Az érdemösztöndíjak közel két százalékát kapják olyanok, akik az átmenőt sem érték el
Az összes érdemösztöndíj 52,55%-át a 9,50 és 10,00-es közötti tanulmányi átlagú diákok kapják, azonban 1,84%-át olyanoknak ítélték oda, akik eredménye 5-ös alatti – közölte a tanügyminisztérium. Közleményük szerint jelenleg mérlegelik a támogatások odaítélési módszertanának javítására tett javaslatokat.
Az oktatási minisztérium szerdai közleménye szerint a 2023-2024-es tanévben az összes érdemösztöndíj 82,78%-át olyan diákok kapják, akik tanulmányi átlaga nyolcas és tízes között van. Az érdemösztöndíjak 52,55%-át azoknak ítélték oda, akiknek eredményei 9,50 és 10-es közöttiek, ugyanakkor a 8,74%-át az 5-ös és 7,99 közötti átlagú tanulóknak. Az összes érdemösztöndíj 1,84%-át olyan tanulók kapják, akik még az átmenő jegyet sem érték el.
Mint korábban a Maszolon is megírtuk, több megyéből jelezték, hogy az új módszertan következményeként olyan diákok is részesülnek idén érdemösztöndíjban, akiknek tanulmányi eredményei 5-ös alattiak, sőt kettes tanulmányi átlagú is felkerült a listára.
„Ami az érdemösztöndíjakat illeti, a megyei tanfelügyelőségek és a Bukaresti Tanfelügyelőség legfrissebb adatai szerint 2023 októberében több mint 461 700 diák részesül ebben az ösztöndíjtípusban. Az odaítélési kritériumok (éves átlag/felvételi átlag) szerint a központosított adatokból kiderült, hogy az összes érdemösztöndíj 82,78%-át a 8,00-10,00-es közötti átlagú diákok kapják” – emeli ki a minisztérium közleményében.
A minisztérium azt is közli, hogy a 2022-2023-as tanévben több mint 260 500 érdemösztöndíjat és több mint 92 000 tanulmányi ösztöndíjat ítéltek oda, kiemelve, hogy a kedvezményezettek száma nőtt az idei tanévben. Ugyanakkor a szociális ösztöndíjak száma is csaknem megduplázódott: ebben a tanévben több mint 738 800, míg az előző tanévben 389 490 szociális segélyösztöndíj volt, írják a közleményben.
„Megismételjük, hogy az érdemösztöndíjak – amelyeket minden osztályban az éves átlagok/felvételi átlagok csökkenő sorrendjében a diákok legjobb 30%-ának ítélik oda – célja az egyéni tanulás ösztönzése, a konstruktív verseny elősegítése minden romániai általános és középiskolai osztályban, a társadalmi különbségek csökkentése, valamint a diákok eredményei tekintetében az országos átlag javítása (...) mind az országos vizsgákon, mind a nemzetközi teszteken. Az ösztöndíjak odaítélésének keretmódszertanát a közoktatásról szóló 2023/198-as számú törvény rendelkezéseivel összhangban dolgozták ki, amely meghatározza az ösztöndíjak típusait és odaítélésük főbb feltételeit” – áll az intézmény közleményében.
Mint írják, az Oktatási Minisztérium jelenleg a javaslatokat mérlegeli az iskolai támogatások odaítélésére vonatkozó módszertan javítására, szem előtt tartva a gyermek érdekeit és a méltányosság elvét. A minisztérium leszögezi, hogy az ösztöndíjak számszerű helyzete változó, és a sajtóközleményben közzétett számok megyei és bukaresti tanfelügyelőségektől származnak, és a 2023. október 31-i helyzetet tükrözik.
CSAK SAJÁT