Elfogynak az autószerelők? – A közlekedés biztonságát is veszélyezteti a súlyos munkaerőhiány
Románia példátlan munkaerőhiánnyal néz szembe az autójavító ágazatban, és fennál a veszélye, hogy emiatt megbénul az autószerviz-ipar, de a közlekedésbiztonságot is veszélyezteti, hogy nincs elég ember, aki autót javítson – figyelmeztet a Romániai Autószerviz-üzemeltetők Szövetsége (POSA). Közleményük szerint a szervizek 30%-a arra készül, hogy a következő 5 évben bezárja a boltot a munkaerő-hiány miatt.
A POSA adatai szerint a szervizek több mint 40%-nak komoly nehézségei vannak a szakképzett munkaerő toborzása terén, és sokan már most kénytelenek elküldeni az ügyfeleket, vagy jelentősen meghosszabbítani a szolgáltatásuk határidejét az akut munkaerőhiány miatt, írja az Agerpres közlemény alapján.
A munkáltatók képviselete azt hangsúlyozza, hogy a helyzet nemcsak a szervizek munkájára, hanem a közlekedésbiztonságra is hatással van, mivel a járműjavítás késedelmei miatt meghibásodott autók közlekedhetnek az utakon, amelyeket nem sikerült időben megjavítani – figyelmeztet közleményében a Romániai Autószerviz-üzemeltetők Szövetsége (POSA).
A robotok még nem helyettesíthetik az embert
„Fordulóponthoz érkeztünk. Ha nem teszünk azonnali lépéseket, abba a helyzetbe kerülhetünk, hogy az ágazat számos szereplője bezárja kapuit, és az ügyfeleknek heteket vagy akár hónapokat kell várniuk egy alapvető fontosságú javításra” – figyelmeztet Marian Lazar, a POSA első alelnöke, akit a közlemény idéz. Rámutatott, hogy míg más iparágak a munkaerő bevonzását és a digitalizációt ösztönző intézkedésekben részesülnek, addig az autószervizek magukra maradnak „egy egyre ellenségesebb gazdasági és jogszabályi környezetben”.
„A technologizálásról és a digitalizációról mint megoldásokról beszélnek, de a valóság az, hogy képzett emberi erőforrás nélkül ezek a technológiai fejlesztések haszontalanok. A robotok nem helyettesíthetik az autófestőket és -szerelőket – legalábbis nem mostanában. Valódi megoldásokra van szükségünk, és a hatóságoknak meg kell érteniük a válság súlyosságát” – figyelmeztetett Marian Lazar.
Emigráció és a fiatalok vonakodása
A súlyos munkaerőhiány okai a szövetség szerint egyrészt a romániai szakemberek elvándorlása más európai országokba, ahol a fizetések és a munkakörülmények jobbak, a szakképzett munkaerő új generációinak felkészítését szolgáló hatékony képzési rendszer hiánya, a fiatalok vonakodása ettől a szakmától elsősorban a munka vonzerejének hiánya és nehézsége miatt, a kereslet növekedése a forgalomban lévő járművek növekvő száma által.
Az üzemeltetők statisztikája szerint az autószervizek 75%-a tart ott, hogy nehézségekbe ütközik a személyzet felvétele, a műhelyek 60%-ánál késik az autójavítás a a szakemberhiány miatt, a szervizek 30%-a pedig azt mondja, hogy a következő 5 évben a bezárás veszélye fenyegeti, ha nem találnak megoldást a munkaerő kérdésére.
Külföldi munkaerő és ösztönzők
Megvizsgálták annak lehetőségét, hogy a helyi szakemberek pótlására Ázsiából és más régiókból alkalmazzanak munkavállalókat, de a toborzás és a beilleszkedés folyamatát rendkívül nehézkesnek találják. A fő akadályok a következők: túlzott bürokrácia – 6-12 hónapig tart a szükséges engedélyek megszerzése; magas költségek – a munkáltatónak csak a dokumentáció, a szállás és a beilleszkedés biztosítása érdekében meglehetősen magas költségeket kell fizetnie; nyelvi akadályok – a munkavállalók többsége nem beszéli az ország nyelvét.
Ezen a téren egyszerűsíteni kellene, véli a POSA. Hosszú távú stratégiát javasolnak az autóipari szakmák újjáélesztésére, amely három alapvető pilléren alapul. Elsősorban a szakképzés újbóli bevezetését javasolják: az államnak támogatnia kell az autófényezők és -festők, szerelők, villanyszerelők számára fenntartott osztályok megnyitását a szakiskolákban, és ösztönöznie kell az együttműködést az autószervizekkel. Ezenkívül a szakma vonzóbbá tételét javasolják: modern munkakörülményeket, korszerű technológiákat, versenyképes fizetéseket és juttatásokat a munkavállalók számára. A harmadik pillérként országos kampányok szervezését javasolják az autóipari szakmák népszerűsítésére a fiatalok körében.
A munkaerőhiány mellett a POSA egy másik nagy akadályra is rámutat: az adókra és az adminisztratív terhekre, „amelyek megfojtják az autószervizeket”. Ahhoz, „hogy a vállalatok arra összpontosíthassanak, ami igazán fontos: a minőségi szolgáltatások nyújtására és a szakemberek új generációinak képzésére”, valamint a szakma összeomlásának megelőzésére sürgősen egyszerűsítést és az adók csökkentését kérik, de a külföldi munkavállalók toborzásának egyszerűsítését is. Kérik továbbá a műszaki oktatás reformját és a szakképzés újbóli bevezetését, adókedvezményeket a fiatalok képzésébe beruházó szervizcégek számára, átképzési ösztönzőket, modern technológiába történő beruházásokat, az alkalmazottak számára szervezett képzési programokkal párosítva.
CSAK SAJÁT