Csoma Botond Sprînceană kijelentéséről: „ez egy szerencsétlen nyilatkozat volt”
Az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője szerint jó ötlet, hogy Romániának legyen egy küldöttje az Egyesült Államokban, aki segíti a munkájában a washingtoni román nagykövetet, de az illetőnek nem szabad felhatalmazás nélkül cselekednie, írja az Agerpres.
Csoma Botond a parlamentben nyilatkozva hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnöknek arra a pénteki kijelentésére reagált, miszerint a kormány az Egyesült Államokban élő, és a Republikánus Párthoz közel álló román állampolgárok segítségével rendezné a kapcsolatait Washingtonnal. A segítségül hívott román állampolgárok egyike, Dragos Sprînceană üzletember a Digi24 hírtelevíziónak vasárnap este arról beszélt, hogy a Trump-kormányzatnak figyelmen kívül kellene hagynia az ukránbarát és a francia álláspontot képviselő bukaresti nyilatkozatokat, amíg Romániának ügyvivő államfője van.
Csoma kifejtette, hogy egy küldött valóban segíthet közvetlen kapcsolatot teremteni a Trump-kormányzattal, ám nem világos számára, hogy Dragos Sprînceană fel volt-e hatalmazva egy ilyen megnyilvánulásra. „Ez egy szerencsétlen nyilatkozat volt. (...) Sprînceană úr lehetett volna körültekintőbb is, mert ez egy kényes téma. (...) Szerintem nem kellett volna ilyen nyilatkozatot tennie, de ez a magánvéleményem” – jelentette ki.
Az RMDSZ politikusa úgy vélekedett, hogy az üzletember nyilatkozata nem okozott károkat Romániának, de mindenképpen tisztázni kell, hogy volt-e felhatalmazása erre. Ugyanakkor kifejtette: Romániának fontos szorosra fűzni a kapcsolatait az Egyesült Államokkal és közvetlenül kommunikálni a Trump-kormányzattal. „Nemzeti érdekünk, hogy az amerikaiak érdeklődjenek Románia iránt, és folytassák például azt, amit Deveseluban elkezdtek” – magyarázta.
Marcel Ciolacu miniszterelnök hétfőn a Facebook-olalán közölte, a hivatalos minőséggel nem rendelkező román állampolgárok véleménye személyes vélemény, nem az állam hivatalos álláspontja. Hangsúlyozta, hogy a román külpolitika prioritásai nem változtak.
Bejegyzésben a kormányfő azt írta, hogy az ország hivatalos álláspontját mindig az intézményi kommunikációs csatornákon keresztül közvetítik, szorosan együttműködve az elnöki hivatallal és a külügyminisztériummal. „Nem létezik olyan, hogy Ciolacu különmegbízottja, de vannak külföldön élő román állampolgárok – vállalkozók, orvosok, IT-szakemberek stb. –, akikkel beszéltem az elmúlt időszakban, és akik készségesnek mutatkoztak különböző kommunikációs csatornákat nyitni (a Fehér Házzal - szerk. megj.) az amerikai és európai kapcsolataik révén” – fogalmazott, számol be az Agerpres.
CSAK SAJÁT