Aláírta a finanszírozási szerződést a környezetvédelmi és az EU-alapokért felelős minisztérium

A Környezetvédelmi, Vízügyi és Erdészeti Minisztérium az elsők között írta alá az Országos Helyreállítási és Rezilienciaépítési Tervben a tárcához tartozó, környezetvédelmi beruházások és reformok finanszírozási szerződését a programot koordináló Európai Beruházások és Projektek Minisztériumával – írta közleményében az RMDSZ.

Tánczos Barna és Dan Vîlceanu miniszterek látták el kézjegyükkel a szerződést | Fotó: rmdsz.roTánczos Barna környezetvédelmi miniszter szerint 3,9 milliárd euró áll a rendelkezésükre, amelyből hatékonyabbá és fenntarthatóvá teszik a vízgazdálkodást és árvízvédelmet, az erdőgazdálkodást, valamint a hulladékgazdálkodást. „A finanszírozási szerződés aláírása egy újabb jelentős mérföldkő. A szaktárca az önkormányzatokat is bevonva dolgozik azon, hogy minél hamarabb kiírjuk a támogatási programokat” – tájékoztatott az RMDSZ-es tárcavezető.

A minisztérium a helyreállítási terv zöld átmenet nevű pilléréből három területért felel. Vízgazdálkodásra 1 milliárd 462 millió euró, erdőkkel és a biodiverzitással kapcsolatos beruházásokra 1 milliárd 173 millió euró, a hulladékgazdálkodásra és a körforgásos gazdaságot célzó beruházásokra 1 milliárd 239 millió eurót fordítanak a következő években. Ugyanakkor a digitális átmenet pillér környezetvédelmi beruházásait is a szaktárca valósítja meg. 48 millió euróból fejlesztik a Sumal 2.0 faanyag-nyomkövető rendszert, és digitalizálják a környezetvédelemmel kapcsolatos közszolgáltatásokat.

„A beruházások egyik legfontosabb eleme a víz- és csatornahálózatok fejlesztése. Románia ellen kötelezettségszegési eljárás indult ezen a területen, az Európai Bizottságnak is be kell bizonyítanunk, hogy megnyugtató módon rendezzük ezt a kérdéskört. Ugyanakkor új alapokra helyezzük az erdőgazdálkodást, és a következő négy évben több mint 56 700 hektár erdőt ültetünk. Emellett a hulladékgazdálkodás területén több mint 500 önkormányzat részesül támogatásban, amelyből önkéntes alapon működtetett gyűjtőplatformot kell létrehozniuk. Ezeken a lakosságtól közvetlenül el nem szállított szemetet gyűjthetik, ugyanakkor 15 nagy gyűjtőplatformot is építünk a nagyvárosokban” – részletezte a négyéves program főbb célkitűzéseit Tánczos Barna.

Kapcsolódók

Kimaradt?