Csoma Botond: káoszt okozna az önkormányzatokban a PNL javaslata
Nem támogatja az RMDSZ a Nemzeti Liberális Párt (PNL) legújabb javaslatát, mely szerint az európai parlamenti választásokkal egy időben – június 9-én – tartanák a helyhatósági megmérettetést is. Csoma Botond, a szövetség képviselőházi frakcióvezetője szerint egy ilyen megoldás káoszt okozna az önkormányzatokban.
„Így is elég nagy a káosz az önkormányzatokban, ezt a káoszt fokozná, ha összevonnák a két választást, és már júniusban döntenénk a helyi tanácsok összetételéről és a polgármesterkről” - mondta a Maszolnak az RMDSZ szóvívői pozícióját is betöltő politikus, aki a sajtóból értesült az elképzelésről.
Csoma Botond arra emlékeztetett, hogy az önkormányzati képviselők és a polgármesterek mandátuma szeptemberben jár le, egy júniusi választással három hónapos „párhuzamos valóság” alakulna ki, mivel a hivatalban lévő településvezetők, tanácsosok mellett megjelennének az újonnan megválasztottak. „Gondoljunk bele, mi történik ott, ahol egy új polgármestert választanak, de a régi hivatalban marad még három hónapig. Hogyan zajlanának ilyen körülmények között a helyi szintű koalíciós tárgyalások?” - tette hozzá a frakcióvezető.
Csoma Botond arról nem tud, hogy mit szólna a Szociáldemokrata Párt (PSD) egy ilyen javaslathoz, de - mint mondta - a PSD-nek is érdeke a mozgósítás. A G4 Media portál értesülése szerint a PNL-s kezdeményezés célja a két választás összevonásával az lenne, hogy a polgármesterek az európai parlamenti választásokra is példásan mozgósítsanak. Ebben az esetben a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) kerülne kedvezőtlen helyzetbe, mivel az AUR-nak jelenleg nagyon kevés polgármestere van.
Az europai parlamenti választásokra vonatkozó közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy a PNL alulmarad az AUR-ral szemben, a harmadik hely pedig hatalmas kudarcot jelentene a liberális pártvezetésnek. A liberálisok korábban azt közölték, hogy támogatják például a szeptemberi helyhatósági választások és az elnökválasztás első fordulójának összevonásának lehetőségét. Erről még nem született megállapodás a koalícióban, a szociáldemokraták egyelőre elutasítóak a javaslattal kapcsolatban. Hétfőn Nicolae Ciucă ugyanakkor azt nyilatkozta, szerint lehetséges, hogy elfogadják az RMDSZ törvénytervezetét, és korábban kerül sor az államfő-választásra. Több RMDSZ-es honatya tavaly decemberben nyújtott be törvénytervezetet a szenátusban, amelyben azt javasolták, hogy az elnökválasztást legkésőbb 90 nappal a román államelnök mandátumának lejárta előtt tartsák meg.
CSAK SAJÁT