Drasztikusan megemelnék a medveetetésért kiróható bírságot

A környezetvédelmi minisztérium egy olyan tervezeten dolgozik, amely alapján „drasztikusan” megemelnék a vadállatok etetéséért kiszabott bírságokat, és az alkalmazást is szigorítanák, mondta Diana Buzoianu miniszter.

A minisztérium a Transzfogarasi úton történt tragédia nyomán lépett, amikor egy olasz motorost megölt egy anyamedve. A tárcavezető szerint az ilyen szempontból fokozottan veszélyes területeken zárt láncú videomegfigyelő rendszereket kell felszerelni.

Etetéssel halálra ítélik a medvét
„A Transzfogarasi út mentén élő medvéket hozzászoktatták ahhoz, hogy kapnak élelmet, itt az a megoldás, hogy az emberek megértsék: ha ezt tovább csinálják, ha akár csak egyszer is adtak enni egy medvének, abban a hiszemben, hogy ezzel jót tesznek vagy hogy ez normális, akkor tulajdonképpen halálra ítélték azt a medvét. Az a medve többé nem fog félni az emberektől, és előbb-utóbb valamilyen formában kapcsolatba kerül velük, ami tragikus balesetekhez vezethet” – nyilatkozta szerdán az RFI-nek Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.

Elmondása szerint a Transzfogarasi úton élő medvék etetése esetén a bírságokat drasztikusan emelni kell, és azokat ténylegesen alkalmazni is kell.

„Pont ezekben a napokban véglegesítünk egy tervezetet: drasztikus bírságemelést és pontos, törvényben rögzített szankciókat az állatok etetése esetén. A jelenlegi törvény nem tartalmaz kifejezett utalást a vadállatok etetésére. Ezért fogjuk ezt konkrétan beleírni, hogy világosan és egyértelműen lehessen büntetni” – idézi  Buzoianunyilatkozatát a News.ro.

A miniszter elmondta: a csendőrök és a pénzügyi ellenőrző hatóság képviselői jelezték neki, hogy jelenleg azért szabnak ki bírságot, mert az autók megállnak a dupla záróvonalas útszakaszon, nem pedig azért, mert az emberek etetik a medvéket, mivel – állítása szerint – erre még nincs kifejezett jogszabályi hivatkozás.

Az egyetlen utalás a vadállatok etetésére a Pikniktörvényben (54/2012-es törvény) szerepel: ennek 7. cikkelyének k) bekezdése tiltja a vadállatok etetését, a 8. cikkely pedig 200 és 400 lej közötti bírságot ír elő azoknak, akik megszegik ezt az előírást.

A miniszter szerint a fokozott kockázatú területeken, mint amilyen a Transzfogarasi út is, CCTV rendszereket (zárt láncú megfigyelő rendszereket) lehetne felszerelni.


Az erdőhöz közeli állatfarmok esetében, ahol gyakran támadnak a medvék, elengedhetetlen a villanypásztor, és más olyan intézkedések, amelyek távol tartják a medvéket. Hozzátette, hogy Romániába az utolsó összeírás szerint 10.000 és 12.000 közé tehető a medvék száma, miközben a szakértők szerint az optimális állomány 3.500–4.000 példány lenne.

„Ez az összeírás DNS-alapú mintavételen alapult, és nagyon sok pénzébe került Romániának. Természetesen, ha valaki az állatok védelméért küzd, akkor nyilvánvaló, hogy egy olyan összeírás, amely azt mutatja, hogy háromszor annyi medvénk van, mint amennyit kezelni tudnánk, konkrétan szembemegy azzal, amiért harcolunk és ami a küldetésünk. Természetesen most meg fogjuk vizsgálni ezeket az adatokat is, mert fontosak. Már beszéltem olyan polgármesterekkel is, akik drámai helyzetekről számoltak be. Például az egyik Argeşi megyei polgármester, akivel múlt héten találkoztunk, elmesélte, hogy amikor riasztottak egy medve miatt, pont ugyanabban az időben eltűnt egy gyerek is a környéken. Az egész falu, rémülten, két órán át kereste a gyereket, nem tudva, hogy a medve miatt tűnt-e el. Szerencsére megtalálták, de el tudják képzelni, mekkora félelmet éltek át ezek az emberek” – mondta a miniszter.
Buzoianu szerint ezeket a helyzeteket „valahogyan kezelni kell”, és a polgármestereknek is „több beavatkozási önállóságra” lenne szükségük, természetesen szakértők támogatásával, mert a helyzet „már riasztó”.

„Szeretném megvédeni az emberek életét is, és szeretném, ha megmaradna a biodiverzitás is, mert ezen a területen még mindig van egy olyan biológiai sokféleségünk, amelyet érdemes megőrizni és amiért érdemes harcolni. De ugyanakkor olyan megoldásokat is találnunk kell, amelyek biztosítják az emberek biztonságát” – tette hozzá Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT



Kapcsolódók

Kimaradt?