Átszervezik a prefektúrákat – Papíron reform, a gyakorlatban marad minden a régiben

A belügyminisztérium elindította a prefektúrák személyzeti reformját a 2026/7-es sürgősségi kormányrendelet alapján. Bár a minisztérium szerint az intézkedés a prefektusi hivatalok működésének hatékonyabbá tételét szolgálja, a gyakorlatban csak látszat átszervezés történik és a reform inkább papíron marad. Kovászna megyében például a személyzeti keretet a jelenlegi helyzetre alkalmazták, így ezután is marad minden a régiben.

A belügyminisztérium rendeletben határozta meg az egyes prefektúrák maximális személyzeti létszámát. A tárca szerint az alkalmazotti keretszámok meghatározásakor több objektív szempontot vettek figyelembe, például az adott megye prefektusa által ellenőrzött közigazgatási határozatok számát, a prefektúrákat érintő bírósági ügyek mennyiségét, a közigazgatási egységek számát, a lakosságszámot, valamint a megye fejlettségi szintjét és az ingatlantulajdonnal kapcsolatos ügyek volumenét.

Kovászna megyében nem lesz leépítés | Fotó: A szerző felvétele

Kovászna megyében a prefektúra maximális alkalmazotti létszámát 33 állásban határozták meg. Ráduly István prefektus a Maszol érdeklődésére elmondta: ez nem jelent elbocsátásokat, mivel az intézmény jelenlegi helyzete gyakorlatilag megfelel az új létszámkeretnek.

A Kovászna megyei prefektúrán jelenleg 43 álláshely van jóváhagyva, ezek közül 29 van betöltve és 14 betöltetlen. Az új szabályozás szerint a háromszéki hivatalban összesen 33 állás maradhat, ami a jelenlegi alkalmazotti létszámot figyelembe véve nem igényel elbocsátásokat – magyarázta Ráduly István.

A jelenlegi 29 alkalmazott mellett maradt még 4 olyan betöltetlen állás is, amelyeket nem lehetne megszüntetni – például a prefektúra főtitkári tisztségét, valamint a prefektúra ellenőrző testületének és két osztályvezetői állást, ezért bár papíron csökkent a Kovászna megyei prefektúra álláshelyeinek száma a gyakorlatban senki sem veszti el az állását.

Ráduly István szerint belső átszervezésekre kerül sor a belügyminisztérium útmutatása alapján és egyes alkalmazottakat más szolgálatokhoz helyezhetnek át, illetve előfordulhat feladatkörök összevonása is.

Az országos keretszámok szerint a legkisebb prefektúrák – Kovászna, Giurgiu és Ilfov megyékben lesznek és 33 alkalmazottal működhetnek, míg a legnagyobb létszám Bukarestben lesz, ahol 45 állást engedélyeztek. Több nagyobb megyében – például Kolozs, Temes, Iaşi vagy Konstanca megyében – 39 fős létszámkeretet állapítottak meg.

A belügyminisztérium közlése szerint a tárca együttműködik a prefektusokkal és alprefektusokkal a rendelet végrehajtása érdekében, hogy biztosítsák az intézmények működésének „zökkenőmentes átmenetét”.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?