Ciolacu–Orbán találkozó: Magyarország EU-s elnöksége idején napirendre tűzi a Románia szárazföldi schengeni csatlakozásáról szóló szavazást
Pénteken délelőtt Bukarestben találkozott Marcel Ciolacu román és Orbán Viktor magyar miniszterelnök. A Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor részvevőjeként és szombati előadójaként már Tusnádfürdőn tartózkodó magyar kormányfőt román hivatali kollégája hívta meg Bukarestbe. Az idei találkozó egyik legfőbb eleme, hogy Orbán Viktor bejelentette: Magyarország EU-s elnöksége idején napirendre tűzi Románia szárazföldi schengeni csatlakozását.
A két miniszterelnök megbeszélésén jelen volt Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke is. A Maszolnak elmondta, ez teljesen normális gesztus a román miniszterelnök részéről az, hogy az itt tartózkodó magyar kormányfőt meghívja, mint ahogyan történt ez tavaly ilyenkor is.
A szövetségi elnöktől megtudtuk, a találkozón kétoldali gazdasági projektekről volt szó, illetve a schengeni csatlakozás kérdéséről. Elhangzott, hogy Magyarország teljes mellszélességgel támogatja Románia schengeni csatlakozását, és az Európai Tanács magyar elnökségének idején Magyarország napirendre tűzi a szárazföldi csatlakozásról szóló szavazást (miután légi és tengeri úton Románia már belépett a schengeni térségbe), ez az egyik prioritása Magyarországnak EU-s elnöksége idején.
Kelemen Hunor közölte, természetesen „a román–magyar kapcsolatok is szóba kerültek a fejlesztések és a lehetőségek, az infrastrukturális befektetések vonatkozásában, tehát azon területek esetében, ahol közös érdekek vannak és viszonylag gyorsan lehetne lépni”. „Ezek voltak a legfontosabb témák, de a legfontosabb a schengeni csatlakozás az, ami jelen pillanatban bennünket is, erdélyi magyarokat, de Romániát, a románokat is a legjobban érdekli” – közölte a szövetségi elnök.
Kérdésünkre Kelemen Hunor elárulta, „nagyon barátságos, közvetlen hangulatban” telt a találkozó. A román és a magyar miniszterelnök immár harmadik alkalommal találkozott, és mindegyik alkalommal jelent volt Kelemen Hunor is, aki szerint a kormányfők „gyorsan megtalálták a közös hangot, és nagyon jó hangulatú beszélgetés volt”.
Az RMDSZ mindhárom kormányfői találkozó létrejöttében aktív szerepet játszott, és korábban kormányzati részvételével, illetve parlamenti jelenlétével jelentősen hozzájárult a román–magyar kapcsolatok építéséhez. Ennek egyik közvetlen eredménye az, hogy amikor Orván Viktor Székelyföldön tartózkodik – a tavalyi, ugyancsak a Tusványoson tett látogatása alkalmából –, Marcel Ciolacu meghívta Bukarestbe a két országot a román–magyar együttműködést érintő legfontosabb témák megvitatására.
Marcel Ciolacu Facebook-bejegyzésben számolt be az Orbán Viktorral lezajlott „pragmatikus megbeszélésről”. „Kereskedelmi forgalmunk mintegy 13 milliárd eurót tesz ki, és egyetértettünk magyar kollégánkkal abban, hogy még mindig vannak kiaknázatlan lehetőségek. Közöltem Orban miniszterelnök úrral, hogy együtt akarunk dolgozni a pozitív kétoldalú menetrend megerősítésén, amely polgáraink javát szolgálja etnikai hovatartozástól függetlenül” – írta a román kormányfő.
Ciolacu hozzátette, megállapodtak abban, hogy megvalósíthatósági tanulmányokat kezdenek készíteni a Budapest–Bukarest nagysebességű vasúti összeköttetés megvalósításáról, amely „regionális érdekű stratégiai projekt, és hatással van a közép-európai régió vasúti hálózataira”. Ugyanakkor a román miniszterelnök közölte: „Románia számít Magyarország őszinte fellépésére az európai stratégiai menetrend megerősítése érdekében”, és köszönetet mondott Orbán Viktornak, amiért egyértelműen támogatja Románia szárazföldi csatlakozását a schengeni térséghez.
CSAK SAJÁT