most a hídon, hogy ne csak a ruszei parkolót, hanem a legújabb vidini parkolót is kihasználhassák, így az üzemeltetőnek elegendő ideje legyen megtéríteni a befektetését.

Mindezek tükrében az UNTRR egy új, kétsávos közúti és vasúti híd építésének megkezdését kéri a Duna felett, és a Giurgiu-Ruse Barátság híd javítási munkálatainak felgyorsítását, hogy megelőzzék a román fuvarozók tevékenységét sújtó nagy forgalmi torlódásokat. Az UNTRR határozott fellépést kér a román hatóságoktól a bolgár hatóságok román fuvarozókkal szembeni diszkriminatív gyakorlatai ellen – fogalmaznak.

A bolgár hatóságok, mint írtuk, azt mondták, hogy a híd magassága nem teszi lehetővé, hogy éjszaka biztonságos körülmények között dolgozzanak, ugyanakkor ha bizonyos munkafolyamatok a sötétben is elvégezhetők, éjszaka is dolgozni fognak.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?