Álhírek terjednek a Vidraru-tó leeresztéséről – Cáfol az energiaügyi miniszter
Cáfolta Bogdan Ivan energiaügyi miniszter kedden azokat a közösségi oldalakon terjedő álhíreket, amelyek szerint idegen érdekek állnak az Argeş megyei Vidraru-tó leeresztésének hátterében.
A minisztérium Facebook-oldalán közzétett bejegyzésében a miniszter koholmánynak nevezte azokat a híreszteléseket, amelyek szerint „a franciák lecsapolták a tavat, hogy elvigyék az aranyat”, vagy hogy az előkerült „titokzatos romok” elárasztott falvak lennének a mesterséges tó medrének alján. Azt írta: egyszerűen arról van szó, hogy 60 év elteltével időszerűvé vált néhány olyan korszerűsítési és karbantartási munka elvégzése a Vidraru gátján, amelyhez ellenőrzött módon le kell ereszteni a tó vizét, ehhez pedig a tárca minden szükséges engedélyt beszerzett.
„Azt az aranyat, amit innen kiszedünk, nem kilogrammban, hanem energiabiztonságban és -függetlenségben mérik” – fogalmazott bejegyzésében a miniszter. Hozzátette: a 188 millió euró értékű korszerűsítéssel további 40 évre biztosítják a vízierőmű működését – írja az MTI.
Bogdan Ivan szerint a lerakódott iszap sem aranyat rejt és nem azért engedik le a vizet, hogy „idegenek hozzáférjenek az ország kincseihez”, a tó alján csak azoknak a barakkoknak a maradványai találhatók, amelyben a munkások laktak a 60-as éveben, a gát építése idején.
Az ország vízierőműveit működtető Hidroelectrica állami vállalat június végén jelentette be, hogy augusztusban megkezdi a Vidraru-tó vizének leeresztését a völgyzárógát és az erőmű korszerűsítési munkálatainak elvégzése érdekében. A mesterséges tó medrét várhatóan 2026 február végére tudják kiüríteni.
A 14 kilométer hosszúságú, 900 hektárnyi területű, csaknem félmilliárd köbméter befogadóképességű, 320 millió köbméternyi vizet tartalmazó Vidraru-tavat a Fogarasi-havasokban eredő Argeş folyó vizének felduzzasztásával, egy 170 méter magasságú, 300 méter széles völgyzárógát megépítésével hozták létre. A vízierőművet 1966. december 9-én avatták fel. A gát tetején halad át a Fogarasi-havasokat átszelő Transzfogarasi út.
CSAK SAJÁT