Bíróság előtt a volt igazgató: kenőpénzért állami támogatáshoz juttatott jogosulatlanokat

Bíróság elé állította hétfőn a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a Temes megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság (DGASPC) volt vezetőjét, Lihor-Laza László Andrást, aki a vádhatóság szerint kenőpénz ellenében látássérülteknek járó támogatáshoz juttatott arra jogosulatlan személyeket. Ezekből részesedést is kapott. 

A jelenleg börtönben ülő volt igazgatót vesztegetés elfogadásával, illetve informatikai rendszer segítségével elkövetett csalással és hamisítással vádolják. A DNA szerint a vádlott folytatólagosan követte el ezeket a bűncselekményeket, amikor osztályvezetőként dolgozott az igazgatóságon. A büntetőeljárás keretében bíróság elé állítottak további 12 személyt, akiket vesztegetés elfogadásában való bűnrészességgel, vesztegetéssel, valamint informatikai rendszer segítségével elkövetett csalásban és hamisításban való bűnrészességgel vádolnak.

Illusztráció | Fotó: Adobe Stock

A vádirat szerint Lihor-Laza László András 2013 és 2020 között a DGASPC fogyatékkal élőket nyilvántartó osztályának vezetője volt. Ebben a minőségében közvetítőkön keresztül 1000 lejtől 2600 euróig terjedő pénzösszegeket (összesen 17 800 eurót és 20 100 lejt) kért és kapott 21 személytől azért, hogy elvégezze számukra a látássérülteknek járó támogatás és különböző kedvezmények (ingyenes utazás, adómentesség stb.) megszerzéséhez szükséges formalitásokat, miközben nem voltak jogosultak ezekre.

Az ügyészek szerint emellett a vádlott évente 50 eurót, 200-300 lejt és/vagy élelmiszereket kapott „részesedésként” ezekből a támogatásokból. A vádirat szerint Lihor-Laza László András 41 személy adatait hamisította meg a fogyatékkal élők nyilvántartásában, és ily módon 3 404 698 lejes kárt okozott a költségvetésnek.

A DNA a vádiratban kitért arra is, hogy a szociális juttatásokban jogtalanul részesülők nagy része soha nem dolgozott Romániában, vagy külföldön, illetve közintézményekben dolgozik, és nem fizet semmilyen társadalombiztosítási járulékot. Az okozott anyagi kár nagy részét a büntetőeljárás során sikerült behajtani. A pert a Temes megyei törvényszéken tárgyalják. Korábban az ügy 15 gyanúsítottja vádalkut kötött az ügyészséggel, elismerve bűnösségét. A DNA közleménye szerint Lihor-Laza László Andrást már korábban 5 év és négy hónap börtönbüntetésre ítélték hasonló bűncselekményekért egy másik büntetőeljárás keretében, írja az Agerpres.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kimaradt?