Használjuk a válsághelyzetre összeállított útmutatóját, kéri az országos katasztrófavédelmi felügyelőség
Mit tehetünk vihar esetén? Hogyan készüljünk fel rá? Az országos katasztrófavédelmi felügyelőség (IGSU) Legyél készen címmel hozott létre egy útmutatót, amely a szélsőséges időjárás különböző jelenségeinek kezelésére, átvészelésére ad jó tanácsokat.
Rendkívül fontos, hogy a lakosságot felkészülten érjék az egyre gyakoribb viharok, ennek érdekében hozta létre az IGSU a válsághelyzetekre való felkészülést és a megelőzést szolgáló útmutatót, ahol a Legyél készen című rubrikában különböző instrukciók találhatók az extrém időjárási jelenségek idejére is – írja Facebook-bejegyzésében az IGSU.
A gyakori narancssárga jelzés fokozott légköri instabilitást és özönvízszerű záporokat jelöl, ezeket pedig villámlással kísért záporok, 80-90 kilométeres óránkénti sebességet elérő széllökések, helyenként jégeső kísér, valamint a lehulló csapadék 30-40, helyenként az 50-60 litert is elérheti négyzetméterenként. A sárga riasztás erős szelet és légköri instabilitásra hívja fel a figyelmet, ebben az esetben 60-70 kilométeres széllökések fordulhatnak elő, melyet villámlás és záporok is kísérhetnek. A lehulló csapadék ebben az esetben kevesebb, 20-25 litert is elérheti négyzetméterenként.
A katasztrófavédelmi felügyelőség azt javasolja a lakosoknak, hogy tisztítsák meg az árkokat és csatornákat, hogy könnyítsenek az esővíz folyásán. Megnövekedett vízhozamú folyásokon, folyókon ne kíséreljen meg senki átkelni, valamint ezek partjainak közelébe sem ajánlott menni. A narancssárga és sárga riasztásoknál lehetőleg kerülni kell a fákat, oszlopokat, hirdetőtáblákat, illetve az építés alatt álló létesítményeket is. Ezekben a helyzetekben abba kell hagyni a nyílt terepen vagy a magasban végzett tevékenységeket, otthon pedig minden ablakot és ajtót be kell zárni. A vihar elmúltával tilos hozzáérni a kidőlt oszlopokhoz és vezetékekhez.
A válsághelyzetekre való felkészülést és a megelőzést szolgáló útmutatót Raed Arafat katasztrófavédelmi államtitkár még március elején mutatta be. A kiadvány nemcsak a polgári vészhelyzetekre vonatkozik, hanem többek között a dezinformációról és a kibervédelemről szóló tájékoztatót is tartalmaz.
(Nyitókép forrása: Pexels)
CSAK SAJÁT