banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

Átfogó felmérés készült a romák helyzetéről – nyitottak a munkapiaci lehetőségekre

Hátrányos helyzetű romákról készült átfogó kutatás Magyarországon, Erdélyben és a Felvidéken idén tavasszal. A Romaság – határok nélkül II. projekt kutatási eredményeit Szegeden, szakmai konferencián mutatták be szerdán.

Az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő megbízásából a Kutatópont Kft. 4500 fős mintán vizsgálta a magyarlakta területeken élő roma családok identitását, szociális és munkaerőpiaci helyzetét. A kérdőíves kutatásból kiderül, hogy a megkérdezettek több mint 80 százaléka magyar anyanyelvűnek tekinti magát – olvasható a felmérésről készült összefoglalóban.

A magyar anyanyelvűség mellett összetett nemzeti identitásokat találtak a kutatók. A magyarországi megkérdezettek több mint fele, Erdélyben 44 százaléka, míg a Felvidéken 31 százaléka mondja elsősorban magyarnak magát. A magyar önazonosság mellett erős roma öntudat jellemzi a válaszadókat – derült ki.

A magyarországi megkérdezettek 42 százaléka elsősorban romának vallja magát, míg a külhoni régiókban a helyzet még összetettebb. Kifejezetten romának az erdélyi megkérdezettek 15 százaléka, magyar cigánynak 30 százaléka, míg román cigánynak két százaléka vallja magát. Felvidéken kifejezetten romának 32 százalék határozta meg magát, magyar cigánynak 27 százalék, míg szlovák cigánynak 1 százalékuk.

A munkanélküliség Felvidéken a legnagyobb

A kutatás rámutatott: a megkérdezettek hátrányos helyzete elsősorban anyagi viszonyaikban mutatkozik meg. Figyelemre méltó, hogy döntő többségük „a jövedelmünkből éppen, hogy kijövünk” kategóriát jelölte meg helyzetére jellemzőnek. Lakhatási körülményeiket tekintve összességében nem mondhatók elégedetlennek, mivel az 1-től 5-ig terjedő skálán az átlagos elégedettség 3,5 körül alakult. A magyarországiak közel fele elégedett vagy teljes mértékben elégedett az életével mostanában, hasonlóképpen az erdélyiekhez. Felvidéken ez valamivel alacsonyabb.

A felmérés rávilágított arra is, hogy a magyarországi megkérdezettek a legfogékonyabbak a munkapiaci lehetőségekre, míg a felvidéki célcsoport a leginkább kitett a tartós munkanélküliségnek. Személyes helyzetük javítását leginkább a munkapiactól várják a válaszadók, és csak másodsorban számítanak az állam vagy az önkormányzatok támogatására.

Cégeket, munkáltatókat is bevontak a felmérésbe. Kiderült: a megkérdezett vállalkozások harmada-fele alkalmazott már roma származású munkavállalót. Az érintett cégek többnyire elégedettek a munkájukkal. Az alacsony iskolai végzettségű romák foglalkoztatását csak némileg segítik elő a különböző ösztönző programok (bértámogatás, képzés). A munkaerőfelvétel fő forrásai mindhárom régióban az informális csatornák, ezért egy potenciális munkavállaló számára elsősorban a közvetlen ajánlás számít.

(Borítókép: pillanatkép a szegedi konferenciáról)

Kapcsolódók

Kimaradt?