Csodaszép új óvodát avattak Magyarpéterfalván
Péntek délután avatták fel a magyar kormány támogatásával épült új napközis óvodát a Fehér megyei településen. A magyar népi építészeit jegyeit magán viselő, Székely Ágnes műépítész által tervezett épület mindenki tetszését elnyerte.
A Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Program keretében Fehér megyében Magyarpéterfalván kívül Nagyenyeden, Felenyeden és Vajasdon történtek beruházások. Az előző évek tapasztalatai azt mutatják, hogy ezek a beruházások ténylegesen hozzájárulnak ahhoz, hogy a szórványban magyar óvodába, majd magyar iskolába írassák a szülők a gyerekeket.
A Balázsfalvától mindössze két és fél kilométerre fekvő Magyarpéterfalva közel 600 fős lakosságának mintegy 90 százaléka magyar és református. Közigazgatásilag a falu Balázsfalvához tartozik.
Az egyik legnagyobb gondot a településen a napközi hiánya jelentette. Sok szülő emiatt választotta a városi tanintézményt, annak ellenére, hogy Bartha Enikő Márta óvónő önkéntesen, négy-öt éve, minden nap fél négyig maradt bent az óvodában, a gyerekek étkezése és a délutáni alvás is biztosítva volt. Az óvoda az elemi tagozattal közösen működött, ősztől viszont már mindkettőnek meglesz a saját épülete és egy második pedagógust is alkalmazni fognak. Jelenleg 12 gyerek van beíratva az óvodába. „Csodával határos, ami itt történt” – mondta az új óvodáról Bartha Enikő óvónő, aki abban bízik, hogy ezentúl minden magyar gyerek ide fog járni.
Az eseményen jelen levő Nagy Tímea, Fehér megyei kisebbségekért felelős tanfelügyelőtől megtudtuk: a 2023-24-es tanévtől kezdődően, a péterfalvi napközi fogadja a Balázsfalváról és környékéről érkező gyerekeket is, akiket kisbusszal szállítanak majd otthonról az óvodáig és haza.
Az épületet eleve úgy tervezték, hogy napközit is létrehozhassanak benne. A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének (RMPSZ) közreműködésével megvalósított beruházás értéke közel 140 millió forint. Ebből az összegből megvásároltak egy telket, lebontották a rajta levő házat, majd felépítették és korszerűen felszerelték az új óvodát és játszóteret is kialakítottak. A mintegy 200 négyzetméteres beépített területen csoportszoba, multifunkcionális terem, orvosi rendelő, konyha és két mosdó kapott helyet.
„Mindig jó érzés, amikor az ember a rajzból életre kelt épülettel szembesül. A távolság miatt nem sikerült ideutaznom, csak a fotókat láttam. Remélem, hogy majd amikor beindul az oktatás, megtelik még több élettel és kisugárzással az óvoda” – mondta a Maszolnak Székely Ágnes műépítész.
A magyar népi építészet jellemzőit felhasználó, tornácos, tulipán- és szívmintázatokkal egyedivé varázsolt épületről Oláh Sándor programkoordinátor portálunknak megjegyezte: „Jól eltalálta az építész a színeket és a formákat, ritka az az óvoda, amelyik ilyen szépre sikerült, reméljük, hogy majd idecsalogatja a gyerekeket”.
A csodaszép óvodát ünnepélyes keretek között adták át. Lőrincz Helga, Nagyenyed alpolgármestere üdvözölte az egybegyűlteket, kiemelve: „A jövőbe vetett bizalom jele az, amikor új óvodát építünk, mert ezzel azt üzenjük: itt vagyunk, itt születtünk és itt maradunk. Jó, jobb magyarnak lenni Erdélyben!”
Az eseményt megtisztelte jelenlétével Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár, aki kihangsúlyozta: nem véletlenül vállalta, hogy jelen legyen az alapkőletételnél és az átadáson is, mert példaértékűnek tartja, ahogyan a román többségű környezetben kitartott hagyományai, identitása és református hite mellett a magyarpéterfalvi közösség. Az államtitkár megköszönte Balázsfalva polgármesterének, Gheorghe Valentin Rotarnak, a pedagógusszövetséggel való jó együttműködést, amelyhez hasonlókhoz reménykedik Erdély-szerte, hozzátéve, hogy a hasonló pozitív eredmények elérésében fontos szerepe volt az RMDSZ-nek is.
Felszólalásában Balázsfalva polgármestere kihangsúlyozta: szinte húsz éve dolgozik az önkormányzat élén, de mindeddig nem volt egyetlen olyan projektjük sem, amely teljes mértékben külső forrásból származott volna, tehát őt illeti az, hogy megköszönje a segítséget. Kihangsúlyozta: a településen nincsenek etnikai feszültségek, ez pedig a normalitás jele, mint ahogyan az is, hogy az új óvodában a gyerekek 21. századi körülmények között tanulhatnak, anyanyelvükön.
Burus-Siklódi Botond, az RMPSZ elnöke, ismertette a magyar kormány óvodafejlesztési programjának erdélyi vonatkozásait, megköszönte a támogatást és a helyiek pozitív hozzáállását. Úgy vélte: jó ötlet volt Deák-Székely Szilárd Levente, a Fehér megyei RMPSZ egykori elnökének részéről, hogy Magyarpéterfalvára javasolta az új óvoda megépítését, majd az őt követő Szabó Csilla Erzsébet kitartott a terv mellett, hiszen „itt a jövőbe tekintünk”. Makkai Dénes magyarpéterfalvi református lelkipásztor a „Ha az Úr nem építi a házat...” kezdetű 127. Zsoltárt idézte és megáldotta az új óvodát.
Végezetül a türelmesen várakozó óvodások kis műsorral kedveskedtek és boldogan vették birtokba az új óvodát. Ezt követően a résztvevők átvonultak a kultúrotthonba, ahol a Hanga Néptánccsoport középső tagozata magyarpéterfalvi, a nagyok pedig palatkai táncokkal örvendeztették meg a közönséget.
Az újonnan felavatott óvodát a balázsfalvi önkormányzat fogja működtetni.
CSAK SAJÁT